1. ?.
  atatürk ve inkilapları insanlık tarihinin ölçülebilir ve kaydedilebilir tarihinin m.s.1900'lerinde yapılmış olduklarından kendinden önce gelen, denenmiş yöntemleri deniyor olmasından daha şaşırtmayıcı bir durum yoktur.

  zira kalabalık insan gruplarının bir arada yaşamasına yönelik her türlü sosyolojik akım/okul/moda/ideoloji/cart/curt (bu son ikisi çemkiren entrylerin daha zevkle okunuyor olması ihtimalini değerlendiriyor) arasında en mükemmeli diye bilinen demokrasinin doğumu m.ö 2000 falan iken, yenilikçi fransa bunu taklit etmekten kaçınamamış.
  3 -6 ... satrianee
 2. ?.
  (#6325514) bunlara dayanarak kernel amadeus tam olarak aşırmadır. seçtiği tüm kelimeler daha önce başkaları tarafından üretilmiş ve kullanışmıştır. kurduğu cümleler, daha önce kurulmuş cümlelerin ya aynıdır ya da türevidir. örneğin yürümeyi, konuşmayı, gülmeyi çevresinde gördüğü insanlardan öğrenmiştir. (ben özgün olduğumu savunmuyorum gibi çıkışlar kabul edilemez. çünkü bahsedilen kaynak, kaynağın söylemine göre zaten paçozdur.)

  ortada belirli bir amaç olduğu, bu amaç için de birkaç paçozun kullanıldığı çok açık. hayır madem söylemek istenilen, savunmak istenilen bir düşünce var, ne ala! o zaman buyrun, korkulardan ve aracılardan kurtulalım!
  4 ... raymond
 3. ?.
  aşırma olması önemli değildir. milliyetçilik başta olmak üzere çoğu ilke insanlık tarihi ile atbaşı giden ideolojilerin tezahürü değil mi?

  önemli olan bu ilkelerin oluşmuş olması değil. zira mustafa kemal ilkeleri yarattığını iddia etmiş değildir.

  sadece monarşi- kısmen teokrasi ile yönetilen bir ülkeyi laik bir ulus-devlet haline getirmiş, milli ekonominin temelini atmış, halkı tebaa olmaktan çıkarak vatandaşlığa, kadınları eksik eteklikten siyasi ögeliğe terfi ettirmiştir.

  atatürk mutlak doğru mudur sorunsalı tartışılabilir. tıpkı ölümüne kadar izlenen politikaların tamamının doğru olduğunu iddia edemeyeceğiz gibi.

  ancak bir örneği de mevcut değildir ülkemizde. hatta milletimizin tarihine bakarsak kaç kişi çıkmıştır onun gibi, emperyalizme karşı durmayı bilebilmiş, çanakkale - inönü destanları yazabilmiş bir komutan??

  içim kıvançla dolu ve ben mutluyum. benim gibi mutlu olmanızı dilerim.

  veya hocaefendiyle beraber salya - sümük takılabilirsiniz. hocaefendi size kurtuluşu vadediyorsa bile.
  5 -2 ... voice of soul
 4. ?.
  zaten batılılaşma olarak adlandırılan şeyin bu devrimler olduğunu dahi idrak edememiş tiplerin atatürk'e bok atma çabasının ürünü bir cümleciktir. yüzünü batıya dönen genç türk devletindeki devrimler batıdan alınan rol modeller üzerine kurulmuştur. yoksa kimse götünden devrim çıkarmış değildir.
  2 ... jamal sellami
 5. ?.
  ne yani aşırmadır değersiz midir demek istiyosun o vakit dinle.aşırmadır taşırmadır senin gibi fışkırtma değildir.
  4 -1 ... mashadov
 6. ?.
  ya ne olacağıdı lebron!
  cumhuriyeti uygulayan ilk türkler değil ki? devletçilik, laiklik, milliyetçilik...

  aşırmadır evet ne olacaktı? şuan dünya üzerinde zaten devlet düzeni olarak bir elin parmaklarını geçmeyecek yönetim şekilleri var. (düzgün uygulanabilen diyelim) ve bu düzenler'in bazıları isandan sonra 300 yıllarında bulunmuş, bazıları çok eski.

  atatürk gelip bir tane daha bulsaydı sanırım "inkilaplar aşırma bık bık bık" diyen insanlar rahat edecekti. ata hem bunların kıçını kurtarıyor, araplaşmaktan alıkoyuyor, hala da "daha fazla!! daha fazla!! doyamıyorum!!" diyen andavallarla mezarında rahat bırakılmıyor.

  neyüse yeeaa!

  adam yerine koyup bir de uzun entry kastım ya ona yanarım.
  5 -1 ... rs ne la
 7. ?.
  kesinlikle doğru bir tespittir. * hatta atatürk bu inkilapları köşkte yatarken google dan aratmış, yabancı metinleri google translate vasıtasıyla türkçe ye çevirmiştir. sonra bu metinleri bir slayt halinde yayınlayarak facebook a yüklemiş, paylaşmayan da türk deildir demiştir.
  (bkz: allahım sen bana sabır ver)
  5 ... biliqnamyturqan
 8. ?.
  inkilapları orjinaldir. dünya da ondan başkası bir milleti bu kadar ahlaki erozyona uğratamazdı heralde.

  (bkz: boğulmaktan kurtardığı kıza tecavüz etmek) tam anlamıyla bunu tanımlar.
  2 -6 ... en zayif halka
 9. 0.
  hakkatten akşam akşam gülme krizine girdiğim bir entry..

  tamamen bilgiden-bilimden uzak bir entry..

  mühim olan onun üretmiş, icad etmiş olması değil güzel kardeşim mühim olan uygulamak, hayata geçirmek.

  şimdi sen inklapçılığı atatürk'ün mü icad ettiğini düşünüyorsun ?

  halkçılığı atatürk ben mi buldum diyor da sen aşırmış diyorsun?

  gülüyorum keşke girmeseydim entrye ciddi bişi sandım..
  2 ... oqan
 10. 1.
  ordan burdan aşırma bile olsa, atatürk ilke ve inkılapları bir şekilde günümüze ulaşmıştır. en azından gaipten geldiğine inanılan şeyler değildir. bir gerçekçilik söz konusudur.
  1 ... kirkugur