bugün

Devrimler kansız olmaz, Atatürk asker kökenli iyi bir devrimciydi. Üstelik yapacaklarını da son ana kadar herkesten saklayıp zamanı gelince yapmıştır. Vaktiyle halka ben laikliği getirip, hilafeti kaldırıp, cumhuriyeti kurup, alfabeyi değiştirip, kadın hakları ve benzer pek çok değişim yapacağım deseydi büyük ihtimal daha Samsun'da halk tarafından linç edilirdi. Kaldı ki Yozgat'ta, izmir'de ve daha nice yerde suikast atlatmış ve cumhuriyetten sonra bozkır isyanları, demirci Mehmet isyanı, ağrı isyanları, menemen isyanı, cemil Çeto isyanı, Rize isyanı, Diyarbakır isyanı, dersim isyanı ve nicesi çıkmış ve bastırmıştır. Televizyon ve internet gibi nimetlerin olduğu bir devirde kimse böyle takiye yapamaz artık. istisna olarak Erdoğan var benzer olarak bir bakıyorsun Kürtçü bir bakıyorsun bozkurtçu bir bakıyorsun cemaat ile yakın bir bakıyorsun ulusalcı bir bakıyorsun üstün hizmet madalyası bir bakıyorsun one minute. Seçim ile muhalefet kazansa dahi şuan devlet kademelerine soktukları adamlar, yaptıkları tahribatlar, ekonomik olarak alınan borçlar ve verilen taahhütler ile açtıkları delikleri yamamak 15 sene sürer. Geriye büyük çaplı bir kurtuluş savaşı ile kahraman olup bu kahramanlık itibariyle bir şeyler yapabilme ihtimali kalıyor o da imkansıza yakın mantıksız bir olay bu oturup büyük istanbul depremini beklemek kadar aptalca. Kişisel niteliklere gelirsek yabancı dil öğrenememek vatandaşın değil öğretemeyen devletin ayıbıdır. Yani kısaca Atatürk bu devirde yaşasa bu ülkeden o bile umudu keserdi ve göç ederdi...
Üst entry'e hitaben:

Hsiktir oradan devrimleri kazananlar yapmışmış.

Osmanlının son yüzyılına bi bak istersen. Zaten medeni bir devlet doğmak zorundaydı.

Atatürk ise cesareti, zekası ve defalarca tekrarladığı fedakarlığı ile gerçekleşmesi kaçınılmaz olan devrimi yapan kişidir.

Ve aradan bu kadar kısa zaman geçmiş olmasına rağmen atamız olmuştur.
şöyle bir sıcak bastı, birşeyler geliyor sağdan sağdan neyse allahın'dan bul başlıkçı jony.
nedenini 1914 yılında atatürk şöyle anlatmaktadır;

"Benim ihtiraslarım var, hem de pek büyükleri; fakat bu ihtiraslar, yüksek mevkiler işgal etmek veya büyük paralar elde etmek gibi maddi emellerin tatminiyle ilgili bulunmuyor. Ben bu ihtiraslarımın gerçekleşmesini, vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da gerektiği gibi yapılmış bir vazifenin canlı iç rahatlığını verecek büyük bir fikrin başarısında arıyorum. Bütün hayatımın ilkesi bu olmuştur. Ona çok genç yaşımda sahip oldum ve son nefesime kadar da onu koruyacağım."
--spoiler--
devrimleri mustafa kemal yaptı zannedenler var. he aq he.
--spoiler--

cehalet düzeyine bak çomarın. ulan on senedir bu sözlükteyim böyle bir havlama görmedim desem yeridir. adam ülkesinin derdinde, gelecek güzel günlerin peşinde. mangal gibi yüreği, becerisi, yetenği, haysiyeti ve umudu var. sizin gibi şeyh çükü peşinde gezmiyor ki.

gitmemek bir yana başta o ve onu takip eden halk ihanet saltanatınızı başınıza yıktı. hazmedemediğiniz budur.
Yani şimdi ben eşcinselim ve mutlu değilim o yüzden allahm nolur hemen dünyayı yok et benim kıymetimi bilmediniz ula.
Osmanli zaten siktir olup gitmisti.
gitmesine gerek kalmadi gerekeni yapti.
atatürk osmanlı devleti'ne subay olarak hizmet etmekteydi. neden gitsin ki.