1. 1.
  teğet de sanirim bu kitap içinde geçen terimlerden biridir.*
  7 -5 ... xargn
 2. 2.
  30-40 sayfa arası bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. son derece basit bir dilde yazılmış, ilkokul seviyesinde bir kitap. ayrıca atatürk'ün yazılı olarak geride bıraktığı tek eser de bu kitaptır.

  kendisiyle aynı dönemde yaşamış stalin'in eserlerinden bazıları;

  Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm
  Bolşevik Partisi Tarihi
  Muhalefet Üzerine 2
  Muhalefet Üzerine 1
  Tarih Çarpıtıcıları
  1917 Sovyet Devrimi 1
  1917 Sovyet Devrimi 2
  Sağ ve Sol Sapmalar Üzerine
  Kapitalizmin Büyük Bunalımı ve Sovyet Ekonomisi

  not: arkadaşım iyi güzel eksileyin de, bunlar tarihsel gerçekler. neden zorunuza gidiyor anlamıyorum.
  17 -46 ... jimmy jackson
 3. 3.
  (bkz: al sen buna konus)
  2 -2 ... cesc
 4. 4.
  üçgen, açı gibi terimleri Türkçe'ye kazandıran kitaptır.
  4 ... mogosog
 5. 5.
  (bkz: bir kez daha hayran olmak)
  5 -2 ... midyeci
 6. 6.
  hayatında doğru dürüst geometri sorusu çözememiş olan güzide yazarlarımızın laf atmaya çalıştığı kitaptır. (bkz: atam izindeyiz)
  9 ... jilete kafa atan adam
 7. 7.
  atatürk geometrici degildir...beethoven mesela hic tablo yapmamistir...ama yapmaya kalksaydi ve tablo cok b.tan bir sey olsaydi, biz beethoven u kötüleyebilir miydik?...seklinde de bir sorunsal mevcuttur....

  buna cok uygun bir hikaye biliyorum....sözlük yazariyla bu hikayeyi paylasmak isterim... arthur rubinstein 20.yylin en büyük pianistlerinden birisidir. onun yasadigi yerde cok ünlü de baska bir adam yasamaktadir....bu adam rubinstein´a devamli olarak kendisine kemaninda eslik etmesini istemektedir- büyük arthur´da onu kiramamaktadir, ama onun o kötü keman giygidilarindan da aslinda nefret etmektedir....etrafindakilere devamli " icinizdeki cesaretli birisi bu adama cok kötü bir kemanci oldugunu söylemeli..." demektedir....

  bu adam albert einstein dir...

  bu hikaye de tamamen gercektir.

  simdi...eger bu hikaye hakikaten gercekse "albertten nefret eder miyiz ?--- hayir eger bu hikaye gercekse albert gözümüzde sadece daha bir büyür...

  "mustafa kemal" in geometri kitabi da bu baglam da degerlendirilmelidir. kendisinin geomteriden ne kadar anladigini degerlendiremem- cünkü ben bir geometrisyen degilim, onu onlar anlar...ama gene de bu sekil bir deneme de cok güzeldir....mustafa kemal "allah" degildir, herseyden anlamak zorunda degildir, ama tahminen eger bu baslik gercekse- mutlaka anliyordur ve türkcemize bircok kelime kazandirmis olabilir....sadece bunun karsisinda bile sapka cikartmak gerekir...
  tipki albert´in "keman denemeleri karsisinda" sapka cikartmak gerektigi gibi...
  2 -1 ... paganviodio
 8. 8.
  bu ülkenin salak evlatlarına bıraktığı büyük bir mirastır. o salak evlatlar bundan bir bok anlamamıştır orası ayrı tabi.

  doğru ama niye anlasınlar ki ok bye kib işlerini görüyor. her hatunu yiyebiliyorlar her türlü ayakla. sonra nişanyan denen ... ları aydın olarka kabul edip müselles olsa ne farkeder üçgen olsa ne diye yazdığı yazıyı başköşeye asıyorlar geçmişine ihanet diye.

  öncelikle o boş ve gereksiz beyninin anlaması gereken şey şu. atatürk bu çalışmaları amatör ölçüde veya profesyonel şekilde apmış olsun birşey farketmez amacı sıfır tüketmiş elinde genç,erkek, okumuş insan kalmamış bir milleti yeniden kendi özünden yola çıkarak ayağa kaldırmak.
  gerizekalılaşmanın lüzumu yok bunu anlamak için de normal zekaya sahip omak yeterli. aralıksız 10 yıl savaşmış , eğitimsiz bir ülkeye "Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm" yazsaydı kim okurdu ki? ya da kim okuyabilirdi?

  ayrıca yazdığı tek kitap diye yazabilecek kadar cahilken buralarda gelip ahkam kesmen de senin değil bu sanal alemin suçu. diyebilecek hiçbirşey yok. içinde bulunulan bok çukurunda bazıları elbette kendini bir bok zannedecektir ki mecaz,ironi, vb sanatlara gerek duymadan gerçek anlamda bok olduklarını ilerleyen zamanlarda herkes görecektir.
  11 -4 ... xargn
 9. 9.
  (bkz: stalin) * *
  1 -1 ... firsatikrizecevirenyazar
 10. 10.
  http://gereklitarama.bura...digi-geometri-kitabi.html adresinden kitabın daha doğrusu kılavuzun tamamı okunabilir.
  2 ... ince herif