bugün

bal gibi olan yandaş toplamak için yapılan eylemdir.

köylü gece gündüz demeden çalışacak ben köylüyü seviyorum diyecek rakı, yenir yapıp gününü gün edecek ve hiç bir iyileştirme politikası uygulamayacak.

bende seviyorum o zaman köylüleri (bkz: köylülerden utanıyoruz).

ayrıca en iyi iyileştirme politikası ak parti döneminde yapılmış.
(bkz: köylü milletin efendisidir)
Tek parti döneminde neden oy toplamak için uğraşılsın dediğim söylem.
--spoiler--

· Aşârın kaldırılması
· Çiftçinin özendirilmesi
· Örnek çiftliklerin kurulması
· Sanayiyi Teşvik Kanunu’nun çıkarılarak sanayi kuruluşlarının kurulması
· I. ve II. Kalkınma Planları’nın (1933-1937) uygulamaya konulması, yurdun yeni yollarla donatılması
--spoiler--

harbiden ya hiç sevmiyomuş... yukardakileri o yapmamış sadece rakı içmiş...
"gerçeklik" kavramının anlaşılmasında farklılıklar olduğunu gösterir.

"Türkiye'nin asıl sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, saadet ve servete müstahak ve layık olan köylüdür. Onun için, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iktisadi siyaseti bu aslî gayeye erişmek maksadını güder."

-Mustafa Kemal Atatürk
Köy Enstitülerinin amacını unutan yazar beyanıdır veya kim tarafından ilk adımının atıldığı da denebilir. kurulma amacı ve nelere hizmet ettiğini bilmek gerekir. atatürk köylü milletin efendisidir derken birilerinin gelecekte bu söylemine laf atmaması içinde Köy Enstitüleri ni kurmuş olabilir, dimi ?
Doğruyu olmayan bir beyan,

Köylünün ürettiği anason dan galon galon rakı içmektedir.
Bence olaya tamamen yanlış bakılıyor. Mustafa Kemal köylüleri değil köylü zihniyetlileri sevmiyor olmasın? Ben öyle düşünüyorum açıkçası.
oysa atatürk'ün tersine hünkarımız köylü sevgisi nedeniyle aksarayında tezek yakıyor diyolla. milli irade bu işte...
(bkz: Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz) Köylü milletin efendisi falan değildir. tarım toplumlarının geri kalmışlığının belirtecidir. kalkındırılması ve aralarındaki her türlü ilerlemeye engel feodal ilişkilerin kırılması gerekmektedir. saflıkları, iyi niyetleri ile kandırmayalım kendimizi. cahilin saflığı olmaz, fırsatını bulamamıştır.

edit: bkz olarak verdiğim ifade bana ait değil şükrü erbaş'ın bir şiiridir.
1 Kasım seçimlerinde seçim sonucunu koylu çomarların belirlediği gerçeğine göre ulu önderin köylüleri sevmemekte ne kadar haklı ve bu konuda ne kadar ileri görüşlü olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Koylu milletin efendisiymiş, bu söz Atatürk ün söylediği iddia edilen yalan yanlış safsatadan ibaret bir sözdür, ulu önder bu medeniyet ve laiklik düşmanı çomarlar için övgü dolu bir söz kullanmaz.
" hiçbir iyileştirme politikası uygulamayacak. "

allah'tan korkun lan bari. küllerinden doğmuş ülke, 1930 yıllarında uçak üretip satış anlaşmalarında bulunuyordu. ülke genelinde onlarca fabrika açılmıştı. çatır çatır üretim yapıyorduk. ve hepsi devlet eliyle yapılıyordu, işçiler ve çiftçiler özel sektörün acımasız ellerine bırakılmamıştı.

ayrıca atatürk'e devrimlerinde yardımcı olan insanlar o köylülerdir. ordu asillerden oluşmadı hiçbir zaman. sen istediğin kadar devrim yap, yaptığın devrim halka kabul ettirebildiğin kadardır. bazı ufak-orta çaplı isyanları saymazsak ülkenin çok büyük bir çoğunluğu - köylüler oluyor bu çoğunluk - atatürk'ü desteklemiştir. zaten aksi mantıken açıklanamaz.
Adam tuzlu su solcusu. Aklında zaferi tadan partinin elemanlarını karalıyor. Utanın la kendinizden !
Madem sevmiyordu da ?
Köylü milletin efendisidir lafını tayyip erdoğan mı söyledi *
(bkz: kimi seviyordu ki)
köylü milletin efendisidir lafı atatürkün değildir. bütün lafları hep alıntı ya. çok komik.
Köylü olmazsa şehirlide olmaz ki tarım ve hayvancılık olmadan olmaz.
köylüleri sevmeyen onları yerinde saymaya bırakanlar saltanatçılardır. 100 yıl önce anadolunun içler acısı durumu belliyken böyle sözü söylemek aptallıktır.
Doğru bir söz.

'köylü milletin efendisidir' demiş ama sonra şöyle devam etmiş:
Lakin ben efendilerden hiç hoşlanmam.
ondan milletin efendisidir dedi zaten doğru.
ben bu konuya neyzen tevfik'in bir şiiri ile yorum yapmak istiyorum. Be Hey Dürzü

Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açıga niye türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım, içerim.
ikimiz de gelsek kıldan köprüye,
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk''e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet