1. .
  atatürk ün millete verdiği egemenliği, millettin elinden alıp brüksel e verme çabası içinde olan bazı sözde atatürkçülerin anlayamadığı şey.. atatürkçülük ideolojisi anti-emperyalisttir, ulusaldır, bağımsızdır. türk devletinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olduğunu savunur. bugün ab nin bize dayattıkları egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, bütünlüğümüzü elimizden alacak niteliktedir.. en basitinden ab ülkemizi bölüp bir kürt devleti kurma hedefi taşıyan pkk terör örgütüne aihm nin şu kararı ile destek vermiştir..

  ''Avrupa Parlamentosu 1) Bay Öcalan a verilen cezayı lanetler ve ölüm cezasının kullanılmasına kesin muhalefetini tekrarlar; 8) Türkiye ye, Avrupa insan Hakları Mahkemesi tarafından Bay Öclan hakkında verilen karar konusunda alacağı herhangi bir karara uyması çağrısında bulunur; (9) Bay Öcalan ın idam edilmesinin Avrupada güvenlik ve istikrar açısından önemli etkilerinin olacağına ve Türkiye nin Avrupa Birliği ne bütünleşme sürecine zarar vereceğine inanır; (10) Kürt halkının siyasal, sosyal ve kültürel haklarını tanıyan bir çözüm bularak Türkiye deki anlaşmazlığın nedenlerine çözüm bulması konusunda Türk Hükümetine çağrıda bulunur ve bu bağlamda gerekli demokratik reformların uygulanması gerektiği görüşünü benimser; (12) Konseye ve Üye Devletlere, Türkiyede Kürt sorununa siyasi bir çözümün uygulanabilmesinde yardımcı olmak için gerekli tüm önlemleri almaları çağrısını yineler. (22.7.1999)[35]''

  ab 500 yıla yakın zamandır türk toprağı olan kıbrıs ta ki türk varlığını işgal olarak nitelendirir ve türkiye nin derhal adadan çıkmasını emreder..

  ''Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının yüzde 37 sini yasadışı bir biçimde işgal etmektedir. Genişleme süreci 31 Mart 1998 tarihinde başlatılmıştır ve 10 Kasım tarihinde de aralarında Kıbrıs ın da bulunduğu ilk ülke grubu ile katılma görüşmeleri başlamıştır. Üyelik, adanın tümünü kapsamalı ve adayı bölen anlaşmazlığa barışçıl bir çözümün bulunması sürecini hızlandırmalıdır.(10.02.2000)[5]''

  ab türkiye cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin türk olduğunu kabul etmez ve her etnik unsurun kendi dilini kendi kültürünü dilediği gibi kullanmak vesilesiyle etnisite bir devlet yaratma amacı güder..

  ''Avrupa Parlamentosu Güneydoğu da ki çelişkinin çözümünün yalnızca siyasal olarak sağlanabileceği görüşünü yeniden vurgular ve Kürt kimliğinin yasal olarak tanınmasını sağlamayı amaçlayan önerileri ve taraflar arasında diyaloğu ve görüşmeleri teşvik edecek ulusal ve uluslararası girişimleri destekler; ateşkese duyulan ihtiyaca işaret eder ve Türk yetkililerinin, Kürt sorununa görüşmeler yoluyla sağlanacak barışçıl bir çözüm aramaları için çağrıda bulunur. (17.09.1998)[32]''

  bunlar ve daha nice örnekler göstermektedir ki ab türkiye nin egemenlik, bölünmezlik, anti-emperyalistlik karakterleriyle taban tabana zıt düşmektedir.. ömrünü ülkesinin ve milletinin bağımsızlığı için harcamış bir başkumandanın cephede kazandığını masada vereceğini düşünmek saflık olur.. türkiye nin yapması gereken öncelikle kendi soyundan olan azerbeycan, kazakistan, kırgızistan, türkmenistan vs. gibi ülkelerle ekonomik işbirliğini arttırıp zamanla kültürel entegrasyonuda tamamlamak suretiyle özüne dönmek, rusya, gürcistan gibi ülkelerle de aynı şekilde işbirliğini arttırıp kafkasya ve orta asya blokunu oluşturmaktır.. ab nin hiç bitmeyecek emperyalist istekleri lozan da yırtılıp çöpe atılmış sevrin intikamını alma temeline dayanmaktadır.. bu gidiş çok tehlikeli bir gidiştir ve derhal önlenmelidir..
  5 -5 ... shalamar
 2. .
  birçok akademik çalışmaya konu olan hulki cevizoğlu'nun ceviz kabuğu programında çok sayıda değerli türk aydınının her hafta belgeleriyle, tarihsel gerçeklikleriyle ispatladığı kavram. milli bütünlüğümüze, bağımsızlığımıza karşı amerika ile birlikte en büyük tehdit olan ab'ye karşı her türk gencinin kavraması gereken gerçek.
  4 -3 ... shalamar
 3. .
  ilk bakışta doğru bir teşhis olsa da, müzakereler bu uyumsuzlukları gidermek için yapılmaktadır.

  ab nin yazılı kuralları dışında temel anlayışı değiştirmeden, bazı esneklikler sağlayan yazılı olmayan kuralları vardır.

  her ülkenin kendisine özgü durumuna esneklik gösterilmektedir.

  türkiye için bu kurallardan biri de silahlı kuvvetlerin cumhuriyeti koruma ve kollama görevidir.

  ab bu konuda esneklik gösterecektir.
  1 -2 ... pilotmont
 4. .
  kendisi zamanın paktları için "bizzat oturur görüşürüz, şartlarımızı kabul ederlerse anlaşırız" demiştir. direkt reddetmeyecek veya balıklama atlamayacak kadar realist ve pragmatik biridir o.
  1 -3 ... goksunv
 5. .
  pekala bağdaşır.Kendi serefini,haysiyetini ayaklar altına aldırmadan türk ulusunun maddi ve manevi cıkarlarına olumlu cevap verebilecek her potansiyel atatürkcülüğe bağdaşır hatta atatürkcülüğün tam kendisidir.
  1 -1 ... reich
 6. .
  bazı konularda doğru olan bağdaşmamadır.
  bir süreç yönetilmektedir. fazla zarar görmeden büyük bir topluluğa dahil oluncaktır.

  (bkz: eğilmeyen dal kırılır)
  (bkz: esnek olmak)
  -1 ... pilotmont