1. 1.
  Mustafa Kemal'in nutkunda itiraf ettiği durumdur:

  "Bu geniş yetkinin, beni istanbul’dan sürmek ve uzaklaştırmak maksadıyla Anadolu’ya gönderenler tarafından, bana nasıl verilmiş olduğu garibinize gidebilir. Hemen ifade etmeliyim ki, onlar bu yetkiyi bana bilerek ve anlayarak vermediler. Ne pahasına olursa olsun, benim istanbul’dan uzaklaşmamı isteyenlerin buldukları gerekçe «Samsun ve dolaylarındaki güvensizlik olaylarını yerinde görüp tedbir almak üzere Samsun’a kadar gitmek» idi."

  Mustafa Kemal'e göre kendisi Samsun'a istanbul'dan sürgün edilmek için gönderilmiş.

  Türkiye'de ilkokulda öğrendiği masallara inanıp Atatürk'e hayranım, En büyük Türk Atatürk vs. diyen, Atatürkçü olduğunu Kemalist olduğunu söyleyen insanlar çoğunlukla onun nutkunu açıp okumamıştır bile.

  Yani düşünün ki bir insana hayran olduklarını belirtip o insanı 3. parti kaynaklardan öğrenirken ya bir açıp bakayım kendisi ne demiş diye düşünmüyorlar...
  7 -5 ... seni kibirin bitirdi
 2. 2.
  Nutukta ifade edildiği şekildedir durum.

  Hayatında nutku dahi okumamış Kemalistler bilmez.
  6 -2 ... isminiunutanadam
 3. 3.
  öncelikle istanbul'da ülkenin kurtuluşu için kafa yormakla ve çaba sarfetmekle (mesela o zamanki karşılığı olarak düşünürsek, savunma bakanı olmayı da denemiş) birlikte, oradaki elverişsiz durum ve işgal nedeniyle en sonunda vazgeçip bulabildiği en uygun sayılabilecek yöntemle anadolu'ya geçmeye çalışması vaziyeti.

  (bkz: altı ay)
  -5 ... usualsuspects
 4. 4.
  27 yıllık samsunluyum. Bu konuda otorite sayılırım.

  Olm isteyerek çıktı lan kayığını çekenlerden biri de benim dedem yatsıya gadar eğlence amk.
  -4 ... zabaha gadar eglence go on
 5. 5.
  He ağ bunlar beni samsuna zorla yolladı bende tav oldum vatanı kurtardım
  istanbul hükümeti mustafa kemali sevmezdi heleki damat ferit ayar olurdu mustafa kemali samsuna yollayarak merkezi yönetimden uzaklaştırmaktı amaç
  Zaten istanbuldan çıkıp anadoluda milli mücadeye katılmak isteyen mustafa kemal bir türlü istanbuldan çıkamıyordu
  Şimdi elini kolunu sallıya sallıya şehirleri gezdigin yurdunda o zaman ilçeden ilçeye bile geçmek için ingilizlerden yazılı izin alıyordun bu olay mustafa kemalin ekmeğine yağ sürdü
  Samsuna gitmeden önce annesiyle vedalaşmak için yanına gittiğinde annesine herşeyi anlatmış ve helallik almıştır
  Samsuna yola çıkınca ingiliz istiparatı herşeyi anladı fakat geç kaldı.
  -4 ... banav
 6. 6.
  hatta ona padişah emretti tüm bunları yapmasını o da malta'da az sefa sürüp mekke'de ölerek mümin gözükmeye çalışacaktı (padişahtan bahsediyorum ha). yav zaten görev gereği gitmemiş miydi? ne saçma savlar bunlar ulu önderle ilgili. bir de dedesi belli değil diyorsunuz. alın sizin padişahınızın büyük büyük büyük büyük büyük büyük dedesi belliydi de ne oldu? sonuçta ingiliz gemisiyle malta'ya kaçmadı mı?
  -3 ... tolga06 serezli60
 7. 7.
  Bunu yeni mi öğrendin akit?

  Bana ilkokulda hocam öğretti mk.

  9.ordu müfettişi ne demek aklını imanını siktiğimin münafığı? Hangi ordunun hangi devletin müfettişi bunu anlaman kaç seneni aldı sik kafalı orospu evladı?

  Yeni bir şey bulmuş gibi çıkmış ortaya bi de.
  -4 ... yok herif
 8. 8.
  Aslında sinop a çıkacaktı ama rotayı şaşırdı. Sonra madem buraya kadar geldik barı buradan başlatalım dedi. Üşendi geri dönmeye.
  -3 ... frekans
 9. 9.
  doğrudur. çünkü samsun'a görev icabı gitti ve görevi türkleri susturmaktı rumlara karşı. ama o 22 mayıs samsun raporu ile köprüleri yaktı ve süreç sonunda havza'ya geçip milli mücadeleyi seçti.
  1 -3 ... saldirayterk