1. 1.
  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, 1926 - 1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir.
  Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumsal alanda yapılan en önemli yeniliklerdendir ve birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir.
  islamiyet'in de etkisiyle kadınlar birçok sosyal, kültürel ve siyasi haktan mahrumdu. Örneğin; nüfus sayımında toplama dahil edilmiyorlardı, aile hayatında haremlik-selamlık vardı, yüzlerini peçeyle örtmek kanunlar nedeniyle zaruriydi, evlenme, boşanma ve miras işlerinde ikinci plandaydılar ve devlet memuru olamıyorlardı.
  Çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumunu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk, dönemin hükümetleri ve TBMM, kadınların insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmışlardır.
  ... joshua
 2. 2.
  yüce önderin türk kadını hakkındaki devrimci yaklaşımı şu şekildeydi:

  Kadın meselesinde cesur olalım. Kuruntuyu bırakalım... açılsınlar, onların zihinlerini ciddi ilimler ve fen ile süsleyelim. Namusu, bilimsel ve sağlıklı bir şekilde açıklayalım. Şeref ve gurur sahibi olmalarına birinci derecede önem verelim. Sonraki kişisel ilişkilere gelince, karakter ve ahlakımıza uygun eş arayalım ve onunla evlenme şartlarını açık ve kesin olarak kararlaştıralım. Ona uymakta kusur edince onun gereğini yapalım. Kadın da böyle hareket etsin...
  2 ... jigsaw2
 3. 3.
  ey kahraman türk kadını!

  sen yerde sürünmeye değil,
  omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  gazi m. kemal
  2 ... demeteren
 4. 4.
  --spoiler--
  sen kalk, dört kadınla evlenebileceğin bir dönemde dünyaya gel, sonra değerini bilmeyip tek kadınla evlilik sistemini
  getir. aaaah ah... seçme ve seçilme hakkı vermeside cabası... biz değilde birazda bu özgürlükler için türk kadınlarının teşekkür etmesi gerek. burdan bürüklülere ses ediyorum... atamıza pislik atan bürüklülere !
  --spoiler--
  1 ... cinsiz tonik
 5. 5.
  düşünce olarak kadın hakları konusunda batıdan bile öndedir. kadın hakları konusunda atatürk büyük devrimler yapmıştır. bunu görmesi gerekenlerde kadınlardır.
  1 ... sttret
 6. 5.
  ayrılmaz ikilidir.
  ... selia