1. 1.
    ortamlarda atatürkçüyüm veya kemalistim diyen türkiye den siktir olup gitmekçilerin üzerinde düşünmesi gereken bir durumdur.

iyi yetişmiş bir subaysın. fransızca biliyorsun. bugünlerde entellektüel ayağına geçinen ağlak fularlılar, bilgi ve yetenek bakımından yanından bile geçemez. Avrupai bir tipin var. sarışınsın, mavi gözlüsün. hangi ülkeye gitsen on numara yaşarsın. o zamanlar vize derdi de yok. dünyada her ülkeye gidip yaşayabiliyorsun. ama sen osmanlı'dan siktir olup gitmeyi düşünmeyip; trablusgarp, balkanlar, filistin, kafkas, çanakkale demeden cepheden cepheye koşuyorsun. her şeye "hanedanın suçu, enver'in suçu" demiyorsun. "bu cahil milletle, çomarla, göbeğini kaşıyan ayıyla ne yapacağız? bunlardan adam olmaz ya! avrupalılar bambaşka!" demiyorsun. son ana kadar mücadele ediyorsun. her taraf işgal edilip, ordu dağılınca bile yeniden mücadeleye girişiyorsun.

şimdi düşününce aynı şartlarda günümüzdeki atatürkçü ve kemalist geçinenler olsaydı, topuklarlardı hemen. adamlar daha dil bilmiyor, "kanada beni kabul etse..." diyor.

işte fark burada sayın sözde atatürkçü ve kemalist geçinen hıyarlar. ikiyüzlüsünüz. hem atatürkçü olup hem türkiye'den siktir olup gidilmez. hem atatürkçü olup hem anadolu çomarı muhabbeti yapılmaz. burada bir problem var!
    11 -6 ... rimi rimi ley
  2. 2.
    Devrimler kansız olmaz, Atatürk asker kökenli iyi bir devrimciydi. Üstelik yapacaklarını da son ana kadar herkesten saklayıp zamanı gelince yapmıştır. Vaktiyle halka ben laikliği getirip, hilafeti kaldırıp, cumhuriyeti kurup, alfabeyi değiştirip, kadın hakları ve benzer pek çok değişim yapacağım deseydi büyük ihtimal daha Samsun'da halk tarafından linç edilirdi. Kaldı ki Yozgat'ta, izmir'de ve daha nice yerde suikast atlatmış ve cumhuriyetten sonra bozkır isyanları, demirci Mehmet isyanı, ağrı isyanları, menemen isyanı, cemil Çeto isyanı, Rize isyanı, Diyarbakır isyanı, dersim isyanı ve nicesi çıkmış ve bastırmıştır. Televizyon ve internet gibi nimetlerin olduğu bir devirde kimse böyle takiye yapamaz artık. istisna olarak Erdoğan var benzer olarak bir bakıyorsun Kürtçü bir bakıyorsun bozkurtçu bir bakıyorsun cemaat ile yakın bir bakıyorsun ulusalcı bir bakıyorsun üstün hizmet madalyası bir bakıyorsun one minute. Seçim ile muhalefet kazansa dahi şuan devlet kademelerine soktukları adamlar, yaptıkları tahribatlar, ekonomik olarak alınan borçlar ve verilen taahhütler ile açtıkları delikleri yamamak 15 sene sürer. Geriye büyük çaplı bir kurtuluş savaşı ile kahraman olup bu kahramanlık itibariyle bir şeyler yapabilme ihtimali kalıyor o da imkansıza yakın mantıksız bir olay bu oturup büyük istanbul depremini beklemek kadar aptalca. Kişisel niteliklere gelirsek yabancı dil öğrenememek vatandaşın değil öğretemeyen devletin ayıbıdır. Yani kısaca Atatürk bu devirde yaşasa bu ülkeden o bile umudu keserdi ve göç ederdi...
    3 -1 ... lejyoner kemal
  3. 3.
    devrimleri mustafa kemal yaptı zannedenler var. he aq he. tek adam geldi yaptı sonra öldü gitti. bollywood'ta bile böyle senaryo yok amk.

devrimleri yapan, savaşın asıl kazanan devletleridir. bugün bile devrimin anadolu toplumuyla olan zıtlaşmalarını görüyoruz. aradan 80 yıl geçmiş.

edit: başlık başa kaldı. açan kişi kaçmış.

edit2: başlık başa kalmamış. nedense bir süre görünmedi.

alttaki yazara hitabe mesaj yazmıştım buraya da atayım:

--spoiler--

insectoidzz 09.03.2019 23:40
    (#41216509) medeni devletten kastın nedir? açık düşünceli olmak mı? yoksa kılık kıyafetten ibaret olan medenilik mi?

çünkü cumhuriyet dönemi türkiye'sinde kemalizm harici bir fikir akımını benimsemek istiklal mahkemelerinde can vermek demekti. ülkedeki tüm muhaliflerin zorla susturulduğu, kitapların yakıldığı, dillerin yasaklandığı ve piramitlerin bile türkler tarafından yapıldığı gibi saçma sapan bilimsellikten uzak bir dönemden bahsediyoruz.

--spoiler--
    5 -17 ... porcupine tree
  4. 4.
    Üst entry'e hitaben:

Hsiktir oradan devrimleri kazananlar yapmışmış.

Osmanlının son yüzyılına bi bak istersen. Zaten medeni bir devlet doğmak zorundaydı.

Atatürk ise cesareti, zekası ve defalarca tekrarladığı fedakarlığı ile gerçekleşmesi kaçınılmaz olan devrimi yapan kişidir.

Ve aradan bu kadar kısa zaman geçmiş olmasına rağmen atamız olmuştur.
    5 -3 ... insectoidzz
  5. 5.
    şöyle bir sıcak bastı, birşeyler geliyor sağdan sağdan neyse allahın'dan bul başlıkçı jony.
    1 ... emihotspace
  6. 6.
    Devrimlerin bir kısmının yabancı ülkeler tarafından yaptırıldığına emin olduğumdur. Şuan giyilen birşey üzerinden devleti yönetenler bir kanun çıkarsa ülkede kaos çıkar dünya tepki gösterir.

(bkz: şapka kanunu)
    2 -6 ... desifreleyici
  7. 7.
    Herifin pp si anayasaya göre "bayrak kanununa muhalefet" suçunu işliyor gelmiş buraya hala re rörö.

Edit : aç Bi okuyuver sana zahmet.
    1 -4 ... baybolla
  8. 8.
    nedenini 1914 yılında atatürk şöyle anlatmaktadır;

"Benim ihtiraslarım var, hem de pek büyükleri; fakat bu ihtiraslar, yüksek mevkiler işgal etmek veya büyük paralar elde etmek gibi maddi emellerin tatminiyle ilgili bulunmuyor. Ben bu ihtiraslarımın gerçekleşmesini, vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da gerektiği gibi yapılmış bir vazifenin canlı iç rahatlığını verecek büyük bir fikrin başarısında arıyorum. Bütün hayatımın ilkesi bu olmuştur. Ona çok genç yaşımda sahip oldum ve son nefesime kadar da onu koruyacağım."
    1 -1 ... dalgamaya
  9. 9.
    --spoiler--
    devrimleri mustafa kemal yaptı zannedenler var. he aq he.
    --spoiler--

cehalet düzeyine bak çomarın. ulan on senedir bu sözlükteyim böyle bir havlama görmedim desem yeridir. adam ülkesinin derdinde, gelecek güzel günlerin peşinde. mangal gibi yüreği, becerisi, yetenği, haysiyeti ve umudu var. sizin gibi şeyh çükü peşinde gezmiyor ki.

gitmemek bir yana başta o ve onu takip eden halk ihanet saltanatınızı başınıza yıktı. hazmedemediğiniz budur.
    4 -3 ... noxeca
  10. 10.
    Atatürk’e övgüler yağdırıyorsun fakat başlığı üslupsuz bir şekilde açıyorsun? Asıl sen de bir problem var. Biz Atatürkçüler, yani senin dediğin gibi sözde atatürkçüler Türkiye’den gitmek istemiyoruz ama bu ülkeyi yönetenler bizim gitmemizi istiyorlar çünkü farkındaysanız yoğun bir baskı var. Demokrasi naraları atanlar demokrasiden bihaber ülke yönetiyorlar. Eleştiriye kimse açık değil, eleştiri yapıldığı andan itibaren dava açılıyor. Nereye baksak Suriyeli var, neredeyse Türk nadiren çıkıyor önümüze. Ülke ülke değil adeta Arabistan. Laiklikten eser kalmadı herkes istediği gibi at koşturabiliyor. Yasaları kanunları kimse tınlamıyor. Sence Türkiye, Atatürk’ün kurduğu türkiye cumhuriyeti mi? Hiç sanmıyorum.

Atatürk zamanında bu ülkeyi kurabilmek için çalıştı didindi, gelecek nesiller rahat yaşasın diye ama şu anda başımızdakiler düşünce özgürlüğümüzü elimizden alıyor. insan istediğini konuşamadıktan sonra neye yarar özgürlük? Atatürk şu günleri görseydi eminim ki bu kadar uğraşmazdı, çünkü emeğinin çöpe gideceğini bilirdi. Ülkemiz yine geride, yine geride. fark yok.
    5 -1 ... goddess of darkness