bugün

at etinin haram olup olmadığının tespitine dair sorulmuş elzem bir soru.

araştırdım efenim;

imam-ı aam ebu hanife'ye göre haram değil, tahremin mekruhtur. diğer üç mezhep ise helal olduğunu ifade etmektedir. aynı şekilde at sütünden imal kımız için ise, haram olmadığına dair bir sonuç çıkarabiliriz.
Sağ mı sol mu? Zorda kalındıgında o tarafı helaldi de unuttum şu an.

Zaten yemem zorda kalsam bilse, normal eti zor yiyorum.

Edit: sağ tarafmış savaş ve zor durumlarda helal olan.
savaş halinde yenilmesi caiz etlerdendir.
ugur dündar görse millete at eti yediriyolar diye programınızı yapacağından girilmemesi gereken ticari iştigal mevzuu.
kardeş elinde varsa dolapderedeki kasaplar alıyolar çingenlerden bol bol.
kuttül amare de ingilizlerin yenilgisinin nedenlerinden olan mevzu.
sevaptır. et mi kalmadı arkadaş.
tek tırnaklı bütün hayvanların eti haramdır. lakin savaş halinde babamı bile yerim.
mecbur kalındığında yenebilir olan etlerdendir.
(bkz: plevne savunması)
(bkz: pringles haram mıdır)
halk arasında atın sağ tarafı yenir düşüncesi vardır.
haramdır haram. ırkıma daha fazla zulmetmeyin.
Sağ bacağı yenilebilir.
eski türkler yemiş deyyola.
fazla yendiginde tansiyonu yukseltir
geberir gidersiniz amk.
sabah kahvaltisinda bir dilim at salami yenebilir.
helal olsa yiyecektik.
Size helal.
her şey haramdır yemeyin, geberin.
geviş getiren hayvanın eti yenir.
Bildiğim kadarıyla haram değildir önceki zamanlards binek olarak kullanıldığı için kesilmesi ve yenmesi yasaklanmıştır ancak şuan öyle bir durum olmadığına göre yenebilir.
haram ya da degil. turkiye'de kacak kesim yapildigi icin at etine antipati vardir. izmir'de kazak ciftligine giderseniz size at eti ikram ederler.
(bkz: At eti yoksa atski var)
kazakistan devlet başkanı nursultan nazarbayev şöyle bir sözü vardır; siz atlarınıza binip yeni fetihler için başka diyarlara gittiniz, biz ise burada kalıp atlarımızı yedik. islam öncesi türk dünyasında devlet büyüklerinin at eti yediği doğrudur. daha doğrusu attan her türlü faydalanılıyordu. bu bir tavsiye değildir onu da belirteyim. kimseye at yiyin demiyorum, ama gerçek bu.
At eti yenilirmi diyen kişide hata tabikide yenilir.