bugün

dünden beri atatürk ile ilgili algı yapan pelikancı itlerin gözüne sokulması gereken gerçek.

kendi ortaya attıkları "çin gönderdiği kitlerin bedelini atatürk ödedi" algısı ile dünden beri atatürk'e saldırıyor bazı şerefsizler.

atatürk döneminde çin'e aşı gönderildiğinin yalan olduğunu yazanlar var.

şimdi belgeleri ile birlikte çin'deki kolera salgınına türkiye'den giden yardımları paylaşacağım.

1937 yılında çin'de ortaya çıkan kolera salgını ile mücadelede, çin'in milletler cemiyetinden ve de türkiye'den yardım talep etmesi sonucunda, mareşal gazi mustafa kemal atatürk'ün talimatıyla çin'e 1 milyon santimetreküp aşı gönderilmiştir.

çin'e gönderilen aşı ve miktarına dair resmi belge;
görsel

çin'e gönderilen aşılar ile ilgili 16 aralık 1938 tarihli anadolu ajansı haberi;
görsel

çin'e gönderilen tıbbi yardımlar ile ilgili reuter ajansı haberi;
görsel

çin'e gönderilen aşı yardımı ile ilgili bir başka haberler;
görsel
görsel

çokomel kafalı pelikancılar küçücük beyinleri ile atatürk'e iftira atıp dalga geçmeye çalışıyorlar, ama güneş balçıkla sıvanmaz.
sizin yaptığınız bu şerefsizlikler, atatürk türkiyesi'nin çin'e aşı yardımı yaptığı gerçeğini değiştirmez.

üstelik bu yapılan aşı yardımları yerli ve milliydi.
(bkz: türkiye corona virüs aşısı ve ilacı üretebilirdi/#43030836)

şimdi dünyada corona virüs salgını ortaya çıkalı 3 aydan fazla süre geçti, hatta 100 günün üzerinde.
dün gece sağlık bakanı daha aşı çalışmalarına başlayamadıklarını açıkladı.

siz hıfzısıhha enstitüsünü 2011'de kapatmasaydınız, o aşı çalışmalarında çoktan ilerleme kaydedilirdi.
siz bunu sorgulayacağınıza atatürk'e iftira atıp dalga geçmeye çalışıyorsunuz.

zavallısınız.
puştsunuz, puşt...

#tarih
#sağlık
hatta kırıkkale mke'de üretilen yerli transatlantik gemilerle gönderildi.
yine götünüzü atatürk kurtardı...

neymiş efeem? atatürk tek yardım yapan kişi değilmiş. lan italyanlara araba yaptırıp bizim diye naralar atarak tur atmak sıkıntı değil ama atatürk yardım yapınca böyle...

çin hiçbir zaman öyle jest yapacak bir ülke değildir ama yaptıysa da bu sizin sayenizde değil...

zamanınız geliyor, az kaldı...
dincilerin yapacağı ters algıya kaydıram

atatürk sağ iken

istanbul refik saydam da kendi aşımızı üretiyorduk

(öküzün kafasına çiviyle çakmak gibi olsun

kendi aşımızı kendimiz üretiyorduk

kimseden dilenmiyorduk)

üstüne

ihtiyacı olan ülkelere de gönderebiliyorduk.

yalnız : sizde bunu anlayacak

bir zekanın oldugundan şüpheliyim.

şimdi çin den kit almışta amerikaya ihrac etmiş

anca bununla övünebiliyorlar

lan geri zekalı

bu ülke de corona yok mu ?

neden aldığını amerikaya gönderiyorsun ?

ölümler pat pat arka arkaya gelince

gene aptala yatacaksın.

takdirat kaderat maderat

aradan cukka ballı.

atatürk ün kesip attığı tırnak bile olamazsınız.
belgelerle de ispatlandığı üzere gönderilmiştir çok da doğru ve güzel harekettir muhtemelen insani yardım kapsamında olduğu için para alınmamıştır. şimdi soru şu bizim şimdi aldığımız tanı kitleri insanı yardım kapsamında ücretsiz mi alındı? yoksa bakanımızın söylediği üzere parası ödenerek mi alındı bunun ispatı lazımdır.
Bir takım troller olayı manipüle etti.

Aslında gurur duyulacak bir olay şu an Atatürk’e ve Atatürkçülere hakaret Olarak kullanılıyor.
Hayatınızda bir kere bile yönetim dönemine denk gelmediğiniz adam hakkında ne çok atıp tuttunuz, bir kere bile o çağın zaferi hissiyatını yaşamayan insanları atatürk toprağın altından kaşındırıyor. Zira hiç görmediğiniz, hakkında saçma sapan tarih kitapları ve hiç bi şekilde kanıtlanmayacak iddialarla körelttiğiniz, kendi başkanlarımız haricinde dünyanın her yerinde sempati toplayan ulu önder atatürkü, yönetim tahtında görseniz bu sefer arzuhaliniz yıkılacak başka ülkeye de gönlünüz meyletmeyecekti.
Şimdi de o çinin yardımı konusuna gelecek olursak, yapılan aşı yardımının bedelini bu şekilde ödemek istemiş olabilir, değilse bile, tamamen yalan bi haberse de çok şaşıracak değiliz bu duruma, neden demeye bile gerek yok çünkü kendilerinin türk soylarıyla alıp veremediği bir katliam hazzı var. Koskoca seddi bile inkar etmişlerdi zamanında.
Hep kuru sıkı. Bu ülke sadece Atatürk değildir. Neden Atatürk adını namını kullanan yozlaşmış pelikanlar, Mustafa Kemal den sonra bir şey yapmadı. Yaptı diyen kendini kandırır, tıpkı 35 lik yerine 70 lik içince daha çok mutlu olacağını sananlar gibi.
Yok öyle Osmanlı'nın marifetlerini kullanmak sonra da tüm Türk dünyasını bir adamın sırtına yükleyip geriye kalanların onun sırtından geçinmesine göz yumup hiç bir ilerleme kaydetmemek...
Açık açık söylüyorum şimdi ki Mustafa Kemal'in değerlerini kullanan onlardan menfaatleri için yararlananları toplasak bir tane Siha etmezler.

Buyrun tarih mastürbasyonuna devam edip, sonunda bir tekila ila orgazm olmaya.
Beyler kesin bilgi aslında Atatürk çek yazmış ama çek karşılıksız çıkmış, o yüzden çin para istiyormuş bizimkilerden şimdi. Eved.
akepeli trollerin dalga malzemesi olmuş olay. ulan zik kafalılar, diyelim ki gönderilmedi, millet reaksiyon reaksiyon gösterdi, ters köşe oldu; buradan sizin ne gibi bir beklentiniz olmalı; seçmen kitlenizin zeka kapasitesi ortada. siyasetçi profiliniz, gündem ve öncelikleriniz ortada. bunların üzerini örtemezsiniz.

çin kimsenin kara kaşı gözü için yardım etmiyor elbette. hemen her ülke ile ticaret yapıyor ve bu yardımlar güvenirliliği açısından önemli. bir takım "perinçek / menepozlu" teyze oaylaşımları akepelilerin salaklığının üzerini örtemez. bunu sürekli gündemde tutmanın kendileri açısından hiçbir önemi yok. her şeye rağmen salgın önlemlerini bu hükumet çok geç almıştır. atatürk'ün tırnağı olamazsınız.

https://www.uludagsozluk.com/e/43039499/
Boklu badeli götlerinden sahte tarih uydurup, gerçek tarihi resmi tarih diye karalamaya çalışan aşağılık yobazların götüne giren yardımdır.

Hani atamızın döneminde memlekette bilim, üretim filan yoktu? Ulan 11 milyonluk ülkeyi üç yüz küsur doktorla devraldı be! Üniversite desen, üniversite demeye bin şahit ister, dar ül fünun vardı, o kadar... Bina diksen hangi kadroyla eğitim vereceksin?

Milli Aşı enstitümüz kimin iktidarı döneminde kapatıldı, arazisiyle ne yapıldı, bu işlerde menzilcilerin rolü neydi yazayım mı?

Neylersin ki yobazda utanma yoktur. Bu sefer de diyorlar ki yardım yapılmış olabilir ama Çin bize beleşe bir şey vermedi. Vermediyse onların ayıbıdır hülen!

Sonra diyorlar ki Çin Uygur kardeşlerimize zulmediyor, neyin yardımı? Len cahil, yardım 1937de yapıldı, o tarihlerde Çin türlü emperyalist devletin işgali ile başa çıkmaya çalışıyordu. Üstelik uygurlar konusunda o kadar hassassanız, oy verirken bu hassasiyetinizi göz önüne alın. Çin'in yaptıklarına hiç ses çıkarmayan sizin iktidarınızdır.

Sonra diyorlar ki maden Atatürk Çin'e yardım etti, erbil'e yardım etmemize neden laf ediyorsunuz? 1937'de Çin'in bize bir kötülüğü yoktu ama barzani iti yapmadığı kötülüğü bırakmadı da ondan ülen! Üstelik türkiye'de kolera salgını da yoktu o sıra. Yani atamız kendi halkını ihmal edip, birilerinin Aferinini almak için yardım yapmadı.

Uzattım, kusura bakmayın... Derdim şu ki pislik yobazların her boş lafına, her iftirasına vereceğimiz cevap vardır ama onlar ortaya koyduğumuz gerçeklere cevap veremezler, cümle alem bir kere daha görsün istedim.
görsel
Nerden nereye ...

Gülme komşuna gelir başına dedirtti.