bugün

Üstün zeka ürünü bir önerme. (bkz: Ben bunu neden daha önce düşünemedim acaba) (bkz: hanım bu çocuk otistik)
atatürk' ün erzurum kongresi öncesi 8 temmuz 1919' da görevinden istifa ettiğini bilmeyen cahil cühelanın sıçmığından daha ileri gitmeyen önerme. böyle oyunlara gelip ağzınızı bozmayın a dostlar.

edit: yılı yazmamışız ula... eklendi.
yeniçerilerde askerdi, osmanlı ordusu da askerdi, ayrıca osmanlı padişahının görevi halkı memnun etmekti. ama sonuç? osmanlı vatanı sattı kendi g*tünü kurtarmak için. sonra noldu? oku tarihi bir öğren tarih abilerden ablalardan öğrenilmez. tarafsız kitaplardan öğrenilir.
ilköğretim ve ortaöğretim okullarımızda okutulan derslerin çoğunda verilen bilgiler o yıllarda gereksiz gibi gelir okuyanlara. Hatta günümüzde aileler ve hatta devlet bile bazı dersleri müfredattan çıkarma kararına sıcak bakıyorlar. Bu durumda gelecek nesillerin nasıl olacaklarına en iyi örnek burada mevcuttur. "Napıyım ben güvercinin sindirim sistemini?!" diye isyan eden zihniyet bugün işte bu gibi konularda da ahkam kesmeye başlar. Boş yere cevaplar yazarak entryi yukarda tutmaktansa rağbet etmeyerek zamanın çaresine bakmasını beklemek yeğdir. Asıl düşündürücü olan bu hale nasıl geldiğimizdir. Bu ve bunun gibi anlayışlar yarın öbürgün karşınıza çıkacak ve hatta birlikte çalışmak zorunda kalacaksınızdır. Bu durum daha da vahim olabilir. Yazık!
diyelim ki bu düşünceye birşey demedik. ama şunu desek; keşke herkes görevini layıkı ile yapsa...
(bkz: memlekette tek asker atatürk müydü ki)
herkes gibi görevini yaptı fakat üstün zekası ve vatan sevgisi sayesinde ön plana cıktı. Sadece asker olsaydı Atatürk'ten bu kadar nefret edilmezdi.Atatürk zaten erzurum kongresi öncesi görevinden de istifa etmistir.
aynı mantıkla şuraya da çıkılabilir; muhammed peygamberse vahiy okumak zaten göreviydi ya neyini büyütüyosunuz bunun.

hmps hmps troll kokan saçmalama ayrıca.
entryime başlamadan önce valla da billa da atatürkten nefret etmiyorum..

şimdiiiii kemalistleri anlıyorum, koyu kemalistleri de anlıyorum, ama şu hem ateist hem de koyu kemalist olanları anlamıyorum.. Nesiniz siz oğlum ıspanaklı cacık falan mı. Hem bizim mutlak üstün, şaşmaz yanılmaz, salt iyilik olarak kabul ettiğimiz Allah'a tapmamızı anlamıyor ama sizler anıtkabiri tapınak haline getiriyorsunuz.
Yine teori üreteceğim. Diyorsunuz ki "dindarlar görmedikleri Allah'a inanıyorlar". Ben varlığına inandırıcı delil bulmasam bırak görmediğim şeye inanmayı gördüğüm şeye bile inanmam. (misal halüsinasyon).. Ama inanın sizlerin ulu önderi aşırı yüceltmenizi gördükçe ben bir müslüman olarak utanıyorum çünkü ben inandığım Allah'ı bu kadar takdis edemiyorum. (ki Atatürk de bir insandır, Kur'an'da peygambere hitaben "de ki, ben de sizin gibi bir insanım" diye başlayıp devam eden bir ayet vardır, hani şu inanmadığınız kuran' da)

Bu arada mevzuuya dönelim, Atatürk de bir insandır, yaşadığı dönemde gerçekten değerli bir komutandır, ancak "çok yücelttiğiniz" aklı onun fikirleriyle dondurup, sözlerini TC' nin amentusu addetmek bence onun bile yaşasa asla izin vermeyeceği ve şiddetle karşı çıkacağı bir durumdur. Ayrıca da vatanı süperman gibi insanüstü yetenekleriyle tek başına kurtarmamıştır, ayrıca inkilap tarihi hakkında bildiğimiz herşey resmi ideolojinin bize empoze ettikleridir, tartışılmaya müsaittir..
Yine de atama selam, büyük adam vesselam..
(bkz: atatürk ve arkadaşları hakkındaki idam fermanı)
o dönemde vatanı kurtarmak padişahın göreviydi. ancak kendisi ingilizlerin uysal kedisi olmayı tercih etti.
tayyip erdoğan başbakansa...
daha padişahını tanımayan, tarihini bir kez olsun okumamış, sadece kendine anlatılanlarla yetinebilmiş, koyun bile olamayan gençlerimizi gördükçe bu başlığı açan yazarın geçmişine rahmet diyorum...
bizim o'na olan saygı ve sevgimizin temelindede bu mantık yatıyor zaten. adam görevini layıkıyla yapmıştır. bir asker olarak o şartlarda insiyatif alıp olmuyacak işler başarmıştır.

kim ne derse desin, türk halkı kendine hizmet eden insanı sever, sayar. 3-5 soytarının söylediklerini genellemek yanlıştır.
evet belki öyle ve zaten o görevini fazlasıyla yaptı. askerlikten sonra bu ülke için devlet başkanlığı yaptı ve bunun da hakkını fazlasıyla verdi. peki ya bugün devlet başkanlarımız ne yaptı, dış borcu arttırmak dışında.
edit: yuh!
--spoiler--
arkadaşlarıyla birlikte savaşarak bir kaç başarıya imza attılar
--spoiler--

türkiye cumhuriyeti = bir kaç başarı ?

(bkz: yürü be kim tutar seni)
Osmanlı ordusunun bir subayıdır Mustafa Kemal. Aynı ordu samsun'a çıktıktan sonra Mustafa Kemal'e Geri dön diye emir vermiştir Mustafa kemal'e. O ise Osmanlı burjuvazisinin askeri olmadığını, Türk Milletinin askeri olduğunu belirtip, osmanlı askeri üniformasını apoletlerini çıkartıp, kara-Kalpağını giymiştir. Yani Subayı olduğu ordunun emirlerine göre davransaydı hiçbir şekilde bu yolculuğa çıkamazdı.

Mustafa kemal hiçbir hanedanın, hiçbir egemen kuvveti değil Türk Milletinin askeriydi. işte bu yüzdendir ki Türk Milleti de ona askerlik yapmıştır.
vatanı kurtarmak ile bir devletin küllerinden yeni bir devlet oluşturmayı ayırt edemeyen zihniyetin sözüdür.
başka bir tarih anlayışının yorumudur. Rüya tabirleri kitabı önerilir. osmanlı imparatorluğu teslimiyet bayrağını çekmemiş, mustafa kemal atatürk' ü vatanı kurtarsın diye görevlendirip samsun'a göndermiştir. eğer tarihin akışı bu şekilde olsaydı ancak inanılacak durumdur. ama herkes bilir ki olaylar böyle olmamıştır. osmanlı imparatorluğu, teslimiyeti kabul etmiş, dış güçlerin kuklası olmuştur ve Mustafa Kemal Atatürk ki başlıkta bile atatürk geçmesi kabul gördüğünü gösterir, bir direniş ruhu oluşturmuş ve zor şartlarda cumhuriyeti kurmuştur. olay bu kadar kısa değildir aslında ama ne de olsa bazı kişilerin beyinlerine bunlar girmeyeceğinden uzun uzadıya anlatmıyorum. sinirden damarlarım şişmesine rağmen gene de açık açık küfür etmem, etmicem de. bu satırları okurken bazıları çok eğleniyor olabilir. eğlenenler açıp bir taraflarına gülebilirler. nerenizi açacağınıza da ben karışamam. kişisel özgürlükler var, hani atatürk sayesinde yaşayabildiğimiz.
yanlış önerme. diğer komutanlar birer birer ordularının terhisini izlerken o samsun'dan milli mücadeleyi başlattı. padişah'ın damadı olmak varken vatanını düşmanlarda kurtarmayı seçti o.
atatürk sadece askeri değil, aynı zamanda siyasi olarak da vatanı düze çıkardığından, aslında siyasi olarak yapması da zorunlu olmadığından görevi değil, canının hürmetine kalmış bir istekti. neticesinde istedi; oldu.
- senin annen bir kadın, değil mi cezmi..

+ evet kadın.

- o zaman gereğini yapsın lütfen..

peşin edit: anlayan anladı..

zorunlu tanım: herkesin kendi işi ile ilgili yapması gerekenleri anlatan cümle..
makarna, kömürü almak zaten senin hakkındı, niye oyunu sahip olman gereken şeyi sana sadaka gibi veren birine oyunu sattın ki şeklinde karşılanası nankör vatan evladı söylemidir. kısaca bsg diyoruz kendisine.
(bkz: otizm bir hastalık mıdır meselesi)
güncel Önemli Başlıklar