bugün

https://m.mynet.com/aydin...ntihar-etti-yasam-4030376

Ülkemizde sıradan bir haber halini almış.yazık hemde çok yazık.
rahmet okuyum haberin atladığımız gazete konusu gibi oldu. Yazık onca yıl oku torpil yoksa hele bekle ki atanasın. böyle sistemin aq.
Atanamaması tabi ki bizim boktan sistemin bir sonucu. O tamam. Ama bu yüzden intihar etmesi karakterinin zayıflığı. insanlar mezun olduğu bölümün işini yapamıyor diye intihar etmeye kalksa, ülkenin yarısı giderdi herhalde.
görsel

insanlıktan nasibini almamış bu troller yine işbaşında.
Madem her öğretmeni atayamıyorsunuz bari onlara iş alanı yaratın. O kızcağız keşke intihar etmeseydi. Gerçekten çok yazık. Ben dershanede atanmak için yıllardır çabalayan bir sürü kişi tanıyorum. Onlara bir şey olsa nasıl üzülürdüm Allah korusun. Eminim Merve nin de arkadaşları şuan çökmüş durumdadır. Keşke bir şeylerin farkına varmamız için birilerinin ölmesi gerekmese. Ama misal bir yolda üst geçit yok, oradan karşıdan karşıya geçerken biri ölmese o üst geçitin de yapılacağı yok. Şuan atama sistemi düzelse olan yine merve ve onun gibi masumlara oldu. Allah hepsine rahmet eylesin inşallah.
Gencecik bir kızcağız anasından yuvasından uzak kıt kanaat okumuş, hayaller kurmuş, işimi elime alacağım, evleneceğim demiş.

Gel zaman git zaman atanamamış işte, arkadaşları bir bir bunu aramış benim tayinim filanca yere çıktı, falancayla tanıştım söz kestik yazın evlenicez onun görev yerine tayin istiycem. Sen n’oldun atanamadın mı daha?

Atanamamış dedik ya! Liseden, üniversiteden arkadaşları bir bir meslek sahibi olurken, çeyizini sererken çoluk çocuğuyla parklarda gezerken bu kızcağız atanamamış.

Okumuş etmiş kız harçlığını çıkarmak için kafelerde, atölyelerde de çalışamaz artık. Dedik ya koskoca kız anasından babasından nasıl harçlık istesin?

işte artık dayanamamış kıymış canına. Bari öldükten sonra rahat bırakın.

Ortada bir günah varsa bu günah o kızın değil ondan başka herkesin.

Ama sahi siz anlayamazsınız ki.
birilerinin mutlaka münasip yerlerine,
ithal hint kınası yakarak,
yarattıkları bu mükemmel atanamama sistemini kutlamalıdırlar.

not: daha ne kadar eğitimli genç insan ölecek?
sabah akşam ota boka çözüm bulma goygoyu yapan,
önüne gelene " erkek " lik yapan bu sistem, bir erkeklikte ürettiği bu " atanamayan " sisteminin çürümüşlüğüne yapsa da az biraz " gülsek. "
bu eğitim sistemi çarpık. bu eğitim sistemi bozuk. bu eğitim sisteminin düzelmesi lazım! hak eden atanacak! hak eden bitirecek o okulu! insanlıktan nasibini almamış ama sırf ezberi iyi diye okul bitiren binlerce genel kültürsüz, psikolojisi bozuk insanı mezun ediyorlar. lan zaten okulda öğrenilen herşey unutuluyor bir süre sonra.

yapsana genel kültür testi, iq ve psikoloji testleri. niye önüne her geleni ezberi iyi diye mezun yapıyorsun. skerler böyle sistemi kimse kusura bakmasın. aha bakın milletvekillerine , çoğu 2 üniv mezunu. sizce hangisi hak ediyor o 2 üniv mezunluğunu rütbesini?

edit: böyle kızcağızlarda yediremiyor intihar ediyor. yada ezberi iyi değil diye yitip giden binlerce zekası pırıl pırıl genç var.
yaşamak güzeldir.
"dicle kıyısında kuzuyu kurt kapsa allah onun hesabını benden sorar diye korkarım" sözünün sahibinin bir hıristiyan papaz olduğunu anlamamıza vesile olan intihardır.

hiç itiraz etmeyin. ya sözün sahibi müslüman değil ya da genç yaşında ölüp giden kızın ardından havlayan şunca köpek değil. eh, bunlar iyi müslüman olduklarını söylediklerine göre sözün sahibi müslüman olmasa gerektir.
sabah sabah gördüm ve içim burkuldu. gencecik kız, yazık günah. çok üzüldüm çok. ama altına yorum yapan embesil, işte onu elime verseler duvardan duvara vurur kafasını koparırım. mal.
doğal bir olaydır.

birey bulunduğu ortamın hayatın sosyal ve fiziksel çevrenin şartlarına uyum sağlayamadığı durumlarda kendi hayatından vazgeçebilmek hakkına sahiptir, kişisel kararıdır ve kedietzsche tarafından bu karara saygı duyulmaktadır.

intiharın arka planında genetik payların yanı sıra kişinin direnç gücü, kapasitesi ve duygusal durumu önemli rol oynamaktadır, intihar yüksek oranla bireysel karar olup intihar eden dışında suçlu aranması, intihar edenin suçunun göz ardı edilmesine sebep vermektedir.

sevgili öğretmen kızımız yaşamış olduğu hayata karşı direnç gösterememiştir ve zannımca atanamaması bunun tek sebebi değildir, ayrıca türkiye sınırları içerisinde işi dahi olsa sevgilisinden ayrılıp intihar edenler, yaşamış olduğu lüks hayata doyup intihar edenler de bulunmaktadır. yapmış oldukları eylem neticesiyle atanamayan bu öğretmenimizden çok farklı bir konumda değillerdir. tekrar belirtmek isteyerek, her birinin kararına kedietzsche tarafından saygı duyulmaktadır.

intihar her toplumda vardır, toplumun var olduğu her yerde de var olmaya devam edecektir, olay üzerinden değil olgu üzerinden yaklaşmak daima daha tutarlı düşüncelerin oluşmasını sağlayacaktır.
adım adım gittiğim durum. bu haberleri okudukça acaba bir gün ben de diyorum kendi kendime. öğretmenim ve bölümümden senede 50-60 kişi anca atanıyor. çalışmak zorundayım ve sevmediğim bir işi yapıyorum. o sevmediğim iş vaktimi çok aldığı için verimli ders çalışamıyorum. yine de bazı bölümlerden daha yüksek puan aldığım halde kadro sayısı yüzünden atanamıyorum. ben bu ülkeye yararlı vatanını, insanını seven kültürlü, bilgili çocuklar yetiştirmek istiyorum. anne- babasının bazen başından atmak istediği çocukları bilgi ile büyütmek istiyorum. ama sistem önce beni kurban ediyor sonra çocukları.
sebep olan herkes bağırsakları ağzından gelerek geberir umarım.
depresyon ilaclarinin yan etkisi intihar egilimidir. buna maruz kalmiş kiz. yapacak cokda bisey yok atansan ne atanmasan ne degdi mi ?