1. 1.
    Hürriyet yazarı Tuğrul şavkay yazısı.

Atatürk'ten palavralar ve Tarih Kurumu

Tuğrul ŞAVKAY

YERi belki burası değil ama, yazmadan geçemeyeceğim.

Atatürk'ün sözlerinin Tarih Kurumu tarafından tahrif edildiği iddiası tartışılıyor. Afet inan'a yazdığı mektupta, "Vaziyetim şudur: Bence doktorların yanlış görüş ve hükümleri sebebiyle hastalığım durmamış, ilerlemiştir" diyor. Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlanan kitapta ise bu mektubun yukarıdaki bölümü şöyle: "Vaziyetim şudur: hastalığım durmamış, ilerlemiştir". Yani aradaki kritik ara cümlecik, "Bence doktorların yanlış görüş ve hükümleri sebebiyle" kısmı atılmış!

Anlaşılan o ki, tarih Tarih Kurumu tarafından saldırıya uğramış. Hazin tecelliye bakın ki, mağdur o kurumun kurucusu olan Atatürk.

* * *

Bu arada araştırmayı yapan Dr. Eren Akçiçek, Atatürk'e atfedilen "beni Türk hekimlerine emanet ediniz" sözünün de bir başka palavra olduğunu söylüyor. Muhtemelen çok haklı. Çünkü bir kere böyle bir söze, "Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri"nde hiç rastlamadım. Orda yoksa nerede olacak? Sonra Atatürk ölmeden önce, şuuru yerindeyken birçok yabancı tıp otoritesine muayene oldu ve sonuna kadar da hükümet bu otoritelerin yardımına başvurdu. Atatürk yabancı hekimler yerine Türk olanları isteseydi, Celal Bayar'dan mı korkup çekinecekti?

* * *

Şimdiye kadar "halkın sesi, Hakk'ın sesi" (vox populi, vox dei) gibi Roma deyişlerinin veya eski Yunan'dan kalma "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" özdeyişlerinin Atatürk'e mal edildiğini bilir ve yanlışın gösterilmemesini yadırgardım.

Bu konuda örnek o kadar çok ki, saymakla bitmez. Bir keresinde de, "Adalet mülkün temelidir" sözünün altında Atatürk'ün imzasına rastlamıştım.

italyanların faşist Duçe'si Mussolini'nin "istikbal göklerdedir" sözünün altına Atatürk'ün imzasını atıp yıllarca uçaklarımızın girişine asmıştık.

Bütün bunlara rağmen Atatürk'ün kurduğu Tarih Kurumu'nun son yaptığı affedilir gibi değil. Atatürk'e atfedilen yanlış sözleri düzelteceğine, oturmuş doğruları akıllarınca temizliyorlar. Yazıklar olsun!

Kaynak: http://www.hurriyet.com.t...-ve-tarih-kurumu-39164771
    2 -8 ... isminiunutanadam
  2. 2.
    Yazıda bir kötüleme söz konusu değil aksine TTK nun Mustafa Kemal'in sözlerini çarpıtmasından yakınılıyor dediğim durum.

Edit: tengir gene okuduğunu anlamadı... bu her şey normal demektir .
    -4 ... isminiunutanadam
  3. 3.
    doğru.

ttk ile doğrudan alakası var mı, ya da sadece bizim millete has bir durum mu bilemem ama alakasız kişilere alakasız kişilerin tarihi sözlerini kaydırma huyumuz var.

mevlana, osmanlı padişahları, atatürk, neyzen tevfik vs. vs. vs. hemen herkese, kendisiyle alakalı olmayan sözleri yamıyor, altına onun adını yazıyoruz.

sosyal medyada ve laf cambazlığından ibaret olan yeni nesil içi boş kitaplarda sıkça görülüyor bu durum.
    1 ... lucius vorenuss
  4. 4.
    tuğrul şavkar kim ki yazdığı bir değer taşısın? allah bir dese ancak çomarlar inanır.
    -1 ... noxeca