1. ?.
  genelde atatürk'ü anma programlarında hatırlanan bir husustur. atatürk'ü doğru anlamak için zamanında onun karşısında mücadele vermiş kişilerin söylediklerine kulak vermek gerekir. onlardaki bu hayranlık ve takdir duygusu, aşmışlığın göstergesidir. içerden bakarak görünmeyenler bazen dışardan bakınca daha net görülür.
  2 ... neset
 2. ?.
  ingilizler : Ecdadımızı skti adam mahvetti bizi telef olduk .
  2 -3 ... ecivecivokke
 3. ?.
  çin ve rusya da tarih kitaplarında lenin ve mao yla birlikte anlatılan, 1.5 milyar insana büyük türk devrimcisi olarak tanıtılan yüce insan.
  1 ... jigsaw2
 4. 1.
  david lloyd george
  i̇ngiltere başbakanı, 1922
  1922′de türk ordularının zaferi neticesi anadolu’daki emelleri gerçekleşmeyen i̇ngiltere’nin türk düşmanı olarak bilinen başbakanı lloyd george, parlamento’da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: “arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda türk milleti’ne nasip oldu. mustafa kemâl’in dehasına karşı elden ne gelirdi.

  i̇kbal
  pakistan millî şairi, 1958
  bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken o’nun bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldi

  john f. kennedy
  abd başkanı, 1963
  atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insalarından birinin tarihi başarılarını, türk ulusuna ilham veren önderliğini, modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. şüphesiz ki, türkiye cumhuriyeti’nin doğuşu ve o zamandan beri atatürk’ün ve türkiye’nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez.

  jawaharlal nehru
  hindistan başkanı, 1963
  kemal atatürk veya bizim o’nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle kemal paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. türkiye’yi modernleştirme yolunda atatürk’ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. o’nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyor. o, doğu’da modern çağın yapıcılarından biridir. o’nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyor.

  kurt georg kiesinger
  federal almanya başbakanı, 1968
  ben türk – alman dostluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. bu adam mustafa kemal’di. bugün daha iyi kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. büyüktü, çünki, ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşmadı. yürekliliğin ve kendi yürekliliğinin sınırlarını da çizebilecek kadar anlayışlıydı.
  4 -1 ... elru
 5. 2.
  (bkz: atajew com)
  1 ... kafiyesiz eleman
 6. 3.
  Çağımızda hiçbir isim Atatürk'ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.
  Observer
  2 ... yolgezer
 7. 4.
  Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O' nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.
  ikbal (Pakistanlı Şair)
  1 ... yolgezer
 8. 5.
  ben de devrim gerçekleştirdim. ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken yazı devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladılar. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun'la kadınlara getirilen konum çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın.
  "FiDEL CASTRO"
  3 ... oyledegildeboyle
 9. 6.
  faşisten tutun komunistine kadar herkes övgü yağdırıyorsa, o insan gerçekden de yücedir.
  ... dilenciden para calan adam