1. 1.
    atatürk, çinlileri tekme tokat döven, cihatçı selefilere sempati besleyen, stalin ve mao'yu yücelten, kapitalizme lanet eden milliyetçilerin aksine, ingiltere, fransa, almanya, isviçre, italya gibi ülkelerin hukuk, ekonomi ve eğitim sistemini örnek almıştı.

onu stalin ya da mao'dan ayıran en önemli fark, kapitalizme ve demokrasiye daha sıcak bakmasıdır.

atatürk'ü örnek alan siyasetçiler batıcı olduğu için birkaç senede kör topal bir demokrasiye geçebildik. yoksa biz de suriye, mısır, küba, k. kore gibi tek adam rejimiyle yönetiliyor olacaktık.
    2 ... epsilon pi
  2. 2.
    Dünya beşten büyük diyen biri daha. O zaman yaşasa idi dünya dörtten büyük derdi. Öyle diyene de büyüklük kavramını bir kez daha hatırlatırlardı. Atatürk anlaşma yoluna gidip zaman kazanmayı seçmiştir.
    2 ... badal
  3. 3.
    Gerekli olmadıktan sonra savaşmak aptallıktır demişti atam. Avrupa bile bunu ikinci dünya savaşından sonra öğrendi. ikinci dünya savaşında birbirini mahveden Avrupalılar şimdi aynı mecliste birbirine gülümseyerek bakıyor. Çünka barış zenginliktir. Savaş olan kaos olan anti demokrasi olan her ülke ekonomik olarak batmaya mahkumdur.
    ... benimhalaumudumvar
  4. 4.
    ben, hiçbir liderin kusursuz olamayacağına inanıyorum.

asıl niyeti, olumlu bir projeyi hayata geçirmek değil de, ne bileyim, muhalifleri susturmak olsaydı, kurulu sistemi istediği şekle sokarak hayatı onlara zindan etmesi daha kolay olurdu.

tarihi kitaplara baktığımızda kolu, bacağı, kafası kesilmiş, malı mülkü yağmalanmış, kızı ve eşi esir alınmış binlerce insanla karşılaşırdık. müslüman ya da gayrimüslim, o dönem ki kimi köylüler ve eşkıyalar kadar cani bir psikopat olmayı da seçebilirdi.

avrupa'nın bile savaşa sürüklendiği bir dönemde, nihilist bir ruh hali ya da şeytani hasletlerle bu yola başvuranlar, genelde onun ölümünden sonra, darbeyle yönetime el koyanlar ya da seçilmiş siyasetçiler arasından çıkmıştır.
    1 ... epsilon pi