bugün

atatürk'e çok benzeyen bir vatandaştır.
görsel
(bkz: soldaki adam)
o değil de sarışın gür kaşlı abinin yanındaki, devlet bahçeli'ye çok benzemiyor mu?

(bkz: bakın çok enteresan)
görsel black mass - johnny depp
izmir metro'da görüp arkadaşıma parmakla gösterdiğim adamdır. evet cidden bu adamı gördüm.
Kaşları tarayinca dedem de benziyor. Abartmayin.
Aç kalmaz.
Adanada yaşıyor , 1.60 boyunda kel olan biri
https://i.ytimg.com/vi/CUtdSwxBlm4/maxresdefault.jpg

doğal mıdır, hafif estetik var mıdır bilemem ama adam harbiden benziyor birader! gözler, kaşlar, kafası, burnu... ama sadece benziyor.

bizim bilinç altımızda var bu "Atatürk'e benzeyen adamları bulup sahneye çıkarma" içgüdüsü. üstelik bu adamı zamanında izmir metroda görmüşlüğüm de var. hatta güvenlik görevlisi "paşam sarı çizginin gerisinde bekleyin" diye uyarmıştı. paşam dedi ya zevzek!

bu adama "paşam rakı içmeye gidelim mi?" diyenler bile çıkmıştır tahmin edebiliyorum ama chp sıralarında falan gördüğümüzde bu işin suyunun çıktığını anlamıştım ben. hatta geçtiğimiz mart ayında gözaltına bile alındı (Atatürk'e benzediği için muhtemelen, bazı şakşakçılar "bak paşa dirilse onu bile içeriye alırız mesajı vermek için)

http://www.nabizhaber.com/d/other/goksel-ic-bir.jpg

şimdi bir kaç ahmak çıkacak ve Atatürk'e küfür ettiğimi ve rejimi değiştirmek için yandaşlık yaptığımı söylemeye kalkacaklar...

aslında konu şu;

dünyanın görüp görebileceği en büyük liderlerden biri geride ideallerini, düşüncelerini bıraktı, bilimin yol göstericiliğine vurgu yaptı ama bazı manyaklar çıkıp hala onun fiziksel varlığından medet umuyor. işin ilginci "hüüüllooooğ" diye bağırıp "götünün kılıyım" diyen teyzenin de ondan farkı yok... zihniyet aynı ve sıkıntılı!

neyse konu aslında bu değil, birisi var ki Atatürk'e benzediğini iddia ettikleri (fiziksel değil) o artık iyice şarlatanlık!

Hektor... Troyalı kahraman... Kral Priamos'un büyük oğlu, Paris'in abisi... Paris... Hani şu, rahmetli sinema eleştirmeninin deyimiyle "Eleni adında fingirdek bir karıyı kaçırıp" on yıl süren bir savaşa ve Troya'nın yakılıp yıkılmasına yol açan genç zampara...

Bu Hektor, Atatürk'e benzermiş.

Geçen gün 2. sınıf haber sitesinde bir arkeologumuz bu benzetmeyi yapmış, tepemi attırdı.

Hektor, Yunan ordusuyla savaşmış... Tamam.

Ama yenilmiş!

Yunan ordusuna yenilen adam mı benziyor Atatürk'e?

Size o filmde göstermediler, Hollywood seyircisine ağır gelir diye... Üşenmeyip "ilyada" destanını okusaydınız, Ahilleus'un (Brad Pitt) Hektor'u (Eric Bana) öldürdükten sonra iki ayağını topuğundan delip ip geçirerek birbirine bağladığını öğrenecektiniz... Tam da "bronz çağına" yakışır bir vahşet... O ipi arabasının arkasına bağlar da atını dehler, Troya surları çevresinde toz toprak içinde sürükleye sürükleye dolaştırır Hektor'un cesedini...

Eee, cesedi yerlerde sürüklenen bu zavallı mı benziyor Atatürk'e? hadi siktirin gidin...

Hektor bir "destan" kahramanı, tarihi bir gerçek bile değil. Gerçekte varolup varolmadığı belli değil.

Üstelik, savaştığı (ve yenildiği) Yunanlılar da, "sizin bildiğiniz" Yunanlılar değil!

Milattan önce 1200 lerde geçtiği tahmin edilen Troya savaşında Anadolu'ya saldıranlar, "Ahaia" kabilesi... Yunanistan'ın eski sahipleri... Daha sonra "Dorlar" geliyorlar ve ülkeyi ele geçirince üst sınıfı oluşturuyorlar... Sizin "eski Yunanlı" olarak bildiğiniz hemen herkes, Perikles, Sophokles, Aristophanes, Platon, Aristoteles falan filan, hepsi Dor kökenli...

Hektor, bronz çağından kalma bir "efsane" yalnızca... Bu çağ, "antik" dediğimiz o bildik kültüre o kadar uzak ki, filmden de hatırlayacaksınız, ölülerini gömmüyorlar, yakıyorlar. (Ünlü "Antigone" tragedyası, ölü yakma kültüründen ölü gömme kültürüne geçişi anlatır.)

Destan milattan önce sekizinci yüzyıl dolaylarında yazıya geçirildiğinde, en az dört asırlık eski bir hikaye, Ahaialılar da uzak bir anıdan ibaretti...

Dolayısıyla, Agamemnon'da bir Venizelos, Odisseus'ta bir Trikupis görmeye çalışan, ahmaktır.

Başka ne yapmış bu Hektor? Örneğin Hititler'i yenip Anadolu'da birlik mi kurmuş? Yoksa yıkılmış olan "Troya imparatorluğu'nun" yerine yeni bir cumhuriyet falan mı?

"Devrim" falan mı yapmış? "Lineer B" yazısını bırakıp Fenike alfabesini falan mı almış?

Devletin başında olan da kendisi bile değil ha, babası... Hektor alt tarafı bir prens, bir cengaver.

Troya da, bir sürü Anadolu şehir devletinden yalnızca biri.

iyi ama bütün bunlar dandik tarih kitaplarında bile yazar. Atatürk'ü Hektor'a benzetmek "özenti kokan bir yarı-aydın gayretkeşliğidir"...

Şimdi bari anladınız mı, ben Atatürk'e değil, onun adına yapılan ne gibi hıyarlıklara karşıyım?

yok anlamadınız. sağlık olsun. Siz boş verin bunları, türbanlıyla öpüşmek başlığında goygoy yapın.
Canakkalede calistigim restoranta gelmisti bu adam. Ani olarak fotografim bile var. Adam cidden cok benziyor atamiza goren herkes adamla foto cekildi adam artik bunalmisti. Atamiza benzemekte zor is valla.
rivayet odur ki büyük taaruz esnasında yunan ordusu denize dökülürken atatürk'ün ağzından şu cümle dökülmüştür "hektor, öcünü aldım" bundan sebep olsa gerek atatürk'ün kendini hektor ile özdeşleştirdiğini düşünerek çıkarımda bulunulmuştur. yalnız bahsedildiği gibi atatürk kendini hektorla özdeşleştirmemiş anadolu'nun ilk düştüğü andaki kaybeden komutanının intikamını alan biri olarak görmüştür.
tabi burada anadoluyu malazgirtten sonra fetheden beylikleri ve komutanları da es geçemeyiz. olay intikamsa bu adamlar almıştır önce intikamı.
Benim dedemdir çok benziyor valla.
140journos adlı youtube kanalının yeni videosudur. izlemenizi öneririm yeniden herzamanki gibi güzel bir içerik çıkarmışlar. izleyin izlettirin.
video linki: https://www.youtube.com/watch?v=sYPn5BDK3HY
hüzünlendirir.
görsel
bu gun izledim o videoyu bir suru sacma sapan yorum var altta neymis belgesel yapmak isteyen birine ne kadar vereceksin demis. ne var dediyse tas mı yesin adam? beni kullanıyorlar diyor adam iyiniyetimi suistimal ediyorlar diyor. soz vermisler gel soylesi yapalım program cekelim diye parada verecegiz demisler vermemisler. isyanında kesinlikle haklı.
Adamlar belli bir emek vermiş, yorumlara baktığımda millet hep dalga geçmiş. Aslında ağlanılacak hallerine gülen bir avuç beyinsizden ibaretler. Şu an durumlarını o zehirli beyinlerinde düşündüklerini zannediyorlar ama yaptıkları tek şey ise aldıkları zehri kusmak. Kanında mavi gözlü bir devin asil kanını kirleten şarlatanlardan başka birşey değiller.
(bkz: atatürk e benzeyen adam)
(bkz: Göksel Kaya)
sabah sabah canım sıkılmıştı. aklıma atatürk'e benzeyen adam geldi. dur şunun başlığına girip biraz saydırayım, primci, çıkarcı deyim rahatlarım biraz dedim. sonra 140journos'un kendisi için hazırladığı videoyu izleyince hüzünlendim. anladım adamı.

https://www.youtube.com/watch?v=sYPn5BDK3HY
Kemalistlere gün doğdu.
Cem yılmaza benzeyen adamla bir araya gelmişler.
görsel
Biraz olsun sevindiriyor. Ama en kötüsü onun sadece Atatürk'e benzeyen biri olduğunu bilmek.
Allahın bir lütfudur.
atatürk'e benzerliğini karı kız götürmede kullanan adam.
Karakteri nasıl acaba, bir gün oturup dinlemek isterim kendisini.
görsel
Ah ah.