1. 1.
  büyük önderin bunca yaptığına ettiğine bok atmak için bi laf bulamayıp, ülkeyi monarşiden cumhuriyete taşıma sürecindeki uygulamarı kısaca diktatörlük olarak algılayan zihniyettir.
  13 -4 ... maribaturu
 2. 2.
  beyni sulanmis zihniyet. ataturk diktator olsaydi ona rahatca diktator diyemezlerdi. *
  12 -3 ... fabala
 3. 3.
  rahat batan zihniyettir.
  3 -1 ... king
 4. 4.
  (bkz: ataturk ten soguma nedenleri)
  4 -30 ... beratulanberat
 5. 5.
  "Arkadaşlarım, bu elimdeki rakıyı evvelce padişahlar da, halifeler de içerlerdi. Fakat onlar saraylarında, dört duvar arasında içiyorlardı. Ben ise sevgili milletimin önünde ve onun şerefine içiyorum."

  demiştir gülhane parkında halk partisinin verdiği bir açıkhava toplantısında. diktatör dedikleri bu ise, mumla arayacaksınız diktatör atamızı!

  eklenti: bu entrye eksi oy veren! sen aramayacaksın atayı eminim, sana ve senin gibilerine müstahak
  6 -2 ... kosucukaplumbaga
 6. 6.
  mussolini diktatördü, adolf hitler diktatördü, tito diktatördü. çünkü bunlar eli kanlı faşistlerdi. atatürk gibi bir değere diktatör diyebilen zihniyet ya dayak yememiştir ya da mongoldur.
  6 -3 ... sbbz
 7. 7.
  KURUCU meclisten bu yana süregelen işbirlikçi, payitaht'çı zihniyetin devamıdır.

  ingiliz lord kinross kadar türkiye'yi ve atatürk'ü anlamamış, sürekli aynı okumaları yapmış, ezberci kimselerdir bu arkadaşlar.

  bakın ingiliz lord ne demiş atatürk hakkında,

  "atatürk'ü devrinin diktatörlerinden ayıran iki önemli nokta vardı: Dış politikası sınırları genişletmek yerine daraltmak esasına; iç politikası ise kendi ölümünden sonra da ayakta kalabilecek bir siyasal sistem kurmak düşüncesine dayanıyordu."
  3 ... bl
 8. 8.
  "atatürk diktatör müdür?" isimli kitabın yazarı muhtar kumral da, kitabının sonunda bu konuda şöyle diyor.

  "Atatürk, yapı olarak bir demokrasi adamı, toplumsal bakımdan, tartışmayı, eleştiriyi, özgürlüğü seven bir toplum adamıdır; "Dünyada, ulusun bağrında bağımsız bir birey olmak gibi mutluluk var mıdır?" diyen Atatürk, kanımızca diktatör değildir. Diktatörün ruh yapısını olusturan öğe, şiddetli, sonsuz bir bencilliktir. Halbuki, Atatürk, bu durumun karşıtı olan bağışlayıcılığın, özverinin ve alçakgönüllülüğün tam bir örneğidir."
  6 ... bl
 9. 9.
  soru değil, cevapları olan bir zihniyettir.
  alt ve art niyetleri de vardır.

  atatürk'ün diktatör olup olmaması onlar için herhangi bir önem arz etmez.
  onlar, atatürk'ün diktatör olduğu iddialarını seslendirerek o'na ve o'na bağlı insanlara çamur atma çabasındadırlar.
  11 -1 ... bl
 10. 10.
  Halk icin halka ragmen yapilan inkılaplar, toplumda dogasi geregi tepkilerin olusmasina neden olur, tabandan değil tepeden inme devrim anlayisinda bunlar olagandir! Bu devrimleri yaparken ataturk'un sahip oldugu makam ve guc her hangi bir diktatorun sahip oldugu makam ve gucten hic bir zaman daha az degildir, cunku ulkede ne tam anlamiyla bir demokrasi soz konusudur*,ne de halkin memnuniyeti homojen dagilmistir!*Halka ragmen denilmesinin sebebi tum toplumun destegini almadan bu devrimlerin yapilmasinin saglanmasidir,ki sadece bu bilgilere bakilarak teoride diktator kelimesi gecerliligini korumaktadir! Ama tarih biliminde, olaylari o anın sartlarina gore degerlendirme ilkesi vardir ki ekonomik ve sosyal cokuntuye ugramis bir toplumda tabandan gelen tepki ve isyanla, egitim ve kultur bilincinin yeterlik duzeyine ulasarak gerceklestirilecek devrim, tahammul edilemez bir surede olusur, o yuzden diger secenek olan tepeden inme devrim yasanan ortamda kacinilmazdir!
  Peki bu yolu secti diye ataturk'e diktator diyebilir miyiz?
  diyebilirsin ama bu onun, teoride ve gorunurde olsa da, diktator olmadigi gercegini degistirmez.
  14 -1 ... nobran ne ya