bugün

tipik neo-osmanlıcı troll sorusudur , hatayı neden aldığı yazılmaz 11 km'lik ermenistan sınırının azerbeycana kara sınırı açmak için aldığı yazılmaz ama batum yazılır.

(bkz: hahahasiktir)
Ruslar zubeyde hanımın hayrına o paraları vermemiştir efendım.
(bkz: Moskova Antlaşması)
taraflar, Batum'un Sovyetler Birliği'ne terkedilmesi karşılığında Rusya'nın Türkiye'ye belirli miktarda altın ve silah göndermesi hususunda anlaştılar. Bu malzemelerin Ankara'ya taşınması işi de o sırada Batum'da yaşamakta olan Halil Paşa tarafından organize edildi.

https://tr.wikipedia.org/...kova_Antla%C5%9Fmas%C4%B1
BATUMU VERIP ANADOLUYU KURTARDI.
batum sancağı ikiye bölünür, türkiye ye yakın olan yarısı türkiye ye verilir, diğer kısmı gürcistan sovyet inde kalır. türkiye de kalan kısmına bugün artvin diyoruz.

böyle atıp tutarken biraz da yazdıklarınızın ne olduğuna dikkat etseniz daha makul olacak. batum sancaktır. batum diyorsan elviye i selase nedir; musul diyorsan özdemir bey kimdir, adalar diyorsan ouchy nerededir bileceksin.
Paşam Rakıyı fazla kaçırmıştı da o yüzden Batum güme gitti.
la paşa rakıyı fazla kaçırdıysa 13 senedir havadaki kuşa bile atar yapan
kekomançi hükümeti niye sefer-i hümayuna çıkıp geri alamadı
her işi paşamı yapacağıdı, adam oladız da bir işide kendiniz becerediniz,
hadi iyisiniz la babanız saray burnuna demirledi.
Böyle abuk subuk sorular sorasınız diye verilmediği kesin. Ülkede satılmadık sahil şeridi kalmadı sizler öküz altında buzağı arayın. Olası savaş sonrası sığınmacı olarak gidebilirsiniz aklınızda yer eden Batum a.
herşeyi Atatürkten beklememek gerekir hadi koçlarım gidin batum'u geri alın, gün sizin gününüzdür... ceddin deden, neslin baban....
batum'u kurtarmak amaçlı yapmış olabilir, şuan batumlular uygun fiyata evini,arabasını,sigarasını ve alkolünü alabiliyor.
60'lı yıllarda batumspor diye bir takım kurulmasın diye. bu yaratıcılık yoksunu takım isimleri bir azalsın diye.
(bkz: sanane amk)
keşke rizeyi de verseymiş.
kafası güzeldi o sıra.
Tüm doğu Anadolu'yu Rusya'ya kaptırmamak için olabilir. Böyle verilmiş bazı tavizler sayesinde bu kadar toprağı kontrol edebiliyoruz diye düşünüyorum.
(bkz: Yok öyle hep bana Rabbena).
millet günaha girmesin diye.

(bkz: batumda yapılacaklar)
sovyetlerden silah ve para desteği için verilmiştir.
değer miydi değmez miydi tartışılır lakin hatay ne alaka aq biri fransayla alakalı diğeri sovyetlerle.
atatürk'e o konuda ben de kırgınım. batum'u vereceğine yozgat'ı verseydi keşke.
ileriyi düşünmüştür, şimdi gidip gaçah mazot neyim alabiliyoruz a.q...
musul un durumu da böyledir.

http://www.haberturk.com/...ununa-kilometre-ile-takip

http://www.08haber.com/haberGoster.php?hid=8407
Hatayi aldik sukurler olsun.
daha batumun fotoğraflarını dahi görmeyenler 'köşkö botumu olsoymuşuz' diyor.

la abd yatırımları olmasa bir bok yok o şehirde. rize, artvin neyse batum da o olurdu.

ayrıca zaten misakı milli'de referandum bölgesiydi batum. halka sorulacaktı türkiye olmak istiyon mu istemiyon mu diye.
siz gotunuzu vermeyin diye.
keşke diyarbakır dan ötesinide almasaydı . bir bildiği vardır.
Ruslardan silah ve cephane desteği alabilmek için.

Zaten o dönem batumda ingiliz destekli rum çeteleri vardı, bunlar karadenizde terör estiriyorlardı. Biz yunanla ölüm kalım savaşı verirken karadenizde çıkan isyanlarla uğraşamazdık. Ruslara verilince de ruslar bu rum çeteleri temizledi. Şimdi anladınız mı akk'lar ?