1. 1.
  nihal atsız türü faşistlerin yanı sıra kendini solcu zanneden bazı aklı evvellerin ırkçılıkla karıştırdığı kavram...
  faşist kafatası milliyetçiliği üstün ırk esasına dayanır, mensubu olduğu ırkı en üstün görür diğerlerini aşağılar, hatta aynı topraklar üstünde birlikte yaşamaya tahammül edemez...
  ancak demokratik atatürk milliyetçiliği "Misakı Milli sınırları içindeki Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkına Türk milleti denir" diyerek sadece türk ırkını değil aynı topraklardaki bütün halkları kapsadığını ve birlikte yaşamayı öngördüğünü açıkça gösterir...
  bu topraklarda yaşayan insanların tek ortak noktası Huntington'un medeniyetler çatışmasında söylendiği gibi dinleri değildir... bunu böyle zannetmek tarihten bi haberlik, cahilliktir (yada huntington'un yaptığı gibi amerikanın hedeflerine ulaşması için çabalamaktır... bu ülkede yaşayanlar tarafından yapılıyorsa maşalıktır(!))... bu halklar binlerce yıldır aynı topraklarda birlikte yaşamış akraba olmuşlardır... dolayısıyla ortak geçmişi ortak kültürü yoktur demek saçmalıktır, bölücülüktür(!)...
  atatürk milliyetçiliği türkiye cımhuriyetinin birleştirici unsurudur, sigortasıdır... kaybedilmemesi gereken en büyük değerlerinden biridir...
  32 -16 ... cartman
 2. 2.
  atatürk milliyetçiliği kelimesi mana itibariyle anlamsız bir yapıya sahiptir. milliyetçiliğin başındaki kelime bir ırk ismi olmalıdır. zaten bu kavram atatürk tarafından sunulmamış, son yıllarda kullanılmaya başlamıştır. bunun daha doğru ifadesi atatürk'e göre milliyetçilik olmasıydı.

  ileri gelenlerimizde, aydınlarımızda kendi düşüncelerini atatürk'e mal etmek gibi bir düşünce vardır her zaman. bunu arkayı sağlama almak için yaparlar genelde.

  atatürk'ün gerek yaşantısında gerek nutkunda çok açık bir milliyetçilik tanımlaması vardır. ama bu yine de birileri tarafından yoruma açık hale getirilmiştir.

  atatürk zamanında çıkarılan anayasaya, yasalara bakacak olursak türk kelimesi bir tarife göre yapılmamıştır. yani "ben türk'üm diyen herkes türk'tür felsefesi vardır" olunması gereken şey türk olmaktır yani. buna binaen ulu önder atatürk "ne mutlu türküm diyene" diye bir cümleyi tarihe armağan etmiştir. yani mesele türk'üm diyebilme meselesidir.

  (bkz: faşizm ile milliyetciligi ayni sey sanmak)
  10 -6 ... palta
 3. 3.
  Ulu Önderin "Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk Milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. " diye açıkladığı türkiye'de geçerli olan tek milliyetçiliktir.
  8 -1 ... gencturk34
 4. 4.
  atatürkün vefatından sonra sapmalar olmasaydı. türkiye şu anda çok daha iyi bir yerde olurdu. şekilnde düşünenlerin coğalması sevindiricidir.
  6 -3 ... pilotmont
 5. 5.
  "muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!" cümlesi paralelinde irdelenmesi gereken konu. zira asil olmayan kan nedir diye sormak gerek ki nazım hikmet ran bu konu üzre kan konuşmaz isminde bir roman kaleme almıştır.
  6 -8 ... vernon sullivan
 6. 6.
  her türk evladının içinde barındırması gereken savdır. zaten öyle olsa bu zamanda ortaya çıkan bazı faşist olayalr ve halkın birbirine düşman olmasını görmezdik. kim bilir belki gelecek senelerde böyle olur ve güzel olur...
  2 -1 ... pink_floyd
 7. 7.
  atatürk objektif değil, subjektif bir millet anlayışına sahiptir. boşuna "türkiye cumhuriyetini kuran ve üzerinde yaşayana türk milleti denir. ne mutlu türküm diyene" dememiştir. Ernst Renan isimli siyaset bilimci-tarihçiden etkilenmiştir. renancı bir millet anlayışı vardır. subjektif kriterleri de, dil, din, ortak tarih ve geçmiş birliğidir.
  3 -1 ... arcadian
 8. 8.
  ısrarla içi boşaltılmaya çalışan milliyetçiliğin belki de en masum hali.

  ısrarla anlamayanlar için (bkz: atatürk ün gençliğe hitabesi)
  4 ... karın desen jack
 9. 9.
  milletlerarası arenada etkin olan kaba kuvvettir. kuvvetliyseniz, size zarar vermeye kalkmazlar.
  hiçbir millet daha ahlaklı olduğu için, diğer milletlerin boyunduruğundan korunamamıştır.
  2 ... pilotmont
 10. 10.
  bu kavram ilk 1961 anayasasi ile ortaya cikmistir. o zaman darbe yapan gencler milliyetci soylemlerinden uzulmus vede milliyetciligin bir adini koymak istemislerdir. ataturk milliyetcisi soylemi ile bu isten yirtilmistir.
  kaynak : 100 soruda anayasanin anlami Mumtaz Soysal
  3 ... spiritualized