1. 1.
  boş bkz'dı kendisi.

  ama gördüğüm an etkilendim doğrusunu söylemek gerekirse. romalı düşünür senecâ'nın sevdiğim bir sözü vardır ''halk yalnızca kralın yaptıklarına katlanmak zorunda kalmaz, aynı zaman da onları övmelidir de'' düşünüyorum da bir söz ancak bu kadar güzel ve ihtişamlı olabilir. geçmişi incelediğimizde genellikle halka kan kusturan hükümdarlar kendileri hakkında kötü bir söz ya da eleştiri duymamak için kanunlar ve yasaklar koyarlardı. biraz daha güncele yaklaşırsak saddam döneminde ıraktaki evlerin hepsinde saddam resimleri asılmak zorundaydı. sevsen de sevmesen de asacaksın yani kurtuluşun yok. halka kendini tam manasıyla sevdiren hükümdarlar/padişahlar ya da adına her ne derseniz kesinlikle ne kendi döneminde ne de kendinden sonraki veliahtları tarafından ''kanunlar'' aracılığıyla koruma altına alınmamıştır. kısa bir mantık yürütelim ve rica ediyorum objektif olalım:

  halkı için onca iş yapmış, bir ülkeyi küllerinden yeniden ortaya çıkarmış bir insanı neden yasalarla koruma altına alma zorunluluğu hissedilmiştir size? acaba bunu yapan insanlar halkın ''atatürk'' sevgisinden şüphe mi duyuyordular? neden özgürce sevme yolunu seçtirmek yerine zorla ve kanunlar aracılığıyla sevdirilme yolu seçilmiştir?

  minicik zehirli bir iğne daha batırayım, benim dünyamda benim ülkemde sadece bazı şeyleri yanlış yapmış bazı çevrelerin canını yakmış insanlar yasalar aracılığıyla korunur.

  evet duyamıyorum, yanlış mıyım? kesinlikle doğruyum.
  10 -8 ... sufro de korason
 2. 2.
  (bkz: benim sidiiim onunkini geçer)
  -1 ... swertlov91
 3. 3.
  insan hayatını yasalarla korumak gibidir. oysa ne gerek vardır insan hayatını yasalarla korumaya de mi? herkes bilir ki insan hayatı kutsaldır ve dokunulamaz.

  öff be; ne tespit yaptım ben şimdi!
  -3 ... bedevix
 4. 4.
  yine kendi sözleriyle açıklanabilecek bir zorunluluktur....

  "hürriyet kayıtsız şartsız serbest olmak demek değildir... onun akitleri şartları vardır... şartsız serbest olmak ormanlardaki hayvanlara mahsustur... ilmi esaslara göre ferdin hürriyeti başkasının hürriyetinin hududları ile sınırlıdır. Bir başkasının hürriyet hakkını tanımayan kendi hürriyet hakkını da tanıtamaz!!! Siyasi anlayış sahibi olan hakiki ve zeki inkılapçılar bu lekeden masundurlar. Onlar ne vakit şiddet, ne vakit yumuşaklık göstereceklerini bilirler. Milletlerini hürriyet ve adalete doğru yürütürler...." *
  1 -2 ... linka
 5. 5.
  Bir zorunluluk olduğu bugünlerde görülmektedir. Birde yasalarla korumasaydık halimiz ne olurdu acaba?
  1 ... kisisel bir ileti
 6. 6.
  memlekette tarihini, atasını ,en önemlisi haddini bilmezlerin olduğuna delalettir.
  vatan toprağı için ölmekten bahsedenler , okuyup ülkesine yararlı insanlara dönüşürlerse bunların köküne kibrit suyu dökülmüş olur.
  bu aynen evinde evladına huzurla yaşama şansı veren babanın evlatlarından yasalarla koruma altına alınmak zorunda kalması gibi utanç vericidir.

  önem: neden eksilendi anlamadım. boktan yazılara birşey demiyorsunuz. (bkz: boka basmak)
  niye?????????????
  1 -1 ... thelma
 7. 7.
  ataturk'un dusuncelerini anlayamamaktir. ataturk'u fiziksel olarak degil, dusunsel olarak korumaktan bahsedilmektedir, ama ataturk'u korumak icin yapay kanunlar cikartarak acaba dusunce ozgurlugunun fitilleri ateslenmis midir. yandim anam.
  ... ben hep 17 yasindayim
 8. 8.
  (bkz: yasaya gerek yok biz varız)
  2 ... love s requiem
 9. 9.
  nedenini yobazlara sormamız gereken gerçek.
  1 ... hasanred
 10. 10.
  bu memlekette yobaz çok ise; bu şanlı tarihi kim yazdı? övündüğümüz kurtuluş savaşını kim verdi? yok az ise; zaten bişey yapamazlar. götünüzden element uydurmayın. ota boka yobaz demekle çağdaş olunmuyor. *
  1 -2 ... hellboy