bugün

atlara gözlerini korusun, dikkatleri dağılmasın, hedefe kitlensinler, düz yürüsünler gibi sebeplerle takılır bu gözlük.
sığ, sabit görüşlü olan, ne emmeye ne gömmeye gelen insanlar için de "çıkar at gözlüklerini" şeklinde mecazi olarak kullanılır.
atların görüş açılarını sağdan ve soldan daraltan aksesuar. görünmeyen versiyonu bazı insanların üzerinde bulunur
hayata dar görüş açısıyla bakan insanların taktığı varsayılan mecazi gözlük...
güzelim memleketimde bircok insanın bir türlü cıkaramadıgı gözlüktür.
genellikle duygusal insanların iliski esnasında gerceklestirdikleri eylemdir.olayları genis bir perspektif'den incelemek yerine olan ile yetinip biyad etmek en mantıklı yoldur.derler.
bu edavatı kullanıp görüş açısı daralmasından muzdarip olan canlı türüne bulunulabilecek yegane tavsiye; boyunları tutuyorsa, başlarını çevirip bakmalarını önermektir.
güneşli havalarda çok yararlı bir gözlüktür. ben güneş gözlüğü yerine at gözlüğü taktım bu sene yazın çok güzel, yanları görmüyorsun, harika lan.
(bkz: fahrettin artık çıkar şu at gözLüğünü gözünden)
(bkz: iLerLeyin artık)
(bkz: batıLıLaşın yaaav)
dar görüşlülük anlamına gelir bazı ifadelerde.
(bkz: çıkar şu at gözlüğünü)
taşıyan kişiye kinayeli şekilde mesaj veren cümle.
(bkz: at gözlüğü elinden bin parçaya bölünsün)
sözlükte bazı yazarların kullanmakta çok hoşlandıkları gözlük türü.
dünyanın en büyük yalanı.
hayır anlamadığım şu:şimdi bu hayvanın hareketli bir boynu yok mu?var.
ee bu hayvan yanından dişisi* geçerken ne biliyim, ilgi çekici bir şey gördüğünde çevirir kafasını bakar. zerre işe yaramayan bir alet olduğu kanaatindeyim.
ülkü ocaklarında gelenlere dağıtıldığını bir arkadaşımdan duymuştum.
tokmakçı bünyelerin bütün arkadaşlarına, hakkında yalan söylediği eşya.
dünyaya gelen insana hemen verilir, doğarken görmüştüm.

lan dışarıda koskaca evren var, bilimadamları dışarıda zeki yaratıklar var mı diye tartışıyoruz bizim konuştuğumuz konuya bak. bence bilim adamları önce dünyada zeki yaratık var mı onu araştırmalılar.
at gözlüklü insan.
at gözlüğü elinden
bin parçaya bölünsün
dökülsün camlar yere
pirelerin dökülsün

(bkz: serbest saçmalama)
kendi inandıkları kavramın mutlak doğru olduğunu sanan ve tüm insanların hatta eğer erişebilirlerse dünya-dışı varlıkların bu inanca sahip olması 'gerektiğini' savunan kişilerin kullandığı olgudur.

bir örnek (bkz: sohbetimize bekleriz diye kapında biten türbanlı)

ya herkes senin yaşamını yaşamak zorunda mı? nasıl bir mutlakiyet düşüncesi, nasıl bir sanrıdır bu?
atların taktığı gözlüktür.

not: canlı örnek oluşturmak istedim size. bu tanım o yüzden. anlarsınya. *
komünistlerin kapitalizme karşı kurdukları fabrikalardan üretilmiş bir malzemedir...gerçeği görememeye yarar...
benim düşüncem doğrudur başkasını tanımam mantığını taşıyan kavramsal obje.
(bkz: tak lensi)
ülkücü yazarların en çok tercih ettikleri gözlük türü. lens kullanmalarını tavsiye ediyoruz...
(bkz: at ağızlı)