1. 1.
  yaşam biçimidir.
  8 -2 ... selmagezinir
 2. 2.
  öküzlük değildir. *

  http://www.stargazete.com/index.asp?haberID=56258
  2 -1 ... chilavert
 3. 3.
  türk olmanın gereğidir.
  11 -2 ... gothic evil
 4. 4.
  öncelikle atatürkçülük nedir, ne değildir? doktrinleşmiş bir atatürkçülük yokken atatürkçülüğe neler atfettiğimizin farkında mısınız?

  ahlaklı olmak atatürkçülüğün gereğidir bazılarına göre, halbuki atatürk bu dünyaya yeni bir ahlak anlayışı getirmemiştir. atatürkün ahlak yolu diyebileceğimiz birşey yoktur ve hatta atatürk ahlak anlayışına göre ters düşebilecek aşklar yaşamış da olabilir. bir devlet adamı ve askerin özel hayatı bizi bağlamıyorsa ahlak anlayışı da bizi bağlamaz. dolayısıyla atatürkçülükle ahlaki değerleri bağdaştırmak yanlış olacaktır.

  atatürkçülüğün tam bir tanımı olmamasından dolayı biliyoruz heryere uzuyor lastik gibi ancak atatürkçülüğün tam bir tanımının olmaması da aslında rektörlerin bile atatürkçü olarak seçildiği bir ülkenin durumunun ne kadar "tanımsız" olduğunu ortaya koymuyor mu?
  1 -4 ... westphalia
 5. 5.
  anlamıyoruz milletçe, inatla anlamıyoruz. aptalca yakıştırmalar yapıyoruz atatürkçülüğe. atatürkçülük, atatürk'ü savunmak değildir. onun düşüncelerini savunmaktır. bu düşünceler de, asalım keselim, asmayalım da besleyelim mi? değildir. aksine; bilimi, düşünmeyi, çağdaşlığı işaret eden bir takım düşüncelerdir. bu bilim, çağdaşlık düşüncesini türk toplumuna yayma düşüncesi, atatürk tarafından ortaya atıldığı için, düşünce sisteminin adı atatürkçülük'tür.
  4 -2 ... thedewil
 6. 6.
  bu düşünce biçimini destekleyenler günümüzde iki gruba ayrılıyorlar;*

  1.atatürk'e laf söyletmeyen, söyleyinin ebesini siken, kendisi gibi düşünmeyenlere kin besleyen kişilerdir.

  2.atatürk'ün nutuk kitabını okumuş, onu anlamaya çalışmış, sadece duyduklarıyla değil bizzat araştırdıklarıyla kendisini atatürkçü ilan etmiş kişiler.

  iki grupta birden olmak imkansızdır. olunsa bile atatürkçü olmaz.

  not: kişisel bir görüşe dayalı bakış açısıdır.
  8 -1 ... yat yat yat ahlak polisi
 7. 7.
  Diğer bir avrupai adıyla kemalizm'dir.
  Kimisine göre ideoloji, kimisine göre ise değildir...

  ideoloji olmadığını savunanların tezi, ideolojilerin sabit olduğu, yeniliğe açık olmadığıdır. Lakin Atatürkçü düşüncenin her tür yenilenmeye açık olduğunu savunurlar.

  ideoloji olduğunu savunanlar ise, daha çok ideolojilerin arasında kendisine yer bulabilmiş olduğunun kabul edilmesiyle alakalıdır. Aynı zamanda diğer bir bakış açısıyıla, her ideoloji ister istemez çağa ayak uydurur, yeniliklerle bütünleşip farklılaşır. Bütün dünyada örnekleri bulunmaktadır. Yani iki bakış açısıyla da farklı tartışma ortamlarına konu olabilmektedir...

  Fakat önemli olan tartışma ortamına konu olması değildir! Emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesi veren önderin düşünce sistemidir bu bahsettiğimiz! Zorluklardan özgürlüğe adım atmamızı sağlayan fikirler topluluğudur, yaşam tarzıdır... Ülkemizi şu anda dahi kendisini farkettirmek istemeyen dış güçlere karşı oluşturacağımız kalkanın kaynağı olması gereken düşünceler birliğidir Atatürkçülük.
  1 ... eldaina
 8. 8.
  (bkz: kadro dergisi)
  (bkz: kadrocular)
  1 -1 ... ukala sukela
 9. 9.
  gerçekten atatürkü seven ve anlayan, yolundan gitmeyi ülkü edinen insanları, atatürkten ciddi ANLAMDA SOĞUTMAYA KADAR vardırabilecek, sonuna 'izm' eklenmiş her şey gibi zamanın dişlilerinde çürümeye mahkum bir ideolojinin başka bir söylenişi. Atatürkü sevmek demek kesinlikle kemalistlerin anladığı anlamda sevmekle eşdeğer değildir. Putlaştırmak, rozet popülizmine araç kılmak, suni dini gündemler yaratmak, sanki solcuymuş gibi göstermeye çabalamak üstüne üstlük militan demokrasiyi utanmadan savunup bunu da diğer tüm zehirli fikirleri gibi Atatürke atfetmek değildir atatürkçülük. Add zırvalarında söylenen o saçmalıklarsa hiç mi hiç değildir. Atatürk kemalistlerin 'zan' ettiği gibi kesinlikle kendilerinden değildir...

  hadi biraz daha ileri gidelim ve özgür düşünen objektif beyinlere hitaben, pek değinilmemiş, bir atatürk çizelim;

  oportünizmin son yüzyıldaki tartışmasız en büyük, pragmatizminse belki de fatihten beri yetiştirdiği en kayda değer tarihi kişilik diyelim atatürke; bunları kötü özellikler olarak addedecek insanları siyaset bilgisizliğinden ötürü hoşgörürken şunu belirtmeden de geçmeyelim; eğer bir kişilik tarihe damgasını vurmak istiyorsa, bu kim olursa olsun, güçten veya cesaretten evvel, bu iki özelliğe sahip olmalı, ve bu özelliklerini hitabeti ve şansıyla birleştirmelidir. Başarı ve büyüklük ancak ve sadece bunlar sayesinde gelir çünkü. Atatürk'ün de dehası işte burda; yani fırsatları değerlendirme becerisi ve her türlü kurum, kimse ve kavramdan maksimum ölçüde fayda sağlayabilmesinde yatar.

  Heyhat fikrimizin temeline katacağımız harç da işte tam burada devreye girer:

  'yukarıda saydığım iki olmazsa olmaz özellik -yani faydacılık ve fırsatçılık- sadece kişilere ait bir yetenek olup, haliyle kavramsal ve göreceli gerçeklikler olan hiçbir ideolojinin, izm'in vs.. temelini oluşturamazlar. işte bu sebeple, atatürkçü olmakla Atatürk olmak arasında doğuyla batı kadar fark, atatürkü anlamakla da atatürkçü olmak arasında kuzeyle güney kadar fark mevcuttur.

  Anlayan anlar bunu anlamayanlaraysa (bkz: ismet inönü) veya (bkz: deniz baykal) demek düşer.
  ... fena halde leman
 10. 10.
  "Neredeyse düğünlerde bile istiklal Marşı öncesi o ve silah arkadaşları için durakaldığımız bir dakikaları biriktirip Anıtkabir'de sergilenen kütüphanesinin bir bölümünü gezip okuduğu kitaplara düştüğü notları algılamaya çalışarak, Atatürkçülük hakkında konuşma ehliyeti kazanılabilir"
  dendiğinde, gerçek Atatürkçülerin, ideolojileri gereği saldırmalarını gerektirecek zihin yapısıdır.

  Ama Atatürk'ün kütüphanesi yerine, Atatürk'ün zırvalaştırıldığı, Atatürk yaz tatillerinde tarlada karga kovalardı metinleri kimi zihinler için daha doyurucu olabilmektedir.
  2 ... omur torpusu