bugün

öğretmenler günü nedeni ile ülkenin üç değişik yerinde meydanlara asılan atatürk resimlerinin ataürk e hiç benzememesi durumudur. hayır bilerek yapılsa bu kadar kötü olmazdı heralde. ahanda haberin linki:

http://www.milliyet.com.t...06/11/24/son/sontur35.asp
sadece öğretmenler gününde değil her resmi olayda piyasaya çıkan acaip resimlerdir. atatürke benzememesi bir yana benzeyenleri de bazen tuhaf olabilmektedir. hele atatürkü dokunsan ağlayacak halde gösterenleri vardır ki tam evlere şenliktir.
saclarini dik dik gosteren bir resmi de mevcuttur.
(bkz: kim bunlar)
hiç kahkaha atarken atatürk'ü gördünüz mü?... 30'lu yılların gazete ve dergilerine göz atınız...
"hay senin eline fırça verenin!" diyerek resmi yapanı dövme isteği uyandıran resimler.
lisede her ozel gunde (23 nisan, 19 mayis, 29 ekim...) okulun duvarina asilan koca ataturk resmi daha cok anthony hopkins'i andirirdi. oyle bi sac vardi ki ataturk'te zannedersin 1900 yilindaki teknolojiyle sac ektirmis. brad pitt gibi sapsari sirma sac ne geziyor lan ataturk'te? utanmasalar uzun sacli yapip iki de percem yapacaklarmis. o resmi yapanin gozleri kor olmasi lazim.
genellikle ilkokullarda olan resim yarşımlarında yapılan "ataturk" resimleridir..
genellikle son zamanlarda törenler ve devlet dairelerinde gördüğümüz resimlerdir. gayet korkunç çizilmişlerdir. ya bilinçli yapılmış ya da çizen kişiler gerçekten yeteneksizdir. eskiden beri adet haline gelen, resmin bir sanatçı tarafından çizilip asılması artık bırakılmalı... yepyeni baskı yöntemleri mevut isterseniz koskaca bir alan büyüklüğünde poster yapabiliyorsunuz. artık bu resim çizilip asılma dönemi bitsin, matbaacılarda, ozalitçilerde büyük boy baskılar yapılıp devlet dairelerine asılsın... yönetmelik çıkarılsın atamızın resimleri belirlensin dijital baskı ile basılıp büyültülüp devlet dairelerine asılsın. okullara asılsın.
ilginç resimlerdir.
haberdeki ilk resim deniz baykal ile atatürk karışımı bişey olmuş.
ressamların öz öküzlüğünden kaynaklanmaktadır. hayır yapamayacaksan yapamıycam de niye rezil ediyosun kendini.
özellikle piyasaya sürülen son paraların üzerinde bulunan atatürk resimlerinin bazıları hiç mi hiç benzemiyor. ayrıca son paraların üzerinde sadece benim resmim yok, herkesin var.
evime yakın bir belediye binasında asılı bu resim. bir gariplik var resimde gerçekten. bıyıklar rte'yi andırıyor, burnu ise çok daha bir başka. atatürk değil bu tam olarak.

http://img168.imageshack....g168/6639/22042009278.jpg

edit: link yenilendi.
atatürk ün ismen unutturulmaya çalışılmasının bir devamı olarak cismen de unutturulmaya çalışılmasının göstergesidir. yıllar sonra muhtemelen şu diyalogların kişileri olacağımızın resimleridir:
- atatürk ün görünüşü nasıldı anne?
- ben de tam olarak bilmiyorum yavrum, çeşitli resimler var ama?

(bkz: atatürk ü çiziyorum diye eskiz yapmak)
bir kac yil once duruyordu simdi kaldirdilar.
ankara keciorenin girisinde botanik parkinin karsisinda vardi boyle birsey. ataturk saclari dikmis, karizma bakis atiyordu.
ressamın mallığından ibarettir. abartmamak gerekir.

(bkz: bir ünlem işareti olarak ünlemden sonraki 1)
torpilli badanacılara tonlarca para verip yaptırılan ve bayramlarda seyranlarda binaların üzerine giydirilen devasa resimlerdir. işin ilginç tarafı bu posterler hep tsk kurumlarının binalarına asılır.

hele bir tanesinden bahsedeyim. gerçi bu resim değil de bir heykel. işim gereği bir ara ankara'ya gitmiştim. bakanlıklardan, tbmm dikmen girişine dönüyoruz. tam o köşede deniz kuvvetleri komutanlığı var. işte o koskoca deniz kuvvetleri komutanlığı binasına atatürk heykeli giydirmişler. aman allah'ım o ne felakettir öyle. heykeli yapana ve o heykele para verip yaptırana bir ton küfür ettim. o ne lan öyle. atatürk'ü iyice maymuna çevirmişler. ben öyle heykeltraşın ve o felakete göz yuman deniz kuvvetlerinin ..... neyse. sinirlendim bak yine.
sanatçı perspektifi diyerek geçiştiremeyeceğimiz rezillikteki resimlerdir.
bunun heykelleri de vardır: görsel

gman'e dönmüş lan adam.
bu olayla ilgili aşırı atatürkçü bir arkadaşıma atatürk' ün bir fotoğrafını göstermiştim ( fotoğraf resimle karıştırmayın ) bu kim dedim tanımadı sonra iki saat inandırmaya çalıştım gene inanmadı hocaya sorduk oda inanmadı ( kendisi aşırı atatürkçü bir tarih hocasıdır ) sonra internetten gösterince inandı. çoğu atatürkçü bu gibi çizimlerden tanıyor sadece atatürk' ü. deneyebilirsiniz olay gerçektir.
olum bizim lisedeki sözde atatürk lan bu.
güncel Önemli Başlıklar