bugün

atatürk'ün türklerin atası olmadığını anladığımız zaman gerçekleşen durum.
cumhuriyetin kurucusu aydınlanmacı bir liderden ziyade muhafazakar bir osmanlı paşası olayına girmektir.
tarih dersinde henüz soyadı kanunu'na gelinmediği içindir.

ve bir gerçek vardır ki; atatürk, senin olmayabilir ama benim atam, dedem, babamdır.
onur ve şeref duyarım.

not: (bkz: neyzen tevfik)
kurtuluş savaşı dönemi için ne diyecektik ki başka, o zamanki tam adı "gazi mustafa kemal paşa"dır.

cumhuriyetten sonra adına atatürk eklenmiştir senin niye zoruna gitmektedir.
gayet normal bir durumdur. tanrı kavramına dua ederken bile "sen" diye hitap etmek veya pek çok kişi için çok önemli biri olan hz. muhammed(s.a.v.) a "muhammed" diye hitap etmek gayet doğalken. mustafa kemal atatürk e de "mustafa kemal" diye hitap etmekte sıkıntı yoktur. ayrıca kürt kökenli, atatürkçü bir tc vatandaşının demesi de doğaldır. çünkü o da kendini hem kürt hem de atatürk ü kendi atası olarak görmektedir. "ben türk değilim benim atam atatürk değil mustafa kemal dir, zaten atatürk onun takma adıdır" diye düşünebilmesi son derece olağandır.
boka, kaka demek gibidir.
aynı isim ne de olsa sonuç değişmez; ha gazi, ha mustafa kemal, ha atatürk.. hepsi aynı.
Bir çok zaman yaptığım eylemdir. Sebebi Mustafa Kemal'in, Ata-Türk olmasından rahatsız olmam mı? yo, hayır. Böyle değil. Çünkü bana göre Atatürk, tarihteki bütün Türk büyüklerinin son yüzyılda bir kişide vücut bulmuş halidir. Peki ne? Ben de tam bilmiyorum, belki Mustafa Kemal, Mustafa Kemal Paşa... Belki de Attila ilhan'ın Mustafa Kemal şiirindeki Mustafam Mustafa Kemal'im diyerek hitap etmesindeki samimiyet, belki de Zübeyde Hanım'ın koyduğu güzel isim. Bilmiyorum. Ama hıyarın teki çıkıp Mustafa Kemal'in Ata-Türk olmadığına dair bıdı bıdı yapınca. Üzerine basa Basa, Türk'ü vurgulaya vurgulaya Ata"TÜRK" diyorum.

Ayrıca, bahsettim ya Mustafa Kemal, bütün Türk büyüklerinin son yüzyılda yek vücud olarak Türk milletine gönderilmiş halidir diye. bütün Türkçülerin, Milliyetçilerin en büyük önder kabul ettiği MUstafa Kemal'le bu bağlamda Kür Şad gibi tarihin en büyük kahramanını karşı karşıya getirmeye çalışmak cahilliktir veya art niyetlilik ki bunu gerçek ismi Kürşad olan biri olarak söylüyorum. Mustafa Kemal 1900lerin Kür Şad'ıdır. Mustafa Kemal 1900lerin istanbul'u yeniden gavurdan alan Fatihidir. Mustafa Kemal 1900lerin Anadolu'ya düzenlenen haçlı seferlerini püskürten Kılıç Arslan'ıdır. Mustafa Kemal, yok olmakta olan bir devlette bağımsızlık ateşini yeniden yakan Kür şad, bu ateşi yeni devletle taçlandıran ilteriş Kaanıdır. Mustafa Kemal 1900lerin emrinde askerlerin, subayların gözünü kırpmadan ölüme koştukları, emirlerini gözünü kırpmadan uyguladıkları Mete Yabgusudur.

Hal böyle olunca Kür şad ile Mustafa Kemal'i karşılaştıranlar art niyetli değillerse dediklerini bir daha düşünmelerinde fayda vardır.
nesebi ya da manevi olarak ata silsilesi içerisinde olduğunu kabul etmeyenlerin sadece adı ile hitap etmesi durumudur.
bize okullarda ve kpss kitaplarında böyle öğrettiler dediğim durumdur. hayır yani başka adı varsa söyleyin öyle söyleyelim, farketmez.
ismiyle hitap etmektir. tarihi şahsiyetlere karşı böyle hitap edilir.

şahsen ben de elimden geldiğince "mustafa kemal" diye hitap etmeye çalışıyorum.
Kurtuluş dönemi tarihi anlatılırken o zaman soyadı kanunu olmadığı için kullanılan biçimdir. Peki ya sonrası? Bu ne yazık ki ' Atatürk benim atam değil ağa ' diye ortalıkta dolaşan sığ kafaların kendince eleştiri tarzı olabilir. Birincisi Atatürk kendisine ' ata' denilmesinden rahatsız olan bir insandı. Ona Atatürk soyadı verilirken duyduğu hoşnutluk onun mütevazi kişiliğinden ödün verdiği anlamına gelmiyor. Azıcık beyin sahibi olup düşünseniz tabiki bizim de Atatürk deme amacımızın tarihte yaşayan ilk türk olduğu inancına mensup olduğumuz için değil cumhuriyet'imizin kurucusu olan bu yüce komutana olan saygımızın ürünü olduğunu kavrayabileceksiniz. Amma... O kadar zeki olsanız zaten cumhuriyet yerine çağdışı yönetim şekillerine geri dönme hayalleriniz olmazdı tabi.
mustafa demek kadar gerçekçi olmayan durumdur. ulan adamın adı mustafa siz neyin peşindesiniz?
Başbuğa , gazi mustafa kemal paşa hazretleri diye hitap etmişliğim de vardır. bu hitap tarzı onu sevmeyen onun ''atatürk'' soy ismini taşımasından rahatsız olan ingiliz severleri 2 kat daha çıldırtıyor. kıpkırmızı kesiliyorlar.

gazi mustafa kemal paşa hazretleri. *
ne deyek ? ayrıca m.kemal diyoruz.
en doğru olandır.
Kendisine hakarettir.

Kendisi mustafa isminden nefret ederdi. Kemal ismini de değiştirip Kamal yapmıştı. Yani ya Kamal demeliyiz ya da soyadını kullanmalıyız.
kemal kılıçdaroğlu da "mustafa kemal" diye hitap ettiğine bakılırsa pek bir sorun yoktur.
http://videonuz.ensonhabe...acim_bu_ulkenin_cikarlari
atatürk'ün ne kadar önemli birisi olduğunu bilip de kabullenememek. bir nevi çekememezlik, kıskançlıktır. gerici insanların göstereceği davranıştır.