1. 1.
  Evvela General Fahrettin Altay ın hatıratından söz konusu olayı aynen aktaracağız.

  Ardından ise Fahrettin Altay ın yazdıklarının doğru olduğunu başka bir hatırattan teyid edeceğiz. Bu hatırat da M. Kemal Atatürk ün hizmetçisi Cemal Granda nın hatıratıdır.

  ***

  Fahrettin Altay:

  Iran Şahı için Binbirgece Masalları

  Atatürk beni çağırıp:

  - Bu gece Beylerbeyi Sarayında Şehinşah a hususi bir ziyafet veriyoruz hariçten kimse bulunmayacaktır, kendileri mihmandarlardan yalnız senden başka kimse­nin bulunmasını istemiyorlar O da yalnız bir nedimini ge­tirecektir, Ali Sait Paşaya haber gönderdim Şehinşahın bütün maiyeti ile mihmandarlara ve hariciye memurla­rına Park Otelde bir yemek verecektir sen oraya gitme bizimle gel ve kimseye de birşey söyleme.. Buyurdular.

  Gece motorla Dolmabahçe Sarayından Beylerbeyi Sarayına geçtik, Başbakan ile Meclis Reisi de vardı. Sarayın kapısında gayet güzel ve ağır giyinmiş on kadar kadın bizi karşılıyordu ki bunlar o zaman Istanbul'un saz şarkı ve dans artistleri idi başlarında da Suadiye de plajda gördüğümüz C. hanım bulunuyordu. Hepsi diz çökerek hükümdarları selâmladılar ve **Şah a takdim** olundular. O da gülerek iltifatlarda bulundu.

  Saray içinde güzel bir mermer havuz vardır. Sular şıkırdıyor. gerilerde bir orkestra ve mükemmel bir büfe Saray kısaca gezildi, üst kat tamir ediliyor ve Şehişah ın geceyi orada geçirmeleri ihtimaline karşı fevkalâde yatak odaları hazırlanmış bulunuyordu. Havuzun başına bir masa ve koltuklar o şekilde konulmuşlardı ki büfe ve orkestra burayı göremiyordu. Şah a ikramlarda bu­lunuldu, kendisi bir kadeh şarap alarak önüne koydu bu sırada artistler güzel şarkılar okumaya ve gösteriler yap­maya koyuldular. Şah meclisin sıcaklığını bozmamak için arada bir yudum alıyordu **Numaralar gittikçe açılıyor ve serbestleşiyor,** Şah bunları gülümseyerek seyrediyor fakat ciddiyetini hiçbir şekilde bozmuyor. Iki genç kız havuza atladılar sularla oynamaya ve dans etmeye başladılar. Bu sırada " ş " adındaki çıplak genç artist Şahın önüne yaklaştı elleri önünde başı eğik havuzun kenarında ve ayakta dikildi. Şehinşah kızın başını okşayarak,

  Çok maharetlisiniz, genç ve güzelsiniz, Allah bağışlasın haydi kızım içeri girin de giyinin üşürsünüz (dedi.)

  Şehinşah ın o geceki durumu, ağırlığı, meclisin neşesini bozmaksızın hiçbir hafiflik göstermemesi dikkati çekiyordu. Gece yarısına doğru Dolmabahçe ye dönmeli arzusunda bulundular hep birlikte kalktık gene motora binerek saraya gittik.

  Binbir gece masallarınıbin ikinci gece yapamadık vesselam[1]

  ***

  Bu namussuzluğu doğrulayan bir kaynak da sunalım

  Şimdi, M. Kemal'in hizmetine girdiği 3 Temmuz 1927den, ölümü olan 10 Kasım 1938e kadar M. Kemalin yanından hiç ayrılmayan ve bu müddet zarfında M. Kemalin ünlü sofrasının konuklarına, devlet başkanlarının ziyaretlerine şahit olan Uşağı Cemal Grandanın hatıratından da bu namussuzluğu okuyalım;

  ***

  Cemal Granda:

  Bunlara da aynı şeyi yaptı. Kadınlar boyalarını sildikten sonra **soyundular.** Sıcak bir Ağustos gecesiydi. Beylerbeyi Sarayı nın beyaz mermerleri üzerinde yürüyerek salonun ortasındaki göz kamaştıran havuza girdiler. Atatürk kadınların yürüyüşüne dikkatle bakıyordu. Bu eğlence saatlerce sürdü.

  Bir yanda Cumhurbaşkanlığı Orkestrası, bir yanda alaturka müzik Bağdaşır mı, bağdaşmaz mı, onu bilmem ama, o gece aynı çatı altındaydılar. Her zaman gelen sazendeler arasında Deniz Kızı Eftelya, Safiye Ayla, Nubar Tekyay, Selahattin Pınar, Hafız Yaşar bulunuyordu.

  Yaz süresince **her akşam** bu toplantılar yapıldı. Sofrada misafirlerin sayısı ise yirmiden hiç aşağı düşmedi[2]

  Ey kemalistler! Hadi Dr. Rıza Nur a deli diyordunuz Peki bunlara ne diyecekiniz?

  **********

  KAYNAKLAR:

  [1] General Fahrettin Altay ın Anıları, sayfa 465, 466.

  [2] Cemal Granda, Atatürk ün uşağının gizli defteri, Hazırlayan: Turhan Gürkan, Istanbul 1971, Fer Yayınları, sayfa 45.
  1 -4 ... iskorpit
 2. 2.
  her gece o bar senin bu bar benim gezerdi rahmetli. çok düşkündü gece hayatına çoook. *
  -3 ... im schizophrenic
 3. 3.
  Çok sevdiğimiz osmanlı padişahları misket oynarmış haremde. o sebeple alışık değiliz biz böyle gavurluklara.
  Pis kaka.
  Zaten bir şey bir kitapta yazıyorsa kesin doğrudur.
  bizim kaynağımız kitaplardır. Aynı konuda farklı görüşler varsa, işimize gelen doğrudur.
  3 ... isvicreli bilim adami
 4. 4.
  bol dansözlü vur patlasın cümbüşlerinden ziyade, alabildiğine alkol, suyun hiç kullanılmadığı rakılar, bol siyaset dedikodusu, sabaha kadar muhalifleri yok etme planları ve tahayyülleri zorlayan ancak sarhoş akıllara gelebilecek inkılapların fısıltılarından mütevvelit yaşantı.
  2 -6 ... bingol1000gol
 5. 5.
  normal bir insan olduğu için gece yaşantısı olabilir.

  atatürk'ü bunlar üzerinden karalamaya çalışanlar var.

  şimdi rte karıya gitse biz yuh mu çekeceğiz? insan yani. ama vatan söz konusu olduğunda? beni ilgilendiren orası.

  orasının cevabı da belli.
  1 -1 ... yeter lan artik banladiginiz
 6. 6.
  senin internete girip adama küfür edeceğini sürekli adına başlıklar açacağını bile bile gene de bu toprakları özgür kılmak için canını dişine takmış bir liderin işler kısmen de olsa düzelince sahip olması gereken bir özgürlüktür.
  onca badireden sonra oturup evde risale i nur mu okuyacaktı mum ışığında.
  2 ... djnre
 7. 7.
  neden adı "atatürk'ün gece yaşantısı" olarak açıldığı anlaşılamamış başlıktır.

  evladım mal mısınız siz?
  3 ... sinirlenmicem
 8. 8.
  daha sonra gece devam etmiş vur patlasın çal oynasın gecenin ilerleyen saatlerin de bir takım türbanlı ucube gelmiş ve striptiz yapmaya başlamışlar paşa onlara emretmiş domalın...
  kaynak:inci sözlük
  1 -2 ... mertuska2
 9. 9.
  her akşam arkadaşlarıy en 20 kişilik bir gurup ile içer .. kadehlerin dibini görmeden kalmazmış. en samimi arkaşları ile .
  -1 ... iskorpit