1. 1.
    Laikçilerin bilmediği veya bilmezden geldiği durumdur. Onun söylediklerini Erdoğan söyleseydi herhalde malum kesim hemen hücuma geçerdi:

“… arzettiğim gibi Hilâfet ve Saltanat makamına olan bağlılığımız ve o makamın bütün gerekli şartlarının korunması birinci esasımızdır. Bu, islam dünyasının dayanağı olan gerçek bağını tesise birinci derecede medar olan bu makamı ihmal etmek hiçbir zaman akıl kârı değildir ve bunu bizden zorla almak mümkün değildir. Amaca ulaşmak için ihtiyaç ve iftikar eylediğimiz güçler birinci derecede islâm dünyasıdır. ikide birde Yüce Meclisin Hilâfet ve Saltanat, Halife ve Sultan meseleleriyle uğraşma¬sında islâm dünyası için sakıncalar vardır. Bu sakıncaları şimdiye kadar fiiliyatiyle gördük. Bunu bizden zorla almak isterlerse her türlü savaşımı yaparız.”

Lozan TBMMde onaylanmış, arkasından hilafet kaldırılmış, sonra ingilterede Lozanı onaylamışlar.
    8 -13 ... seni kibirin bitirdi
  2. 2.
    Atatürk'ün Erbakan'dan daha şeriatçı ifadeler kullanması şeklinde gerçekleşen durumdur.
    3 -1 ... saippuakivikauppias
  3. 3.
    atatürkcülerin saklamaya çabaladığı gerçekler .

sağır sultanlara duyurabildik çok şükür .

gereğini yapmaktan zerre kadar imtina edeceklerini hiç sanmıyorum .

zaten yapıyorlar an itibari ile !
    2 -7 ... tiamat
  4. 4.
    peki ya bu atatürk ateistti diyen atatürkcüleri ne yapıcaz .

kazığa mı oturtsak acaba .

ateist değil di diyip bunlara sessiz kalan atatürkcüleri ne yapmalı peki .
    1 -3 ... tiamat
  5. 5.
    strateji gereğidir.
    2 -2 ... monk of monkmountain
  6. 6.
    köprüyü geçene kadar dayı deme durumudur atatürk'ün hilafeti savunması. savunmasa halk onu orada tutar mıydı sanıyorsunuz?
    1 -2 ... masklavi
  7. 7.
    hilafet bizim için amaç değil araçtır...
    2 ... hayis zayeb
  8. 8.
    donuz listesini şenlendirmesi muhtemel şey beyanı.

"laikçi" den sonrasını okumadım.
    1 -3 ... yastiklagezen
  9. 9.
    böyle bir konuşma yapacağını sanmıyorum. tabi kaynak gösterilirse o başka.
    ... rmntkkmnst
  10. 10.
    sabah sabah yine yazmak nasip oldu ne güzel;

(bkz: at yalanı sikeyim inananı)
    (bkz: yobaz iftira şeması)
    2 -4 ... noxeca