bugün

kitabı okuyan herkes farketmiştir bu durumu; Mustafa kemal atatürk nutuk'ta sadece kendi yaptıklarından bahseder. ben samsuna çıktım tbmm yi açtım konuyla ilgili yasa çıkarttım vb. atatürk vatan için canını veren insanlardan bahsetmez telgrafın ulaşması için kopmuş tellerin arasına girerek iletken görevi gören insandan,öküzü ölünce cepheye mermi taşımak için kağnıyı kendi başına çekenlerden,12-13 yaşındaki şehitlerden,halkının yaptığı binbir türlü fedakarlıktan bahsetmez atatürk. böyle olunca büyük bir haksızlık meydana çıkar. bu insanlar sanki vatan için savaşmamış gibi vatanın sadece atatürk tarafından kurtarıldığı dile getirilir ve öğretilir. atatürk geldi düşmanı yendi bu güzel ülkeyi bizlere verdi şiiri sadece bir örnektir.
--spoiler--
Türk Milleti yeni bir iman ve kesin bir milli azim ile yeni bir devlet kurmuştur bu devletin dayandığı esaslar "Tam Bağımsızlık" ve "Kayıtsız Şartsız Milli Egemenlikten ibarettir. Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu Milli Egemenliktir. Milletin Kayıtsız Şartsız Egemenliğidir
--spoiler--

ayrıca zaten zaman içinde '' gerçekleştirdiği'' değil '' gerçekleştirilen'' olayları anlatmıştır. mk nerden saldırsak diye şaşırdınız iyice. alkolü bitti şimdi de bencil mi oldu bu adam? eksi bile basasım gelmiyor size.

edit: ayrıca tamamen gördüklerini anlattığı bir şeydir bu nutuk. ulan niye bu kadar açıklama yaptım bilmiyorum ama neyse.

edit 2: şunu da göstermeden geçemeyeceğim.

--spoiler--
Saygıdeğer Efendiler, sizi günlerce işgal eden uzun ve teferruatlı nutkum, nihayet geçmişe karışmış bir devrin hikâyesidir. Bunda milletim için ve gelecekteki evlâtlarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek bazı noktaları belirtebilmiş isem kendimi bahtiyar sayacağım. Efendiler, bu nutkumla, millî varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklâlini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.
Bu sonucu, 'Türk gençliğine emanet ediyorum.
--spoiler--
megalomani ve büyüklük kaygısı... döneminde dikilen yüzlerce heykel bunun kanıtıdır.
age of da 2 kale fethedınce 3 gun konusursunuz, peste 5-0 yenınce bır ay konusursun adam devrım yapmış, emperyalıstlerı yenmış birde ustune kımse kendıne karışamazken, onunde egılırken kendını putlaştırmak yerıne halka cumhurıyetı vermıs. ben olsam adıma sehır kurar**, hergun benım için okullarada 1saat ders okuturudm.
nutuk atatürk'ün yaşadığı anıları anlattığı bir kitap olduğu için kendi içinde bulunduğu olayları anlatır. adam görmediği yaşamadığı şeyi nasıl anlatsın ?
En azından kimin yazdığı belli. bilinmeyen varliklar getirdi yalani yok. Ve arap tarafindan yazilmamis okunabilir.
Normaldir zira nutuk siyasi bir savunmadır. Kendine muhalif olanları bi güzel halletmiştir.
hiç şaşırtmamış durumdur.
beni desteklemeyen bölgelere yağmur yağmaz, benim rahmetim gazabımı geçti, atatürk sünnetine uyun, hz eyüp gibi adamım gibi ampula övgü cümleleriyle daha bir anlam kazanan iddia.