1. 1.
    çok net bir gerçektir. öncelikle mustafa kemal'in türk tanımına bakalım.

kemalist tarihçi, tek parti sözcüsü sinan meydan'ın söylediği, mustafa kemal'in türk tanımı şudur;
    milli mücadele'yi yapan, türkiye cumhuriyetini kuran türkiye halkı tamamiyle türktür. linki de şurada https://twitter.com/SMEYD...status/932723992011722752 .

güzel. yani milli mücadele sırasında düşmana karşı savaşan azınlıklar(özellikle kürtler) bu süreçte mutasyona uğrayıp türkleşmiştirler. bunun ne ilimde ne de bilimde en ufak bir kabul görür tarafı yoktur. bu zihniyet yıllarca kürtleri türk olduğunu kabul etmeye zorlamıştır.

peki onu da geçtim. sinan meydan bunu söyleyip, bu fikrin ne kadar güzel olduğunu söylüyor. ve tabii allah'ın emri olarak propagandasını yapıyor. ama kürtlerin bu ''türk'' tanımı hakkında ne düşündüğü hiç sorulmuyor. size soruyorum sizi kürtler zorla ''siz kürtsünüz türk değilsiniz'' dese kabul eder misiniz? kürtler de elbette bu fikri kabul etmemiştir, gayet normal olarak.

kemalizm-kürt anlaşmazlığının temeli budur. osmanlı'da hiçbir zaman, sudan sebepler dışında(beni niye vali yapmadın da amcamın oğlunu yaptın diyerek isyan eden babanzadeler buna örnektir) isyan etmeyen kürtlerin cumhuriyetle bir türlü anlaşamamasının sebebi budur. ve bu fikir ayrılığının sebebi, sinan meydanın söylediği, mustafa kemal'in türk tanımına göre; mustafa kemal'in kendisidir.

bugün güneydoğu'da mustafa kemal'in partisi chp, mhp kadar bile oy alamaz. elbette kendi atasını put yapanlar yine, atasında hiçbir kabahat bulmayıp bütün suçu bir millete yükleyeceklerdir. tıpkı atasının politikalarında bir kabahat bulamayıp bütün suçu halka attıkları gibi. fakat ikisi de kendini kandırmaktan başka bir şey değildir.

nitekim bir türk hükümeti(akp) 70 yıl aradan sonra bu politikadan vazgeçerek kürtleri tanımış, baskıcı rejimden vazgeçmiş, karşılığında da kürtlerin desteğini almıştır.

aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim. chp'nin son yıllardaki hdp ile ittifak olup kürtlerden oy alma çabası boş hayalden ibarettir. chp kürt milletine ezeli düşmandır.
    4 -11 ... jeffrey dahmer
  2. 2.
    asıl iflas eden diyalogçu politikalardır. bunu akp bile anladı.
    7 -3 ... ateistvaiz
  3. 3.
    ypgnin nesiyle diyalog kursun diye soracağım bir aptal içeren başlıktır. konuyu saptırmayın
    4 ... jeffrey dahmer
  4. 4.
    son dönemdeki hep aynı dünyanın öbür ucundan uzatılan ucuz tartışma havuçlarının dışında olması ve sırf iktidara çakmak adına sözde kemalist görünme çabalarının yanında iyi bir çalışma.

atatürk ün kürt politikası iflas etmemiştir. çünkü atatürk ün kürt politikası yoktur. olmayan bir şey iflas etmez. olmaması ise bir eksiklik değil bilinçli bir öteleme tercihidir. dış tehdit henüz giderilmişken ve devrimler henüz oturmamışken hemen ertesi yıl iç meseleleler nasıl çözülsün?

senin atatürk politikasından kastettiğin kemalist zihniyet olabilir ama bunun ne ölçüde atatürkçülüğü temsil ettiği tartışılıyor işte.
    2 -2 ... timarli necati
  5. 5.
    gerçektir ateist vaiz in söylediği de gerçektir. ypg nin nesiyle diyalog kuracaksın diyen arkadaş pkk ile temasa geçen halam mıydı ?
    1 -1 ... hande recel boyle mi yapilir
  6. 6.
    (bkz: at yalanı sikeyim inananı) vardı bu arkadaş "nasıl güzel sallıyor muyum, bunların hepsini götümden uyduruyorum ben" e modifiye etti sağolsun.

jeffrey dahmer sa koy sepete.
    1 ... noxeca
  7. 7.
    mustafa kemal'in kürt politikasının olmadığını zanneden cahilleri göstermiştir. bu bedevilerin şark ıslahat planı'ndan haberi yok sanırım.
    2 ... jeffrey dahmer
  8. 8.
    at yalanını sikeyim dananı.

m.kemal in sağlığında kürt mevzusu olmadığından

her hangi bir politikası da yoktu.

m.kemal ne koymuşsa bu kripto ermenilere

yalan üstüne yalan.

bunu belgeleyemeyenin anasını tüm memleket öpsün.
    2 ... timur cengiz hulagu