1. 1.
  atatürk'ün yapmadığı bazı iyi olan şeyleri "yaptı"; yaptığı bazı yanlış fiilleri de "yapmadı" diye kabullenen bilim ve fen düşmanı bireyin olağan davranışı. tarihe objektif bakmayı emreden şu cümleye bakınız: hayatta en hakiki mürşit bilimdir ilimdir.
  9 -8 ... uvjb
 2. 2.
  en nadide örnek için; *
  (bkz: geometri ataturk un gelistirdigi bir bilim dalidir)
  7 -8 ... uvjb
 3. 3.
  atatürk e ve atatürkçü düşünce yapısına en çok zarar veren eylem.

  zira bu durumun sonuçları atatürk ün yaptığı en güzel şeyleri teker teker gözden kaçırmamıza sebep olabiliyor.
  örnek vermek gerekirse şu çok popüler geometri konusu. ** adam almış geometriyi türkçeleştirmiş biri çıkıp diyor ki geometriyi atatürk buldu. yok artık. e atatürk hakkında bişey bilmeyen adamın aklında bu kalıyor ne atatürk ün bilime verdiği önem ne türkçeye verdiği önem. tıpkı atatürkü saadece düşmanı yurdumuzdan kovan bir savaşçı görmek gibi. kurtuluş savaşı aslında türklerin medeniyet sahnesinde ayakta durabilmesinin ilk adımıdır ve takılmamız gereken nokta salt bu olmamalıdır. kendisinin hem nutukta hem de izmir iktisat kongresinde söylediği gibi ilimden fenden yoksun milletler tarih sahnesinde ancak köle rolünde oynayabilir.

  atatürk e tapmak demek onun sigara külünü yerden toplayıp saklamak ve ya saçına tapmak değildir. atatürk ü sevmek demek onun sarı saçına ve ya mavi gözlerine duyulan sevgi değil onun fikirlerine düşüncelerine olan sevgidir.
  2 -1 ... cenaze sigarasi
 4. 4.
  benim fazla gözlemleyemediğim davranış halidir.. kaldı ki doğru kabul edilse bile biraz düşünülürse bazı sembol olmuş figürlerin abartılmasında hiçbir sakınca olmadığı, aksine bu durumun toplum üzerinde motivasyon sağladığı anlaşılabilir.. düşünmek fiili önemlidir burada...
  5 -3 ... rapper ninja
 5. 5.
  şahsım adına söyleyecek olursam her gün ibadet niyetine yaptığım eylem.

  misal bugün şiir yazdım;

  bismillahirahmanirahim

  'atatürk yoktu
  düşman çoktu
  atatürk geldi düşmanı yendi
  bu güzel yurdu bizlere verdi...'
  5 -7 ... sir isaac
 6. 6.
  benim düşündüğüm zaman gördüğüm ilk abartma örneği gelişmiş hiçbir ülkede olmayan "atatürk'ü koruma kanunu" gibi kişiye özel bir kanun getirerek dünya tarihine adımızı altın harflerle yazdırmamızdır.
  3 -2 ... uvjb
 7. 7.
  benim düşündüğüm zaman gördüğüm bir abartma örneği de adresleri bile karıştırmam. mahalle, cadde, bulvar, sokak hep aynı. bu abartı değil midir?
  3 -1 ... uvjb
 8. 8.
  lise tarih derslerini gören her bireyin bir saniye bile olsa mutlaka yaptığı eylemdir.

  ulan resmen kafamızı s.ktiler 10 sene boyunca tarih dersini ezberlete ezberlete...
  7 -4 ... sir isaac
 9. 9.
  çok yakında anıtkabire çaput bağlayan evde kalmış kızlar gördüğümüzde hayret ediceğimiz durum.

  (bkz: şirk koşmak)
  1 ... jan mayen
 10. 10.
  ciddi sıkıntılar doğuran bir gerçek. her lafın altına mk atatürk imzası konmaz ki birader. yanlış chp politikaları. parayı gören eski solcular hemen artislik yapıp zengin zümre chp'si haline getirmişler bu chp'yi. nerde kaldı halkçılık. bir de bunların mhp'den de farkı kalmadı.
  3 -2 ... barutyiyici