1. 1.
  bir tarihi olaydır.

  Bilindiği gibi milli mücadele döneminde atatürk sovyetleri safına çekmek için kendisini sosyalist gibi göstermiş, kalpak takmış, lenin'e mektubunda ona yoldaş diye seslenmiş ve hatta komünist partisi kurdurmuştur.

  Lenin de atatürk'ün türkiye'de sosyalist bir rejim kuracağını zannederek ona gerekli yardımları yapmıştır.

  Kurtuluş savaşı kazanıldıktan sonra ise atatürk komünist partisini kapatmış, komünistleri de çeşitli yollarla sindirmiştir. Yani ulu önder, lenin'i türk çıkarları doğrultusunda kullanmış ve sonra da bir kenara atmıştır. Şüphesiz bu ulu önderimizin dehasının somut kanıtlarından birisidir.

  Şimdi ki malum cumhurbaşkanını ise ben hariç herkes kandırdı. ilkokul üçüncü sınıf terk cahil bir imam bile kandırdı.
  7 -2 ... otoriter kemalizm
 2. 2.
  Sen atama nasıl kandırdı başkalarını dersin ah atam yaşasaydıi seni dar ağacında asardi.
  2 -6 ... o rus bu rus
 3. 3.
  komintern'deki lenin-roy tartışmasından bihaber yazar perspektifi.

  daha sonra üçüncü dünyacılık olarak anılacak sömürge ya da yarı sömürge devletlerinin bağımsızlık mücadeleleri ve daha sonra bu ülkelerin uluslararası alanda -özellikle bm çatısı altında- iki kutuplu dünyada bağlantısız siyaset gütme politikasına karşı sovyet tutumu bahsedilen komintern'de kararlaştırılmıştı. komintern'de lenin'in görüşü bu milli nitelikli mücadelelerin desteklenmesi yönündeydi. çünkü mücadele bir antiemperyalist karakter taşıyordu. milli burjuva devrimini gerçekleştirecek ülkeler komünizm yoluna ileride evrilebilirdi. buna roy karşı çıkmıştı. tabii ki lenin'in görüşleri ağır bastı. sonuçta sovyetler sadece türkiye'nin milli mücadelesini değil bütün üçüncü düyayı sadece bağımsızlık mücadelelerinde değil, milli devletleri kurulduktan sonra da yoğun olarak destekledi ve bunlarla işbirliği yaptı. mesela birçok ülkede sanayi doğrudan sovyet yardımlarıyla kurulmuştu. komünist blok özellikle 1955'teki bandenburg konferansı ile üçüncü dünyayı da kendi yörüngesine oturtmaya çalışmışsa da bunda çok başarılı olduğu söylenemezdi.

  sonuç olarak, sovyetler üçüncü dünya hareketlerinin milliyetçi ve antikomünist olduğundan haberdardı zaten. sadece antikomünizm köprüsüyle bir müttefiklik söz konusu oldu, çünkü, reel-politik diye bir şey var. Bir de wishful thinking olarak bunların hareketlerini komünizm için bir basamak olarak görüyor yani en azından umuyordu.

  boş yapmazsak..
  2 -1 ... cunku ask yazilgandir
 4. 4.
  atatürk Bolşevizme yöneldiğini iddia edenlere karşı çok net olarak tavrını koymuş ve -1921 deki bir konuşmasında- yollarının Bolşevizm değil halkçılık olduğunu belirtmiş ve hakçılığı mesleki yapılanmaya dayalı bir sosyal düzen olarak tanımlamıştı, sınıf çatışmasına karşı olduklarını ve dayanışmacı bir toplum modeli kurgulamaya çalıştıklarını belirtmişti.

  buna rağmen lenin kendi kendine gelin güvey olduysa onu bilemeyiz.
  ... ibni maymun