1. 1.
    mustafa kemal'in 11 sene uşaklığını yapmış cemal granda'nın hatıratında geçen enteresan olay.

''çankaya köşkünde yine bir akşam ziyafeti...
    istanbul sosyetesinin tanınmış kişilerinden adalı ayşe hanım ve eşi asaf bey de konuklar arasında bulunuyordu. saat gecenin ikisine yaklaşmıştı. pistteki çiftler azaldığı bir sıra atatürk, ayşe hanımı dansa kaldırdı. hatırımda kaldığına gö­re bir vals çalıyordu.''

buraya kadar garip bir şey yok. asıl kıyamet bundan sonra kopuyor.

''ayşe hanımın eşi asaf beyin bir ara elinde tabancayla ayağa kalkmak istediği görüldü. medenî kanun çoktan alınmıştı. türkiye, çağdaş uygarlık dü­zeyine yükselmek için dev adımlarla ilerliyordu. batının bütün yeniliklerini benimsiyorduk. danstan tabii bir şey var mıydı? üstelik adalı ayşe hanım ve eşi de sosyeteden gelmeydiler.''

ironi falan değil bunlar he, ben yazmıyorum. birebir naklediyorum. neyse devam edelim.

''asaf beyin tabancasının atatürk'ü hedef tutacağını hiç sanmıyorum. onun olsa olsa sarhoşluğun etkisiyle bu tabancayı çekmiş olduğu düşünülebilir. fakat daha ayağa kalkmadan yanında bulunan sinop milletvekili recep zühtü'nün onu bir yumrukta yere sermesi bir oldu.

recep zühtü, asaf beyin elindeki küçük tabancayı bana verdi. ben de sofra dağıldıktan sonra başyaver celal beye götürdüm.

atatürk'ün bütün bunlardan haberi yoktu. dansı­nı bitirdikten sonra konukların yanına oturmuştu. durumuancak ertesi günü akşam sofrasında atatürk'e anlattılar. kızacağını sanıyorduk. gülerek:

— yahu ne var bunda çekinecek. adamcağız keyfe gelmiş, cam tabanca atmak istemiş... diye cevap verdi.''

kaynak: atatürk'ün uşağının gizli defteri, fer yayınları, istanbul, 1971, sayfa 162

kararı siz yüce kamuoyuna bırakıyorum.
    14 -16 ... jeffrey dahmer
  2. 1.
    size hiç yakıştıramadım paşam.
    7 -5 ... birsabahgelecekkardanaydinlik
  3. 2.
    Yanlış batılılaşma değil aslında Türk milletinin kendi değerleri, örfü ve adeti gereği birtürlü kıramadığı zincirleri herzaman varoldu demek ki.
    ... gitmelavinia
  4. 3.
    kemalisteri sığınaklarına tıkayan başlıktır.
    7 -4 ... jeffrey dahmer
  5. 4.
    asaf beyin kavaslığıdır. güce tapmak. adam karsına dayattırıp ellettiriyor.
    3 -4 ... orantisiz zeka 3
  6. 5.
    asay bey'in oğlu aramızda.
    1 ... saldirayterk
  7. 6.
    asaf bey'in eşini yine dansa kaldırmış, bazılarının anasını sikmiş atatürk. atatürk le yatıp kalkmalarının başka sebebi yok.

o daha üzücü. *

not: anası sikilenleri üzen olay.
    3 -5 ... bugun variz yarin yokuz
  8. 7.
    asaf bey'in güce tapmasıyla, gavatlığıyla alakası olmayan olay. adam silah çekiyor daha ne yapsın, yumruğu yiyor sonra ahahahah. asıl güce tapan, adamı tokatlayan recep zühtü'dür.
    4 -2 ... jeffrey dahmer
  9. 8.
    ne kadar fazla kancık, namert, or.spu evladı var içimizde değil mi? bi de milli birlik derler. yüce türk milleti içine sızmış, kanı bozuk, bu arap ve ermeni tohumlarını bir gün sıraya dizip tek tek s.keceğiz. sizi sıçan o yosma ananız ağlasa da acıyan olmayacak.
    3 -10 ... saldirayterk
  10. 9.
    dininizi de alın gidin lan buradan asıl sizin döneminiz bitti lan. bombok dinciler maneviyetınızı edim. dininize ve sözde maneviyatınıza sövmeye devam.
    -5 ... gezi parki direniscisi