bugün

tarihe bir ışık daha tutuluyor. ben şahsen inanmıyorum ama hiçbir şey gizli kalmamalı. biraz araştırdım ve size sunumumu gerçekleştiriyorum.

--spoiler--
Cumhuriyet Gazetesi Haber Müdürlüğü görevini yapan ipek Çalışlar, Latife Hanım adını verdiği bir kitap yazıyor. Kitabı okumadım, gerek de duymuyorum. Basında hakkında çıkan yazılara göre kitapta Topal Osman kendisini öldürmek üzere Çankaya yı kuşatma altına aldığı sırada, kadın ve çocukların çıkarılmasına izin vermesi üzerine Atatürk ün, eşi Latife Hanım ın önerisi üzerine çarşafını giyip Köşkten kaçtığı yazılıyormuş.

Basında ifade edildiğine göre nihayet savcılık bir vatandaşın suç duyurusunda bulunması üzerine harekete geçip söz konusu yazar hakkında Atatürkü Koruma Yasası gereğince soruşturma başlatmış.
--spoiler--
Ben gerekirse yurt dışına kaçmak için havaalanında beklerken "ordusunu" iPhone ile yönetti burnunun ucunu göstermeden diye biliyorum ama...
Yok ya, olamaz. .
O zaman daha iPhone yoktu.
Çarpıtma yalan tarihin iftiralarından biri.

inanmayın böyle saçmalıklara.
"mustafa kemal'in esi latife hanım’ın kız kardeşi olan vecihe hanım’ın anılarında bu acikcak yazilmistir;

“millî mücadele’nin lideri tehdit altındaydı. kısa bir tartışma yaşandı. önemli olan paşa’nın yaşamıydı. ona bir şey olursa zaten hiçbirimiz hayatta kalamazdık. dışarıdakilerle pazarlık başladı. âdet olduğu üzere ‘kadınlar ve çocuklar önden çıksın.’ dediler.

plan şuydu: mustafa kemal paşa kılık değiştirerek kadınlar ve çocuklarla birlikte dışarı çıkacaktı. fakat evin içinde de birilerinin kalması gerekiyordu. latife muhafızlarla birlikte evde kalmaktan yanaydı.

ben onları oyalarım.’ diyordu. mustafa kemal paşa önce şiddetle itiraz et-ti. ancak latife’nin inadını bilirdi. bir çarşaf buldum getirdim. mustafa kemal çarşafı giydi, benimle birlikte dışarı çıktı.” (latife hanım, istanbul, 2006, s.56.)"