bugün

Atatürk oruç tutuyor muydu sorunsalıdır. Bilinmez.
Işid askerleri bütün yıl oruç tutar. Kimse Işid i hafife almamalıdır.
tutuyorsa sevapları sana mı gelecek? allah allah.

kısacası sorunsal falan değildir.
tutmuyordu.

tutuyorsa sana mı tutuyor kardeşim, sana ne?
tutuyordu efendim. hayır yani sizi niye ilgilendiriyor onu anlamadım.

burada kendisini sahura kalkmış vaziyette görüyoruz. uykulu olmasından anlaşılıyor zaten:
görsel

burada da arkadaşlarıyla iftarı beklerken:
görsel

burada da minarede ışığın yanmasını beklerken:
görsel
kafa kesenler oruç tutarken tutup tutmaması o kadar da önemsenmeyecektir.
dolmabahçe sarayının deniz kenarında "oruç" isimli bir balık türünü oltasıyla tuttuğunu biliyoruz.

yani evet atatürk 'oruç' tutuyordu.
oruç tutup tutmamak sorunsal değil, kişisel bir tercihtir.
Merak edilendir. Şimdi atatürk oruç tutuyorsa bize de sevap yazılır mı? Sonuçta müslüman bir ülke olduğumuz için liderimizin de müslüman olması şart tabi. Olmadığında günahsa, olduğunda sevap olması lazım.
Manasız bir başlık olmuş! Sanane birader, tutar tutmaz niye enterese ettiki seni? Malmısın la?

Kafa kesen ışid ci vahşi katiller biz müslüman falan değiliz diyene kadar kendini müslüman olarak tanımlayan diğer tüm insanların müslümanım dememesi gerekir. O katil sürüleri müslümansa siz nesiniz derler adama!
TUTUP TUTMAMASI onu bağlar lakin hiç olmazsa izmir'e çıkan efsun alayı için ''halife efendimizin ordusudur'' dememiştir.şimdi hem oruç tutacaksın hem de efsun alayına halife ordusu diyeceksin!küllüm zarar!
olmaması gereken sorunsal. her koyun kendi bacağından asılır kimseyi ilgilendirmez. ya atatürk içiyordu, atatürk şöyleydi böyleydi. sizene ulan dininden, içmesinden, içmemesinden. dinsiz olsa ne olur amına koyduğumun evladı sen şuan müslümansan onun sayesinde. yeter ulan!
herkesin dini kendi şahsını ilgilendirir.
Tuttuğuna dair hiçbir kanıt yoktur.
Tutmuyordu.
Kimseyi ilgilendirmeyen olaydır!
'tutuyordu' cevabı verilmesi gereken soru işte ispatı:

mesela bu fotografta 'ezana kaç dakika kaldı' der gibi bakıyor.
görsel

burada gene gayet oruçlu bir biçimde 'oruç tut sıhhat bul' der gibi bakıyor.
görsel

burada da sanki iftara yakın serinlemek için ayaklarını denize sokmuş gibi duruyor.
görsel
kimseyi ilgilendirmeyen sorunsal. emin olun Atatürk bu sözlükteki herkesten daha müslümandı. böyle milleti taraflaştırıcı sürekli polemik yaratacak başlıklar açmayın. bir bitmediniz be.
kimseyi bağlamayandır.

dindar geçinip ramazan günü aldığı alkolün bilmem kaç bin liralık faturasını heykırlara kaptıran akapeli makaracı bakan;
ramazan günü zina edip, sonra arabasında fenalaşan akapeli siyasetçi bunlar size bir şeyler hatırlattı mı ?
'bu sözlükteki herkesten daha müslüman' olan birinin kesinlikle tutuyor olması lazım.
tutuyormuş ama şov yapmamak için yer içermiş ramazanda.mavi gözleri çakmak çakmak offf nasıl özledim atam seni.nutkumuz amin.
Cephedeki askerlerin yemekleri bitmeden yemek yemeye başlamadığını biliyorum ama oruç meselesini kiramen katının yazar beni ilgilendirecek değil.
allah'in sevap ve gunahlarini not almasi icin yolladigi melek misin pezeveng, sana ne ?
Milletinin ınançlarına yabanci ve hor görücü biri oldugu icin tutmuyordu. Bundan mütevellit hiçbir zaman halkın adamı olamadı, hep belli bir burjuvazi kaymak tabakasinin atasi oldu.
(bkz: oruç tutarken tek bir fotoğrafı yok)