1. 18.
  bir milletin kaderini değiştiren saattir kendisi.
  -1 ... ultra minyon
 2. 17.
  --spoiler--
  MUSTAFA Kemal Atatürk, Ruşen Eşref (Ünaydın) ile 1918 yılında yaptığı röportajda Çanakkale Muharebeleri Conkbayırı Cephesi’nde 9-10 Ağustos 1915 günlerinde yaşananları şöyle anlatıyor: “Muharebe meydanında cereyan eden hali temaşa ederken bir şarapnel parçası göğsümün sağ tarafına çarptı. Cebimde bulunan saati parça parça etti. Vücuduma nüfuz edemedi. Yalnız kalınca, derin bir kan lekesi bıraktı. Bu saat enkazını bilâhare, bugünün hatırası olmak üzere, Liman (Von Sanders) Paşa’ya verdim. O da aile asalet armasını hâvi, kendi saatini bana verdi.”
  --spoiler--
  1 ... bir idealistin ta kendisi
 3. 16.
  rivayetten öte gitmeyen saattir. böyle bi saat olsa müzede kesin olurdu. olan kemoşlar durmadan aspargas haber üretiyor. yazık.,.
  1 -5 ... frank lucas
 4. 15.
  deli kadirin de alim olduğunu iddia ediyorlar.
  -1 ... lord of the pilihoz
 5. 14.
  böyle bir saat değildir ;

  atatürkün savaşta parçalanan saati
  4 -1 ... teflon
 6. 13.
  Türk çocuğunun mücadelesini hiçe sayıp, Gökten inen yeşil sarıklıların savaşı kazandırdığına inanan dalyarakların, hakkında atıp tutuğu saat. Ciddiye almayın şu ibneleri.
  4 -1 ... temirata
 7. 12.
  kim inanır buna.
  -3 ... ruzhan
 8. 11.
  şu resmin

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1912406/+

  son anda secde etmeye çalışırken çarpılan firavun'a a ait olduğuna inanan müslüman kafaların (bkz: ateist firavunun son hali) inanmadığı saattir...

  olm siz inansanız ben şüpheye düşerim zaten..
  4 -2 ... arbutus unedo
 9. 10.
  (bkz: şarapnel)
  1 -1 ... yok herif
 10. 9.
  bunu daha önce anlatmıştım.
  lakin bu tip maksadı belli başlıklar belirli periyortlarla maksatlı şekilde açılıyor.
  bir kez daha bilale anlatır gibi anlatayım.

  atatürk'ün saati conkbayırı'nda parçalanmıştır. yani çanakkale savaşlarında, yani 1915 yılında.
  conkbayırı'nda atatürk'ün saatinin parçalandığı yerde şöyle bir de tabela vardır;
  atatürkün savaşta parçalanan saati

  atatürk'ü conkbayırında ölümden kurtaran ve bu millete bağışlayan o saat hikayesi, ordu komutanı liman von sanders paşa'nın fevkalade ilgisini çekmişti. bu yüzden de atatürk bu saati liman von sanders'e hediye etmişti.
  bunun karşılığında da liman von sanders atatürk'e kendi altın köstekli saatini hediye etmiştir.

  yani atatürk'ün hayatını kurtaran saat köstekli saat değildir, köstekli olan liman paşa'nın atatürk'e hediye ettiği saattir.

  saatin varlığından liman von sanders'in yazdığı "türkiye'de beş yıl" adlı kitapta da bahsedilir.
  alıp okumazsınız gerçi ama kitabın linki bulunsun şurada;
  https://www.kitapyurdu.co...kiyede-bes-yil/88299.html

  liman von sanders 1929 yılında ölümüne değin bu saati "çok kıymetli bir hatıra olarak" muhafaza ediyor, lakin onun ölümünden sonra Türk hükümeti saati eşinden alıp müzeye koyma talebinde bulunuyor. Ancak Sanders’in eşi, “Saatin Paşa’nın ölümünden sonra eve giren hırsızlarca çalındığı” yanıtını veriyor.
  1933-34 yıllarında Milli Eğitim Bakanı olan Yusuf Hikmet Bayur ise saatin Liman Von Sanders’in ölümünden sonra ailesinden istendiğini ama gelen cevapta, saatin diğer vitrin eşyalarıyla birlikte satıldığının ve nerede bulunduğunun bilinmediğinin bildirildiğini aktarıyor.

  sonraki yıllarda da birkaç defa türk hükümetine saat ile ilgili ihbarlar geliyor, saat türk hükümetine satılmak isteniyor fakat saati satmaya çalışanların dolandırıcı olduğu anlaşılıyor.

  saati veren atatürk, saati alan liman von sanders, bunlara şahit olan ve anlatan 2 yaver, conkbayırında yazılan bir kahramanlık destanı ortadayken, ne yapmak, nereye varmak istemektesiniz siz hala?

  yani sözün kısası, atatürk'ün hayatını kurtaran saatin varlığı gerçek, ama saatin kendisi kayıptır.
  üzerinden 100 sene geçmiş kayıp bir saatten yola çıkarak böyle bir olay yaşanmadığını iddia etmek de şerefsizliktir, kansızlıktır...

  not: conkbayırındaki fotoğraf tarafımca çekilmiştir.

  #tarih
  19 -2 ... tengir budun