1. 1.
  Hiçkimse için kullanılmasa daha iyi olur ama illa kullanılacaksa tarihimizdeki bütün büyükler için kullanılsın.
  1 -3 ... sivil
 2. 2.
  osmanlıda türk mü vardı ki, atatürk ifadesini osmanlı padişahlarından birine kullanalım? çoğu slav anadan doğmadır.

  ayrıyetten türkler için; etrak ı biidrak diyenlere türklerin atası diyeceğime, ne mutlu türküm diyene türklerin atası demeyi tercih ederim. kimse de kusura bakmasın...
  4 -5 ... lennonmccartney
 3. 3.
  Atatürk demek türklerin atası demek değildir, atası türk olan demektir.
  6 -2 ... frekans
 4. 4.
  imparatorluk türkiyesinde birine senin atan kimdir diye sorulduğunda bir önceki padişah denirdi. veya kişi babasına atam derdi yani başbuğ atatürk e ata denilebilir.
  1 -1 ... huluku tanhu
 5. 5.
  yabancılar ise father of turk olarak çeviriyor bunu. türklerin atası şeklinde. şimdi atatürk dediğinde de anlam türklerin atasına kayıyoe ama bitişik bi kelime yeni anlam doğurur o yüzden bölmeden bakmak lazım.

  atatürk bir sıfat değildir. fatih kanuni filan çok uluslu bir devletin padişahıydı. türklük onlar için önpöanda olan bi durum değildi.
  1 ... lan senin de nickinin de amk
 6. 6.
  Fatih Sultan Mehmet gibi cihan padişahına Atatürk'ün sonradan görme soyadı kullanılması tamamen hakarettir. Atatürk bir tanedir. Yeterlidir.
  -1 ... irradiance
 7. 7.
  Bol bol ceviz, fındık ve balık ye. Zararın neresinden dönersen kârdır.
  2 -1 ... ssato
 8. 8.
  kullanılamaz. çünkü özel bir soyisimdir. "atatürk" olarak ne zaman hitap edeceğin, hangi dönemle ilgili konuştuğuna göre değişir. soyadı kanunu öncesinden bahsediyorsan kullanmaman daha doğrudur. tanıdığım pek çok cumhuriyet tarihçisi "gazi paşa" olarak kullanmayı tercih ettiğini gördüm.
  ... cirkinbiradam