1. 1.
    atatürkün uzayla ilgili sözleri

inanacaksınız dediğim durum ne de ileri görüşlü bir lidere sahipmişiz nerdeyse tüm olacakları bilmiş bilginin aydınlık rehberliğinde bilgi+sezgi yardımıyla nasıl her şeyi olduğu gibi bilmiş mustafa Kemal... büyüklük işte budur

Minnetterlığımı sunarım sayın kongar başta ben de inanmadım sizin gibi sonra neden olmasın dedim, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehası için olmaz diye bir şey yok tıpkı sizin Gibi düşündüm, ve sizin bilimin aydınlık ışığını takip ettiğinize dair inancım sonsuz.

Siz diyorsanız asla sorgulamaya gerek yok

işte kongarın inanmadım başlıklı yazısı

Emre Kongar: Atatürk uzaya çıkılacağını önceden bildi

iNANAMADIM'
    Atatürk'ün şimdiye kadar hiç duymadığım bazı sözlerini, mucizeler kenti Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi Sabancı Uzay Evi'ni gezerken okudum...

Günümüzü o denli şaşırtıcı biçimde öngörmüş ki inanamadım ve gerçekliğinin tahkik edilmesini görevlilerden rica ettim.

'ATATÜRK'ÜN BiLiNMEYEN SÖZÜ'
    Önce Atatürk'ün söylediklerini okuyalım:

"Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki Ay'dan bile bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor.

Bize düşen görevse Batı'dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir."

Altına da şu not düşülmüş:

"Mustafa Kemal Atatürk'ün Eskişehir'deki konuşması, 1936."

'AYA AYAK BASILACAĞINI BiLEN BEYiN'
    Yazıyı okurken gözlerime inanamadım...

1936 yılında, insanoğlunun daha 2000 yılına gelmeden, Ay'a ayak basacağını gören bir beyin!

Bu sözlerin nereden alındığını bulmasını ve bana bilgi vermesini beni gezdiren görevli arkadaşlardan rica ettim.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Jale Nur Süllü, bu sözü ilk olarak duyduklarında araştırdıklarını ve Anadolu Üniversitesi'ndeki bir kitaptan da gerçek olduğunu teyit ettikleri bildirdi.

Sözü edilen kitap Stuart Kline'ın Dönence Yayınevi basımı olan "A Chronicle of Turkish Aviation; Türk Havacılığının Kronolojisi" adını taşıyor.

Süllü ayrıca, Türk Hava Kuvvetleri'nin internet sitesinde http://www.hvkk.tsk.tr/TR...?ID=129&IcerikID=5512 adresinde olaya ilişkin bir yazının yer aldığını bildiriyordu; yazının bazı bölümleri şöyle:

'ATATÜRK'ÜN ÖNGÖRÜSÜ'
    "Atatürk ve Havacılık
    Bu doğrultuda Atatürk'ün 'Kanatlı bir gençlik memleketin geleceği bakımından en büyük güvencedir. Bir gün Batılı ayaklar Ay'da ayaklarının izlerini bırakacaklarsa, bunların arasında bir de Türk'ün bulunması için şimdiden çalışmalara girişmek, aşamalar kaydetmek gerekir' veciz ifadesi de Atatürk'ün havacılığın gelecekte yapacağı aşamayla ilgili öngörüsünü ortaya koymaktadır.

Atatürk, havacılıkla ilgili bütün yabancı yayınları izliyor, bu konudaki gelişmeleri gün geçirmeden Türkiye'de de uygulama alanına sokmaya çalışıyordu. Ona göre insanlığın hizmetine girecek en büyük gelişmeler havacılık alanında olacaktı. Hatta gün gelecek, insanoğlu uzaya, başka dünyalara gidecek, Ay'ı ve benzeri gezegenleri bile fethedecekti. işte bu çağdaş savaşlar da göklerde üstün olan uluslar tarafından kazanılacaktı.

'GELECEĞiN ETKiLi SiLAHI TAYYARE'
    1936 yılında Eskişehir Tayyare Alayı'nı yaptığı ziyarette 'Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay'dan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görevse Batı'dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.' Gazi Mustafa Kemal Paşa, yaptığı konuşmalarla gençleri böylece havacılığa teşvik ediyordu."

Mucizeler kenti Eskişehir'den bir sürpriz daha!

Kaynak: https://www.ensonhaber.co...den-bildi-2012-12-06.html

Edit: Neden eksikeniyorum anlamıyorum yazıyı yazan emre kongar gibi bir akedemisyen ve Mustafa Kemal'in bilinmeyen bir sözünden bizleri haberdar ediyor. Benle bir alakası yok . Ben sadece sözlüktekileri haberdar ettim o kadar
    3 -6 ... isminiunutanadam
  2. 2.
    "istikbâl göklerdedir".
    1 ... baristalamasyon
  3. 3.
    Ah atam sen kalk ben yatam .
    3 -3 ... gezdimgordumyenildim
  4. 4.
    1 -2 ... tenete
  5. 5.
    Atatürk ün söylemediği sözleri söylemiş gibi yapmayı bırakın dedirten söylenmemiş sözlerdir. Bunun aynı modeli kurandaki ayetleri uzaya yok ampüle yok bilmem neye yoranlarıdır. Gereksiz muhabbetlerdir yoksa yok niye değişik işler yapıyorsunuz?
    ... ktm li aynasiz
  6. 6.
    öncelikle bir atatürkçü ve tarih sever olarak atamın böyle bir söz söylemiş olduğuna şaşırmıyorum... sadece ileri görüşlülüğüne değil ayrıca serüvenci ve hayal perest oluşuna yadediyorum... o dönemlerin insanları bilim kurgu ve uzay gibi konuları zaten konuşmaktadır... en sevdiğim yazarlardan biri olan Jules Verne nin aya yolculuk adlı kitabı bir çok kişinin baş ucu kitabı olup uzay hayalleri kurmasını sağlamıştır...

ben bile ilk aya yolculuğu okuduğumda aya gitmiş olduğumuz halde o serüveni hayallerimde canlandırmıştım... uzun lafın kısası şaşırmadım...
    ... uzay muhtari
  7. 7.
    Ehuehe 1936 yılında bu sözün söylenmesi cok sürpriz bir söz değil takdir edersiniz ki. Ne medeniyetler tarih öncesi neleri öngörmüş ve neleri keşfetmişlerdir.

Ayrıca 1936 yılına gelene kadar görelelik ve kuantum bile kavranmış yani insan zekası mükemmelliği yakalamaya başlamıştı. Kaldı ki bu söz gerçek mi değil mi o da muamma...
    ... picleme