1. 1.
  Aslında çok iyi bilinen ama bazıları tarafından bilmezlikten gelinen tarihi realitedir.

  Sosyal demokrasi de sosyalizm de atatürk zamanında babalar gibi de vardı, hatta türkiye'de de vardı. Mesela ilk sosyal demokrat fırkası hasan rıza önderliğinde kurulmuş ve atatürk tarafından 1925'te kapatılmıştır. Evet, yanlış duymadınız. Atatürk sosyal demokratların partisini kapatmıştır. daha sonraları da sosyal demokratlar atatürk'ü sosyalist enternasyonel'e şikayet etmiştir.

  Yani sözün özü atatürk'ün sosyal demokrasiyi benimsediğine dair en ufak bir emare yoktur. Hiçbir zaman sosyal demokrasinin adından dahi bahsetmemiştir. Sosyal demokrasi chp'ye 60'lı yıllarda girmiştir. Kemal kılıçdaroğlu'ndan sonra ise chp kemalizmi tamamen terk etmiş ve tam manasıyla sosyal demokrat olmuştur.
  3 ... otoriter kemalizm
 2. 2.
  türk milliyetçiliği -ve kemalizm- solidarist eğilimlidir, sosyalizmdeki çatışmacılıktan uzaktır, dayanışmacı- tenasütçü- bir yapıdadır.
  ... ibni maymun
 3. 3.
  Doğru bir önerme. Atatürk yaptıklarıyla her yöne çekilebilir fakat Atatürk'ün baskın karakteri bağımsızlıkçılıktır. Ne yazık ki bugün ne sağda ne solda bağımsızlıkçılığı gerçek anlamda savunan pek kimse yok.
  2 ... lesley mateas
 4. 4.
  Atatürk bizzat kendi yolunu açmış bir insandır. Allah böyle bir kişiyi bize nasip etmiştir.
  2 ... insectoidzz
 5. 5.
  zaten bu iddialar 68 kuşağının ortaya attığı, "devletçilik" ilkesi üzerinden atatürk'e solculuk atfetmek amacıyla yapılan bir yakıştırmaydı.

  o dönem anti emperyalist bir harekete girişen gençlik örgütleri için atatürk çok ideal ve yerel bir idoldü.

  bugün türk solu kürtçülüğün kucağında can çekiştiği için atatürk'ün solcu olduğunu iddia ettikleri falan yok.

  geride kaldı yani o günler.
  ... lucius vorenuss
 6. 6.
  Büyük önder vlademir iliç lenin'e atatürk sorulduğunda "kemal komünist değildir türkiyede burjuva demokratik devrimini gerçekleştirmektedir" demiştir. Atatürk fransız devriminden etkilenmiştir aynı marx'ın etkilendiği gibi fakat sınıfların olmadığı bir füzende komünizm ve komünist düşünce olmaz o yüzden sosyal demokrasinin öncülü olmuştur atatürk.
  -1 ... ebu zindik