1. 1.
  adamın yüzde yüz"ATESiSTiM" GiBi Bi BEYANI olmadığına göre , iman imansızlık işleri de dedektiflik gibi toplanan belgelerle ölçülen değerler olmadığına göre , ulu önder'im de senelerdir (acıdır ki) rahmetli olduğuna ve kendisine danışılması bundan mütevellit imkansız olduğuna göre , ancak spekülasyon yaratmak amaçlı olan bi sorudur..

  he bi de ben ilk entryi nasılsa tahmin ettiğim gibidir diye okumamıştım ama refleks olarak okumak durumunda bulundum sonra da kahkahamı zorla susturup , cevap vermeye yeltelendim..
  adam dogmaya inanmıyoruz demiş , bu yüzden "atayist" mi olmuş?
  bunu böyle algılayan adamlar yüzünde , yani dini yazılı dogmalar bütünü olaran alanlar yüzünden atatürk'ün dininin müritlerinden soğuması olasıdır vallahi..

  büdüt:taşındık!!!

  başlık başıma..
  13 -8 ... hefeweizen
 2. 2.
  belki de deisttir. çok düz mantık üretiyoruz türkiyeliler olarak. yahu atatürk ateist olsaydı ne değişecekti. bunu açıklayın bir kere de. bir tez atılıyorsa meydana savunulması lazım doğru düzgün. adam müslümanım dedi süründürüyorsunuz. ne gavurluğu kaldı, ne masonluğu kaldı, ne annesine * sıfat takmadığınız kaldı, ne sabetayçılığı kaldı. bırakın zaten türkiye'yi bombok ettik bir de atamızla uğraşmayalım. elimizde tek var olan, elle tutulan ve övündüğümüz tek şey o. kişiliğinden çok devrimlerini, ilkelerini yerine getirsek daha çok adam olurduk. alkol kullanmasına da değinmek istiyorum; şerefsizim ben atatürk'ün hayatı gibi bir hayat yaşasaydım bırak günlük 3 şişeyi; rakıyı bidonla içerdim şerefsizim.
  14 -4 ... cakicakmak1milyon
 3. 3.
  kuran denen kitabın şeri yasalarını yok saymış olması ile ne mutludur ki bize dinci bir devletten uzak bir ortam hazırlamıştır. her ne kadar akp hükümeti dinci tavırlarına devam ediyor olsa da atam zamanında gençliğe hitabe'sinde çok açık ve net gençlere düşen görevleri saymıştır. deist olması muhtemeldir lakin devletler dine değil ekonomiye göre yükselip alçalmaktadır. hala bunu anlayamayacak kadar aciz insanların da bu devleti kuran atam'ın dini hakkında zırva yorumlarda bulunmaları komiktir.
  9 -12 ... djarumturk
 4. 4.
  atatürk pragmatist bir insan olduğu için ilk başlarda pek günyüzüne çıkarmadığı yanıdır ateist tarafı. dinin temel parametre olduğu bir toplumda bunda garipsenecek bir yan da yok.

  sonra fikri değişmiştir belki bilinmez, ancak devlet işlerinde katı bir laisist olduğu aşikâr.

  atatürk'ün ateist olması bugünün türkiyesinde laikliğin olmadığı gerçeğini değiştirmez. laikliği dinsizlik olarak algılayan laikçi ve dinci kesimler için diyanet işlerinin varlığını savunmaları bile samimiyetleri konusunda yeterli doneyi sunmaktadır bize. bugün türkiye bir din devletidir ve dini sünnî islâmdır. yönetim sistemi şeriat olmasa da durum budur.
  2 -2 ... dr cureklibatur ve bay arkin
 5. 5.
  simdi efendim kisinin tamamen kendi tercihidir. Lakin bu safsata sadece kelime oyunudur. Kutsal kitaplarin Gökten indigini mustafa kemal atatürk bizzat görmedigi icin böyle bir cümle kullanmistir, dogru cümle kurmustur. Ayriyetten mustafa kemal atatürk' ün böyle bir cümleyi bazi kisilerin cektigi manada onlarca kisi önünde kuracak kadar iq' su düsük olmadigida malümdür. Ki düsünen varsa beynine oksijen gittiginden süphe edilir.
  Ayriyetten atamiz yillar önce attigi oltalarla sazan tutmaya, bizi uyandirmaya devam etmektedir. Arz ederim.
  not: neye, kime, nicin inandigi yada inanmadigi önemli degildir. su an tc kimligi tasiyormusun? tasiyorsun! .
  4 -1 ... kale
 6. 6.
  ihtimaldır. her tür olay, durum ve yaşanmamışlığın olasılığı neyse odur.
  3 ... talihsiz sokak kedisi
 7. 7.
  ihtimaldir. elbette gerçeklik payı vardır. eleştirilebilir. hakaret edilmez. ateistlere de gün doğmuştur. galiba destekçi buldular, ya da bulmuş olabilirler.
  2 -3 ... darkranger
 8. 8.
  bir rivayete göre doğru bir rivayete göre yalandır.
  1 -2 ... aagresifbayan
 9. 9.
  olasiliktan ibarettir, dogru ya da yanlis olmasi muhtemeldir.
  ataturk'le ilgili birseyleri ortaya cikarmaya calisyormus gibi yapan insanciklarin icatlarindan biridir.
  hem olsa ne olur ki?! ne yani "adam ateistmis o zaman unutalim biz bunu, silin lan tarihten" mi diyecegiz? oyle ya da boyle adamin neler yaptigina, topluma neleri kazandirabildigine bakilmalidir. kisinin fenomeniyle yaptiklarinin bagdastirilmasi sacmaliktan ote birsey degildir.
  4 ... hicbise
 10. 10.
  bu konuda yazar sinan meydan'ın "bir ömrün öteki hikayesi- atatürk,modernizm,din ve allah" isimli kitabının okunması halinde, ateist olma ihtimalinin ihtimalden çıkıp külliyen uydurma olduğunu görebileceğimiz bir konudur.
  1 ... kydonia