1. 1.
  çelikpalas oteli* yanındaki atatürk köşkünün girişini süsleyen nutuktur.
  5 -1 ... alen markaryan
 2. 2.
  (bkz: gençliğin ataya cevabı)
  3 -1 ... pandora
 3. 3.
  oLay budur arkadaşLar.. tam bu günLeri anLatmıyor mu?.. poLis ve asker bir şey yapamıyor.. adaLetimiz kimin eLinde beLLi değiL.. bizLer türkiye cumhuriyeti gençLeriyiz.. bir imparotorLuk yıktık cumhuriyeti kurduk.. ama yine kan istiyorLarsa dökeriz.. hem de oLuk oLuk.. bu cumhuriyeti iLeLebet koruyacağız..

  (bkz: tehLikenin farkında mısınız)
  29 -23 ... tucimania
 4. 4.
  türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. bunlarin lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir.

  hemen müdahale edecektir. elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, "polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi degildir" diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. mahkeme onu mahkum edecektir. yine düşünecek: "demek adliyeyi de islah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!" onu hapse atacaklar.

  kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, ismet paşa'ya,meclis'etelgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını , kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin icabını yaptım. müdahale ve hareketimde haklıyım. eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!" işte benim anladiğim türk genci ve türk gençliği!"

  mustafa kemal atatürk
  49 -10 ... witch is back
 5. 5.
  bugunlerde daha da anlamlı olan ataturkun adeta gelecegi görüp... gençelere uyarıda bulunduğu... "tehlike" karşısında nasıl davranılması gerektiğini öğrettiği nutku
  10 -6 ... cavit
 6. 6.
  (bkz: ataturk un balıkesir hutbesi)
  8 -9 ... baudelaire
 7. 7.
  (bkz: atatürk ve din)
  2 ... witch is back
 8. 8.
  Ülkemizin şu anki durumunu gayet açık bir şekilde gözler önüne seren;adaletsizliğe karşı gençler olarak dimdik ayakta durmamızı söyleyen ve en anlamlı olan nutuklardan biri.
  5 -2 ... hakande84
 9. 9.
  insanlarin isine geldigince yorumlayacagi ozamanki turkiyeyi dusunerek yorumlamadigi soylevdir
  2 -3 ... markasiz
 10. 10.
  gençliğe hitabe'den sonra okunduğunda insana koruması gereken şeyler olduğunu hatırlatır.
  3 -3 ... cunaurg