1. .
  (bkz: hassiktir ordan)
  2 -2 ... cerrahpasali
 2. .
  arayınız;

  üç meşhur peygamber

  hz muhammed, hz isa, hz davut

  aramayınız biz bulduk;

  hz musa

  eksik bilgiyle, yanlış karşılaştırmalarla, taraflı bir yorumla bulunacak sonuç.

  bir benzeri için aşağıya bakınız;

  güneş eşşek için çok da önemli değildir.

  türk kurtuluş savaşının islam toplumlarında yarattığı çalkalanmayı ve anadolu'nun mustafa kemal sayesinde nelere engel olduğunu bilmeyen bir yeni yetmenin tespiti.

  bu taraftan bakınca izah etmenin de yersiz olduğu açık seçik ortada.
  ... nevai
 3. .
  şimdi komple yalandır bu sözde tespit. nerden biliyorsun diye sorarsanız hemen anlatayım.

  Yurtdışına yerleştiğim zaman kayıt olduğum üniversiteye (siyaset okulu) gittim (Polonya). en büyük korkum türk olduğum için sorun yaşamaktı. gidip ilgili profesörü buldum oturduk (ukraynalı) bana okulu ve sistemi anlatmaya başladı. biz konuşurken telefon çaldı arayan kişi sadece okulun değil ülkenin en baba adamlarından biri, tarih profesörü idi. kendisi türk olduğumuzu duyunca bizimle tanışmak istediğini söyledi ve biraz sonra bulunduğumuz odaya geldi. oturur oturmaz ilk cümlesi "atatürk" oldu. bize daha o gün yaptığı final sorusunda atatürk'ü sorduğunu anlattı. daha avrupada ses yokken türkiye'de yapılan kadın hakları devrimini herkese anlattığını ve atatürk'e hayran kaldığını söyledi.

  işin özeti atatürk'ü okuyan her kişi bizden daha fazla hayran kaldı atatürk'e ve kıskandı.
  aradan geçen zamanda türkiye de olan yobazlık akımını sordular bize ve sordular, atatürk gibi bir liderin kurduğu ülkede nasıl böyle sorunlar olabildiğini sordular.

  cevap basit;

  tüm dünya atatürk'ten korkuyor. çünkü "o" kuşatılmış bir toprağı kurtardı, dünyanın en güçlü devletlerini memleketten kovdu. ve avrupalı bundan bir ders aldı. avrupalı daha kendi cesaret edemeden, atatürk dünyaya gösterdi devrimlerin nasıl yapılacağını. ve avrupalı şu cümleyi kurdu "türkiye türklere bırakılamayacak kadar önemlidir".

  başlığı açan yazar kişinin haklı olduğu tek konu "shekspear in, mozart ın, marx ın, nevton un, sokrates in, da vinci nin ki kadar seveni, örnek alanı yokturdur" demesidir. fakat şunu belirtmek lazım. dünyaya atatürk tanıtımı yapılmıyor çünkü atatürk o bahsettiğimiz dünyayı titretti. ve bu sayılan isimlerin hepsi birer ressam, müzisyen vb. ama atatürk bir siyasetçi, bir asker. arkadaşlar atatürk örnek alınmıyor diyorlar ya, bütün siyaset okulların da bütün askeri okullarda atatürk dersi var. adamlar gücün ve galibin farkındalar. bir tek bizim cahil yobazlar farkedemiyorlar.
  ... basketboy8
 4. .
  (bkz: dünyada emperyalizme karşı ilk savaş)

  bu emperyalist olmayan ve bir şekilde emperyalistlerin ticari, sosyal, kültürel baskısında olan tüm toplumlar için çok önemlidir.

  (bkz: türkiyede kadınların seçme seçilme hakkı)

  türk kadınları atatürk sayesinde, dünyada henüz yaygınlaşmamışken, bu gerekli hak ve özgürlüğe sahip olmuştur. avrupadaki çoğu ülkeden bu konu ile ilgili önde bir türkiye vardır ve bunun mimarı aşikardır.

  (bkz: konuşurken tutarlı olmak)
  (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)

  hadi size iyi günler...
  ... owlum