bugün

modernist'in dizayn ettiği, baskılı, güzel tişörtlerdir.

http://www.modernisttshirt.com/index_tr.asp
"che tşirtleri çok tuttu bu zamanda kesin bu da tutar" mantığı gütmüş, kar uğruna bıraksan gtünü satacak insanların yapabildikleri. bu ne lan? son yozlaştırılmadık atatürk resimleri kaldıydı. iki gün sonra ulusalcılık derler buna, oh kebap.
(bkz: bir kapitalist emperyalizm ikonu olarak che)
(bkz: bir kapitalist emperyalizm ikonu olarak atatürk)
(bkz: değerleri tüketen kapitalist zihniyet)
tuncay özkan'ın parmaağı olabilir.
olay eleştirilebilir veya övülebilir o ayrı. ama kesin olan birşey var, bu tişörtleri modernist değil de adidas, nike, DKNY üretmiş ve amerika'da satışa sunmuş olsa milli gurur vesilesi olur, devlet kademelerinde, özel gün ve haftalarda hüngür kıyamet satış olurdu.

biz de için için sevinir sevinç gözyaşı dökerdik.

ama yapan firma türk ise "çok ayıp!"

bunları yazarken aklıma ne geldi. bundan 6-7 ay once whoshouldliveagain diye bir olay patlak vermişti. vatandaşlık görevini yerine getirip atatürk'e oy verenlerden birisi daha sonra sitenin bir türk'e ait olduğunu öğrenince internette yaylım ateş başlatmış ve site sahibinin, google toolbar'lardan filan para kazandığını ortaya çıkararak bunun bir terbiyesizlik olduğunu iddia etmişti.

önce ben de bu saldırıyı haklı buldum.

ama sonra "niyeki?" dedim.

"siteyi yapan ve parayı götüren george olunca evrensel bir hareket, cevri olunca şerefsizlik oluyor. bu nasıl iştir" diye sordum kendime. cevabını hala bulabilmiş değilim. parayı götüren bizden olunca biraz rahatsız oluyorum galiba.

yine de satırlarımıza klasik şekilde son verelim ve gönül rahatlığıyla işimize dönelim.

(bkz: ata rakı)
(bkz: bir marka olarak atatürk)
turkiye'de is yapar arkadas bu tshirtler gayet innovatif bir hareket olmus kim yaptiysa tebrik ediyorum..
kurduğu laik-bağımsız cumhuriyet yıkıldı, tişörtleri ticarete alet oldu. aynı che tişörtü modası gibi.