1. 1.
    devletimizin kurucusu yüce türk mustafa kemal atatürk'ün ilke ve inkılaplarını takip eden ve bu yüzden doğru yoldan şaşmayacak olan insandır. bilen insandır, doğru insandır.
    4 -2 ... strong3r
  2. 2.
    ülkesinin değerini bilen insandır.doğru düşünür doğru konuşur.
    1 ... cnscns
  3. 3.
    atatürk gibi çok okuyup çok çalışması, başarı için mücadele etmesi, azim göstermesi gereken insandır. atatürk kadar çalışan çabalayan herkes bir atatürk olabilir. ama sadece atatürk'ü seviyorum demek onun izinden gitmek değildir.
    1 ... chtlqyvz
  4. 4.
    devlet bahçelidir. tek olmayı garanti altına almış kişidir. kaybetme ihtimalini ortadan kaldırmak için karşısına rakip çıkarmayan kişidir.

edit: o insan ki seri eksi oy yememe sebep olan kişidir.
    1 -2 ... ailrimed
  5. 5.
    atatürk ü zerre kadar anlamamış ve birazdan anlatacaklarımı anlayamacak insandır. öncelikle sormak istiyorum atatürk bir çoban mıydı, yoksa bize yol gösteren bir önder miydi. eğer izindin gitmekten bahsediyorsan bu atatürk ün çoban olduğunu kabul ettiğin anlamına gelir. yok eğer atatürk bir yol gösterici diyorsan okumaya devam et.

şimdi şu konuları tekrar gündeme taşıyalım. geçmişte doğru olupta şimdi yanlış olan neler var. mesela ben henüz ilkokuldayken bize devletin görevlerini anlatırken özel sektörün yapamayacağı işleri yapıp devretmek olarak gösterilmişti. ama o zamanlarda özel sektör diye bir şey olmadığından, her şey devlet kontrolündeydi. her yatırımı devlet yapmak zorundaydı. şimdi yıl 2010 hala her yatırımı devletten beklemek ve özelleştirmeye karşı olmak çağımıza göre geri kalmışlıktır. fakat bundan 90 sene öncesine göre ileri görüşlülüktür. yabancılara satılması konusuna girmeyeceğim. tabiki de bu konuda farklı görüşler olabilir. ama özelleştirme devletin yapması gereken bir uygulamadır. çok basit bir konu olduğu için bu konudan örnek verdim. herkes anlasın diye.

esas anlatmaya çalıştığım şey atatürk ün gölgesinden mi gideceğiz dir. atatürk zamanında böyle dedi o zaman bu doğrudur. hayır kardeşim dur bi dakka evet atatürk zamanında böyle dedi ama neden öyle dedi. diye sorgulamak gerekir. günümüzün şartları ile kıyaslamak gerekir. ona göre yorum yapmak ve ülkemizi muassır medeniyetler seviyesine taşımak gerekir.

atatürk bir çoban değil bir yol göstericidir. atatürk bize okuyun ilim irfan sahibi olun demiştir. atatürk bize üretin demiştir. artık 2010 yılındayız her şey değişti ona göre yeni çözümler bulmak zorundayız. ve şunu muhakkak kabul etmek zorundayız ki, atatürk öldü. evet çok acı dünya tarihinin en büyük devlet adamlarından biri olan atatürk öldü. peki biz onu geçmişte mi yaşayacağız yoksa geleceğe mi taşıyacağız. eğer onu anlamış isek onu geleceğe taşımamız gerektiğini bilmeliyiz. o yüzendir ki. atatürk ü bir put olarak değil bir düşünür, bir kumandan, bir cumhurbaşkanı, birmeclis başkanı, bir adam, bir aşık, bir insan olarak olarak tanımalı ve sevmeliyiz. zaten sevmemek te elde değil.
    2 ... bado