1. 1.
  aslen bas, baskan anlamlarina gelen basbug sozcugunun ulkuculer tarafindan anlam kaymasina ugratilmasi nedeniyle yanlis bir eylemdir. ataturk'u ulkuculerin lideri olarak gosterme cabasi, gafletidir. zira alparslan turkes'i basbuglari olarak kabul ettiklerinden, ataturk'u de bu sekilde anmalari, atam'i yuceltmez; aksine bu, ona bir hakaret niteligindedir. alparslan turkes'e ve ataturk'e ayni sifati yakistirabilmek bile basli basina absurt ve komiktir.

  (bkz: basbug ataturk)
  4 -4 ... kopush
 2. 2.
  Başbuğ, Eski Türkler de baş, başkan, komutandır.

  - Eski Türklerde orduların başkomutanı.

  Ayrıca, Osmanlı Devleti'nde savaş zamanı başka birliklerden ayrılıp bir araya getirilerek oluşturulan birliğin veya milis güçlerinin komutanıdır.

  - Ordularının başında savaşlar yaparak, zaferler elde etmiş başkomutan.

  - Türk Devlet gelenegine göre; orduların başkomutanıyken kazandığı büyük zaferler sonunda yeni bir devlet kuran büyük asker.

  Başbuğ terimi, Türkiyede 1970'lerden itibaren, Milliyetçi Ülkücü hareketin lideri Alparslan TÜRKEŞ için de kullanılmıştır, söylenmiştir.

  atatürk ü sahiplenmeye çalışan, başbuğun anlamını bilmeyen cahil zihniyetin hakaret olarak algıladığı sıfattır ayrıca başbuğ. atatürk ne sağın ne solundur. atatürk türkiyenindir. ayrıca bir ideoloji tarafından sahiplenecek birisi de değildir. sahiplenmektemidir? evet. peki bu sahiplenme ülkeye zarar verirmi? ona da evet. peki sahiplenenler ne mantıkla sahiplenir? bilinmez.
  3 -1 ... lord esseinski
 3. 3.
  yanlis eylemdir.
  (bkz: yok artik obabasi lebron james)
  ... revolter00
 4. 4.
  ismet inönü ve fevzi çakmak gibi kurucuların da, rusya kanalıyla 10 milyon ruble gönderen* buhara türkleri'nin de atatürk'e yakıştırmasıdır.

  (bkz: başbuğ atatürk)*
  ... sonkuzu
 5. 5.
  doğru eylemdir . Atatürk Türk Milletinin Başbuğudur . Belli bir partinin savunucuları tarafından söylendiğini öne sürüp , kelime anlamını bilmeden kullanılan bu kelimeyi yadırgamak yanlıştır .
  ... pesimistyla