1. 1.
    atatürk’ün sanata ve sanatçıya, eğitime, kültüre ne kadar önem verdiğini zaten biliyoruz. bu önemi askeri alanda kıyafetlerede vermiştir. çünkü askerler için yapılacak üniformanın ordunun vizyonunu yansıtacağını biliyordu. kendisi zaten çok şık ve zarif giyinirdi. bu tarz ilgisi coco chanel’ı tanımasına vesile oldu. 1930’larda chanel duyulmaya ve tanınmaya başladığında ulu önder mustafa kemal atatürk, coco chanel’dan türk silahlı kuvvetleri’ne üniforma tasarlamasını rica eder. günümüzde çok ciddi bir markaya üniforma yaptırmak gibi algılansada chanel o zaman kendi tasarımları olan bir terzi idi. ama atatürk’ün radarına girmeyi başarmıştı. tasarlanan üniforma 1945’lere kadar ordumuz tarafından kullanılmıştır. üniformalar özellikle üst düzey subayları uluslararası sahnede güçlü kılmıştır. mustafa kemal atatürk’ün verdiği siparişlerin belgeleri fransa’da bir kütüphane olan bibliotheque national’da korunmaktadır. ünlü tasarımcımız vural gökçaylı bu belgeleri gördüğünü söylemiştir.
    vural gökçaylı’nın hürriyet ile yaptığı röportajdan aşağıdadır.
    “ * maşallah her yeri dolaşmış; türkiye’ye hiç uğramamış mı matmazel? 
    - chanel’in konforlu moda anlayışı, yeteneği ve dünyayı saran ünü atatürk’ün de ilgisini çekmiş olmalı ki, 1930’larda ondan türk silahlı kuvvetleri için kıyafet tasarlamasını rica etmiş. 
    * ne yani atatürk, bütün orduyu chanel’den mi giydirmiş? 
    - tabii canım... coco, subaylardan sonraki bütün üst düzey merasim giysilerini tasarlamış. atatürk’ün katafalkının etrafındaki generallerin giysilerine ve 1930’ların balo fotoğraflarına bakarsanız, hepsi bir tiyatro kostüm tasarımcısının elinden çıkmış gibi muhteşemdir. bunların tümü de chanel’in tasarımıdır.
    * siz bunları nereden biliyorsunuz?
    - paris’te bibliotheque national’de atatürk’ün chanel’e verdiği siparişlerin belgelerini gördüm. atatürk’ün bu kıyafetleri chanel’e tasarlatması tsk tarihinde hem tasarım hem de chanel gibi dünyanın hayran olduğu bir modacı ile çalışmak anlamında bir ilk oldu. askerimiz 1945’e kadar o kıyafetleri giydi.”

röportajın tamamı için http://www.hurriyet.com.t...-chanel-giydirdi-24532230

atatürk ve chanel

atatürk ve chanel

atatürk ve chanel

atatürk ve chanel
    4 -3 ... furkancalavera
  2. 2.
    Ekleme: TSK 1985’ten beri Amerikan ordusunun üniformalarının aynısı giyiyormuş. Tabii burada üniformaların temin edildiği yerin üçkağıtçılığı var. Dönemin yetkili isimlerinin başarısızlıkları yüzünden. 2005 yılında tasarımcımız Arzu Kaprol’un yeniden tasarladığı üniformalar isviçre’li bir kumaş firması olan Schoeller’den kumaş temin edilerek üretildi. Arzu Kaprol üniformaları askerimizin rahat nişan alabilmesine kadar her şeyi düşünerek tasarladı. Arzu Kaprol, TSK için üniforma tasarlayan ikinci isim oldu. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün eski üniformalarla ilgili görüşleri yer alıyor: “Halen kullanılmakta olan eğitim elbisesi, ABD eğitim elbisesinin kopyasıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne özgü bir patern (kamuflaj deseni) geliştirilmelidir. Eğitim elbiselerindeki yaka işaretleri çok renklidir. Hareket alanında kullanılan eğitim elbiselerinin apoletlerinin içi renksiz olmalıdır. Hareket şartlarında bu derece renkli giyinmek uygun değildir.”
    Üniformaları çok beğenen Hilmi Özkök emekli olmadan önce bu üniformalardan giymek istiyorum demiştir.
    Arzu Kaprol üniformalarda çok beğendiği ve değiştirmek istemediği yerlerin Coco Chanel tarafından tasarlandığı söylemiştir.
    3 -1 ... furkancalavera
  3. 3.
    Ulu önder'in, zerafeti, nezaketi, kalitesi, dünya insanı olması sebebiyle şaşırtmayan, üstüne üstlük bir kere daha hayran olmayı sağlayan bir bilgi ve ikili.

Seni özlüyoruz atam...
    7 -2 ... zeytinyagli dolma kalem
  4. 4.
    En ilginç kıyafet 3 dediğim durum

Pelerin ya da şövalye kıyafeti gibi olan kıyafetin kendine has bir ismi var mı bu arada 3. Resim ...
    2 ... isminiunutanadam
  5. 5.
    kemalistler kusura bakmasın ama hitler'in hugo boss kreasyonu yanında hiçbir şeydir.
    1 -1 ... caranthir
  6. 6.
    nazi üyesi bir firma orduya kıyafet üretiyor zorbalık ile işçi çalıştırıyor orduyu ve hitleri giydiriyor. bakın kurucusu nazi üyesi diyorum. ama siz hitler gibi bi adamın kreasyonuna olmamasına rağmen hitler’in kreasyonu diyip özeniyorsunuz vay be. henüz adı duyulmamışken chanel gibi bir markayı gören ve ona tasarım yaptıran avrupa kan ağlarken bütün dünyanın ekonomisi yerle yeksan iken bunları yapan atatürk’ün yanında hiçbir şey olarak görüyorsunuz. yazık çok yazık. o sevdalandığınız katil hitler akıllı adamdı sizin gibi değildi. sadece fazla kötüydü bunları tarih yazıyor. hitler’de atatürk hayranı idi bunu da inkar etmeyin. hugo boss parfümleri ford zırhlı araçlar tarih bunları yazdı. siz ekside atsanız karalamayada çalışsanız atatürk’ü tüm dünya biliyor.

bu arada 3. fotoğraftaki pelerin. pelerini süper kahramanlarda falan görürdünüz hep hiç böyle karizma ve şık gördünüz mü? sanmıyorum.
    2 -2 ... furkancalavera
  7. 7.
    atatürk ve chanel
    Bu fotoğrafta Coco chanel ve hugo boss üniformaları yan yana.

atatürk ve chanel

atatürk ve chanel
    Burada iki firmanın zamanın üniformalarını karşılaştırmak değil. Hitlerin gereksiz övülmesi. Hitlerin kendi zevki mi hayır. Hugo boss’un kendi tasarım başarısı ve ordularda pek yapılmayan dar kalıplar. Atatürk, bayan coco ile konuşarak tasarım istiyor ve uygun bulduğu tasarımı gerekli düzenlemeleri yaptırarak diktirtiyor. Ordu şartlarına en uygun şekilde tasarlanması yani ergonomi ön planda. Bunu fotoğraflarda da görebilirsiniz.
    1 ... furkancalavera
  8. 8.
    Bu sözlüğe ilk geldiğimde iyi hoştu her şey ama şimdilerde görüyorum ki bir sürü Atatürk düşmanı piç kurusu var. Diğer ülkelerin ders kitaplarında bile yer alırken, düşmanları tarafından inanılmaz saygı görülen bir adamdan bahsediyoruz ama kime.. o adamın kurtardığı topraklarda nankörlük edip saygısızlık yapıyor. Sevin demiyoruz ki saygı duyun diyoruz. Sözlük şerefsiz kaynıyor gelişim ve gidişim bir olacak gibi.
    1 -1 ... furkancalavera