1. 1.
  emperyalist kemalist zihniyete göre ingilizlerle savaşmama istegiinden kaynaklı hadisedir..

  şimdi bu tosuncuklar rtenin afrin harekatının startını vermesi üzerine ufakta olsa bir rol atatürke devşirir miyiz mevzusu içerisine girmişler tarihi gerçeklerden yola çıkarak tozlu rafları açma geregi duyduk..

  atatürk ömrü hayatı boyunca ne musula ne de kerküke bir harekat dahi düzenlememiştir, orda en az 100 binden fazla türk yaşadıgı ve bu türkler başka bir iradenin esareti altına girdigi halde atatürk harekat düzenlememiştir..

  hatta sanırım erzurum veya trabzon da olabilir böyle bir yerin mebusu tarafından harekat için ordunun başına geçmesi gereklililgi konusunda uyarılmışlıgı da vardır..

  asker oldugu halde devletin de başında oldugu halde istedigini yapabilecek güce sahip oldugu halde musula gidilmemesini anlamak çok güç.

  şehit sayısı fazlalılıgı desen çogu insanın eleştirecegi bir şey bile degil bu..

  hal böyleyken ne oldu da musala gidilmemiş anlamak mümkün degil..

  yani iniglizlerle savaşmayı göze alamadık gibi komik bir argüman üretmesin kimse komik kaçıyor zira.
  4 -29 ... zargna
 2. 2.
  sizinkiler şeyh sait isyanını çıkarmasalardı o da olacaktı.

  siz dua edin atatürk bu ülkedeki onca etnik artığa, onca ingiliz muhibi yobaza rağmen bu kadar toprağı vatan yaptı. sizinkilere kalsaydık iç anadolu'da 100 milyon nüfus bozkırda eşeleniyorduk.
  27 -4 ... ateistvaiz
 3. 3.
  Karşılıklı anlaşılarak verilen topraklara neden harekat düzenlesin?
  2 -11 ... frekans
 4. 4.
  7 düvele haddini bildiren atatürkün bir kıçı kırık şeyh sait isyanı yüzünden musula gidilemedigini ögrendik..

  yalanlar dolanlar giderek artıyor, bir başkası ingilizlerle kafa kafaya gelmeyi göze alamadık demişti, bu da şeyh saiti ortaya attı lan altı üstü bir isyan 7 düveli yendigine inanabiliyorsun da bunu yenebilecegine nasıl inanamıyorsun..

  şeyh sait 7 düvelden daha mı güçlüydü adamlar iddialarıyla kendilerini rezil ediyorlar..

  başka yerde de yazdım burda da yazayım. atatürk musula hareket düzenlese şeyh saiti isyan edenler asardı başkasına gerek kalmadan, sen nasıl olurda böyle bir şeye girişmiş birine isyan edersin diye..

  en kolay isyan bastırma muhafelet susturma taktigi, yap fethini, sindir isyanı muhalefeti..

  atatürk düşünememiş miydi yoksa..
  4 -7 ... zargna
 5. 5.
  Atatürk, Musul’a harekat düzenleme ihtiyacı duymadan alacaktı lakin şimdiki götlerin zihindaşı şeyh said denen orospu evladı isyan çıkardı. Tarih bilmeyen konuşmasın amına koyayım. Ayrıca tarihte Türkiye cumhuriyeti, ingilizlerle birlikte yunanlara, fransızlara, italyanlara, Ermenilere, bir dönem Rusya’ya karşı çekinmeden savaşmıştır. iq’su 3’ün üzerinde olan her insan bilir ki Atatürk hiçbir ülkeden çekinmemiştir.

  Edit: bazı götler var şeyh Said istanını küçümser. Kaldı ki şeyh Said isyanı ingilizlerin başının altından çıkmıştır. Sanıyor ki nüfus, erkek bol. Savaş kolay bir şey. Bilmez ki 2 cephede savaşmak bile (kaldı ki birisi içinde çıkan bir isyan) zor bir şey. Soyunu siktiklerim bu kadar işte.
  5 -1 ... paperstreett
 6. 6.
  zihindaşı partiyi bölücü örgüt militanlarlıyla dolduran bir zat olan lagım farelerinin cevaplayamadıgı soruyu tekrar sorayım. atatürk ingilize, yunana ve fransıza hatta ve katta italyanla ermeniye karşı savaşıyor da neden bir şeyh saite karşı savaşamıyor ben onu anlayamıyorum..

  eger yukarda sayılan 5li veya 6lı kolayca yenilebiliyorsa şeyh sait bu 5li ve 6lının yanında barcelona karşısında ispanya federasyon kupasında eşleşmiş 4üncü lig takımı gibi kalır..

  yani 7 düvel göt ediliyor ama altı üstü türkiyenin bir ilçesi kadar bile yüzölçümü olmayan musul şeyh sait denilen bir adam yüzünden alınamıyor..

  bu hikayenin komik olmayan yerini söyleyin birlikte gülmeyelim..
  1 -2 ... zargna
 7. 7.
  10 yıldır aralıksız savaşmaktan bitap düşmüş ülkenin ingilizlerle bir topyekün savaşı daha kaldıramayacağından dolayıdır.

  kendi fikrimi belirtmem gerekirse çok da şeyimde olmayan durum. oradaki "türkmenler" türkiye cumhuriyetine katılmaya hevesli olsalardı kuzu kuzu ingiliz askerinin arkasında durmaz, antep'in urfa'nın maraş'ın yaptığını yaparlardı.
  2 ... caranthir
 8. 8.
  Ya bu nicki z ile başlayan zevata cevap vermek de ayrı bir zul... savaştan çıkmış ve iç isyanları ile uğraşan bir ülkede yapılacak akıllıca şeyi yapmıştır.
  3 -1 ... flat head
 9. 9.
  vahdettin denen hainin boğazlar, ege, akdeniz, karadeniz ve doğu anadolu'nun tamamını düşmana vermesini sorgulamayan gavur döllerinin kıt zekalarıyla, 400 yıldır taarruza girme cesareti bile gösterememiş bir orduyu zafere ulaştıran askeri bir dehanın tercihine çamur atma hevesiyle sarıldığı eylemdir.
  8 -3 ... strawberry blonde
 10. 10.
  planlanmıştır ancak şeyh şait denen it yüzünden düzenlenememiştir. bir yazar da "7 düveli yeniyor da bir isyanı bastıramıyor?" demiş. güzel soru. lakin itilaflar bize topyekün bir saldırı yapmadılar ki. sivillerden oluşan kuvayi milliye, fransa'yı püskürttü. - o zamanlar fransa'nın gücü nedir bilmiyorum ama bizden daha iyilerdir tabi ki. - kurtuluş savaşı'nda tek ciddi rakibimiz yunanlardı. onların sonu da zaten denizin dibi oldu.
  bu saitin isyanı da öyle bin kişilik iki bin kişilik isyan değil. 15 bin kişilik isyandan bahsediliyor. lan daha bizim ilçe 30 bin nüfusa sahip. ha yine de isyanı bastırdık ama güç kaybettik. daha sonra musul'u almak için ingiltere'yle masaya oturduk. ingiltere, anlaşmak için 9 ay süre veriyor. anlaşılamayınca sorun milletler cemiyeti'ne taşınıyor. o topraklar ırak'ındır deniyor ve mesele maalesef kapanıyor.
  1 -1 ... saka beyi eray