1. 1.
  (bkz: Alır)
  ... lipsos
 2. 2.
  Lan mal ingiliz erkanı harbiyenin başımıza koyduğu alman generaller sayesinde eze eze suriyeyi aldı sen daha ne saçmalıyorsun?
  ... shizi
 3. 3.
  suriye götünü abd ye döndüğü için muhtemel olan şey. suriye de ölen insanların sorumlusu da mı atatürk? siz kafayı yemişsiniz.
  ... aspirine
 4. 4.
  (bkz: beşinci mehmet döneminde kaybedilen topraklar)

  aşırıya kaçan bir eleştiri. elbette atatürk de döneminde osmanlı'nın son döneminde kaybedilen toprakların kurtuluş savaşı ile alınabilenden daha fazlasını kurtarmak istemiş olmalı, ama bir de hayatın realitesi, osmanlı devleti'nin son yıllarında kaybettiği savaşlar var. örneğin trablusgarp savaşı sonunda italya'ya kaptırılmış adaların, balkan savaşı'nda yunan donanmasının bizim donanmaya karşı deniz savaşı kazanıp açık üstünlük kurmasıyla birer birer toparladığı ege adalarının; osmanlı ordusunun artık çökme noktasına gelip anadolu'ya kadar gerilemesiyle kaybedilen ırak ve suriye'nin hesaplarını sanki başa geçtikten sonra savaşla veya savaş bile yapmadan bizzat o kaptırmış gibi atatürk'ten sormak aşırıya kaçmaktır. tabii ki atatürk de eleştiriye açık olmalıdır, ama eleştirinin objektif bilgiler ile ve mantık sınırları içinde kalarak yapılması kaydıyla.
  1 ... usualsuspects
 5. 5.
  Tarihi fesli yavşaktan öğrenen akitlerin iftirasıdır.

  Megiddo muharebeleri öncesi bölgede bulunan 7. Ordu, 8. Ordu ve 4. Ordunun komutan sıralaması şu şekildedir;

  -liman von sanders,
  -erich von falkenhayn,
  -mersinli cemal paşa (bilinen cemal paşa değil bu farklı)
  -cevat paşa,
  -mustafa kemal paşa.

  Yani kıdem olarak muharebede mustafa kemal paşa 5. Sıradadır.

  Liman paşa ve erich paşa'nın bölgeden topuklaması üzerine de mustafa kemal yıldırım orduları kumandan vekili olmuştur ve 7. Orduya komuta etmeye başlamıştır.

  Muharebenin başlangıcında gerçekleşen ve zırhlı araçların kullanıldığı ingiliz saldırısı sırasında merkezde bulunan 8. Ordu kuvvetlerinin ağır bir yenilgi alması ile mustafa kemal paşa inisiyatif alarak 7. Ve 4. Orduları az bir kayıpla geri çekmeyi başarmıştır.

  Şayet megiddo muharebesinde mustafa kemal paşa 7. Ve 4. Ordularımızı çekmeseydi 4 sene sonra biz kurtuluş savaşını kazanamazdık.

  Hepiniz adam olmasını ve atatürk'e saygı göstermeyi öğreneceksiniz.
  4 -2 ... tengir budun