1. ?.
  atatürkün çanakkalede günde onbin şehit verdirmesi: bu durum resmi tarihimizde 1 gün için 6.000 şehit olarak geçse de şehit sayısı tahmini 10.000'dir.

  başlığın kaynakçası edward j. ericson un ''1. dünya savaşında osmanlı'' kitabında sayfa 84 ve 85 te şunlar yazılıdır: ''...1 mayıs 1915'te sabah saat 5'te türk topçuları düşman siperlerine ateş açmaya başladı. 15 dakika sonra merkez ve sol kollar tam vaktinde tepeye çıktılar; fakat sağ kol biraz gecikti. kritik merkez bölgede siperler arasındaki mesafe yaklaşık 200 metre kadardı; ki bu da türkler için geniş bir meydan anlamına geliyordu. türkler bir ateş duvarıyla karşılaştılar ve çok sayıda kayıp veridler; ama küçük gruplar avustralya hatlarına ulaşmayı başardı. orada süngü kullanarak göğüs göğüse çarpıştılar. 'inatçı' direniş karşısında türklerin saldırısı bocaladı ve durdu. kemal saat 10:30 da ihtiyat kuvvetlerini merkezde görevlendirdi. fakat öğlene kadar onun bütün kollarının komutanları büyük saldırının başarısız olduğunu rapor edeceklerdi. oysaki sol kanatta ve iki orduyu sadece 10 metrelik mesafeyle ayıran cephe boyunca belli noktalarda biraz toprak kazanılmıştı. türk top ateşi cephane kıtlığı yüzünden tamamen sona erdi. kemalin cesaerti kırıldı ve hücum emrini geri almayı düşündü. fakat öğleden sonra avustralyalılara ait bir telsiz yayınının tespit edilmesiyle sevindi. telsiz yayını avustralyalıların taktik durumunun çok kritik olduğunu bildiriyordu. bunun üzerine kemal hemen gece saldırısı hazırlıklarına girişti.

  kemal'in taaruzu gece yarısı başlayacak şekilde programlanmıştı; ama maalesef anzaklar da türklere karşı alarma geçmiş cepheyi gözlüyorlardı. türkler yine tüfek ve makineli tüfeklerin yaylım ateşiyle karşılaştılar. sabah saat 3'te kemal mağlup olacaklarını anlamıştı ve saldırı emrini geri çekti. müttefikler tahminen 10.000 kadar türk'ün öldüğünü hesapladı. türklerin resmi tarihi ise 6.000 türk'ün öldüğünü yazar. taaruzua geçen alaylar bölündü ve bu muharebeyle anzak kıyısındaki çarpışmanın ilk safhası bitmiş oldu...''

  makineli tüfeğe 200 metre taaruz ve ikinci taaruz hata idi; mustafa kemal'in askeri hayatı okul kitaplarında öğretildiği gibi sadece başarılarla dolu değildi; balkan savaşında bulgarlara, 1. dünya savaşında filistin-suriye cephesinde ingiizlere mağlup olmuştu.

  mustafa kemal'in de insan olduğunu anlamamız lazım, onun da başarıları var, sevapları var, günahları var. onu neyse o şekilde değerlendirmeliyiz, çünkü çokça haysiyetsiz adam, güç, odak cumhuriyrtin başından beri mustafa kemal üzerinden rant peşinde...
  2 -7 ... abdurrahman boztas
 2. ?.
  bununla kalmayıp ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum diyerek askerleri ölüme teşvik etmiştir.
  (bkz: afedersiniz ama açtığınız başlığı sikeyim)
  1 ... hacikomunist
 3. 1.
  Atatürk'ün bu yaptığına biz düşünen insanlar halkı galeyana getirmeme diyoruz. O dönemin şartlarını bilmek ve empati kurmak lazım. E sonuçta empati kurmadan da başkalarının durumunu anlayamıyor insan.
  Ve bir de savaştayız koçum millet orada birbirine gül atacak değiller ya.
  -1 ... flutle wagner calan adam
 4. 2.
  -madem öyle tek başına git pkk yı yen de geldir!
  -2 ... antikaw anarsist
 5. 3.
  atatürk'ün düşmana; ''gelin bizi öldürmeyin, anzaklar, fransızlar, ingiliz ve yunanlar topraklarımıza girip karımıza, kızımıza tecavüz edin, hatta yıllarca hindistan, afrika'ya yaptığınız gibi istediğiniz kadar sömürün bizi'' demesinden daha iyi olan durumdur efendim.

  (bkz: her fırsatta atatürk e bok atma çabaları)

  edit: osmanlılar kaçıp ülkeyi terk ederken, vatan topraklarını, istanbul'u avrupa'nın emir komutasına teslim ederken, yılmamış ülkeyi örgütlemiş, emperyalistlere karşı dimdik durmuş selanilkli bir insandan bahsettiğimizi de unutmamak gerekir efendim.

  edit2: aynı mustafa kemal'in başı için ödül koyanlar da osmanlılardır.
  1 -1 ... deja vu oldum zannettim
 6. 4.
  kasten çarpıtılmış bir ifade.

  savaş zamanında karşı taraf, diğer birliklerin ölü sayısını yüksek gösterir ki, askerlerine, destekleyenlerine (burada, yani türkiye'de de destekleyicileri var bu puştların, açık) moral olsun. burada da edward j. ericson, -kendisine göre- müttefik kuvvetlerin yaptığı hesabı yazmış: "... müttefikler tahminen 10.000 kadar türk'ün öldüğünü hesapladı."

  bu, edward j. ericson; amerikalı bir subay. albay rütbesine kadar gelmiş, savaşlar, özellikle de osmanlılar ve türklerin savaş kabiliyetleri üzerine oldukça başarılı çalışmaları var. bu çalışmasının bir bölümünü de "atase" (genelkurmay askeri tarih ve stratejik etüt başkanlığı) arşivinden almış.

  kitabından alıntı yapıp mustafa kemal'in günde on bin kişi şehit verdirmesi ifadesinin çıkarılması elbette kasten! kasten çarpıtılmış ifade:

  atatürk'ün çanakkale'de günde on bin şehit verdirmesi!

  günde on bin şehit verdiren atatürk!!!

  okuyanlar hemen diyecek ki, "vay anasını, mustafa kemal'e bak, ne yapmış. günde on bin ölü ha! savaş 10 ay sürdü -18 Mart 1915/9 Ocak 1916- e o zaman 3 milyon kişi öldürdü mustafa kemal!" evet, inanırlar buna, derler bunlar!

  her şey bir kenara, kaldı ki, şehit de olmuşlarsa, torunları gurur duyuyorlar onlarla ve onları oraya, ölmeye gönderen komutanlarıyla.

  kafanızın ta orta yerine tüküreyim sizin ben.
  2 ... pipishik
 7. 5.
  birkaç mehmet için kopartılan kuru gürültüdür.
  1 ... baftan
 8. 6.
  bazı andavallar bizim bilmediğimizi düşündükleri argümanları, belgeleri sunarak atatürk'ten soğumamızı hedefliyor. biz bunları bilmiyor muyuz? atatürk bu askerleri yem olarak atmamıştır en nihayetinde, başarılı komutanların elbette başarısızlıkları da olacaktır. bunu bilmiyor olduğumuzun düşünülmesi garip bu noktada. boş yere uğraşmayın derim.
  ... nerden cikti simdi bu allaski