1. 1.
  müjde ar ile çekmiş olduğu enteresan filmleri ile ünlü bir yönetmen.
  (bkz: ah belinda)
  (bkz: adı vasfiye)
  ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  an itibariyle hayatını kaybetmistir.rahmetle anıyoruz
  1 ... jordan
 3. 3.
  Selvi Boylum Al Yazmalım, Dağınık Yatak, Bir Yudum Sevgi, Mine, Adı Vasfiye, Aaahh Belinda, Hayallerim Aşkım ve Sen, Düş Gezginleri, Nihavend Mucize, Eğreti Gelin filmlerinin ünlü yönetmeni Atıf Yılmaz...

  Atıf Yılmaz Batıbeki'nin cenazesinin, Pazar günü düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği bildirildi.

  Atıf Yılmaz Batıbeki, 1926 yılında Mersin'de doğdu. Lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Batıbeki, istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim Bölümü'nde eğitim gördü.

  Batıbeki, bir süre film eleştirmeni, ressam ve senaryo yazarı olarak çalıştıktan ve iki filmde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra, 1951 yılında ilk konulu filmi Kanlı Feryat'la yönetmenliğe başladı.

  O tarihten beri 100'den fazla filme imza atan Batıbeki'nin filmleri birçok ulusal ve uluslararası festivale katıldı ve pek çok ödül kazandı.

  Zeki Ökten, Yılmaz Güney, Şerif Gören, Ali Özgentürk, Halit Refiğ gibi ünlü yönetmenlerin yetişmesinde payı olan Atıf Yılmaz'a, 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından Sanatta Onursal Doktora payesi verildi.

  Atıf Yılmaz Batıbeki için 7 Mayıs Pazar günü saat 10.00'da Beyoğlu Emek Sineması'nda tören düzenlenecek.

  Batıbeki'nin cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

  üstad'a rahmet diliyoruz..
  ... ya bi sus yaaaaa
 4. 4.
  hale soygazinin "kadını en iyi bilen yönetmen diyemem ama kadını en fazla tanımaya çalışan yönetmendir" dediği yönetmendir.
  ... registerlater
 5. 5.
  türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yönetmeni. artık yaşamamaktadır.. sanat camiasının birbiri ardına değerli kayıplar vermeye başlaması ise beni derinden yaralamaktadır. üstad'a allah'tan rahmet diliyorum...
  1 ... shyer
 6. 6.
  yıllar sonra kendisiyle aynı dönemde yaşama fırsatı bulduğumu gururla anlatacağım insanlardan biridir.
  ... kemalettin şentürk
 7. 7.
  Selvi Boylum Al Yazmalım filmiyle içimizi ısıtan, kibar feyzo filmi ile de inceden inceye toplumsal mesajlar vermenin yanında bizi güldüren,sayısız filme imza atmış yönetmendir...
  bugün itibarı ile aramızdan ayrılmıştır..onu cok özleyip,seneler sonra da filmerinde hep birlikte ağlayacak ve yine hep birlikte güleceğiz..buna eminim.
  ... aby
 8. 8.
  türk edebiyatın dan seçtiği eserleri sinemaya aktarmayı severdi. bunlardan benim en sevdiğim de başrolünde şener şen in olduğu ve pek çok usta oyuncunun yer aldığı, reşat nuri güntekin in "değirmen" isimli eserini aynı isimle sinemaya taşıdığı filmdir.
  ... suzergecer
 9. 9.
  Tam ismi Atıf Yılmaz Batıbeki; (9 Aralık 1925'te Mersin'de dünyaya geldi ve 5 Mayıs 2006 akşamı istanbul'da vefat etti, mezarı Zincirlikuyu Mezarlığındadır. Yeşilçam'ın nitelik ve nicelik olarak en fazla üreten yönetmenlerindendir. Atıf Yılmaz, 119 filme imzasını attı, 51 filmin senaryosunu yazdı ve 27 filmin yapımcılığını üstlendi.

  Üniversite öncesi öğrenimini Mersin'de tamamlayan Batıbeki, bir süre istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuduktan sonra resime olan ilgisi nedeniyle Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim Bölümü'ne geçiş yaparak eğitimini tamamladı. Öğrencilik dönemi ve sonrasında da Nuri iyem Atölyesi'nde resim çalışmaları yaptı.

  Batıbeki, bir süre film eleştirmeni, ressam ve senaryo yazarı olarak çalıştıktan ve iki filmde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra, 1951 yılında ilk konulu filmi Kanlı Feryatla yönetmenliğe başladı. Türk sineması içinde yer aldığı süreçte bir çok meslek örgütünün kuruculuğunda ve yönetiminde yer aldı. Yönettiği son film 2004 ylında Eğreti Gelin oldu. Türk sinema tarihinin 1950 sonrası evrelerini onun filmlerinde görmek ve gözlemlemek mümkündür. Her dönemin moda ve ticari akımları paralelinde filmler yapmıştır. Filmlerinde sıradanlaştırmadan tutturduğu kalite ile de örnek olmuştur. Sinema anlayışında sanattan çok ticari kaygıları gözlemlemek mümkündür. Türk sinemasının gişe yapan filmlerinde hep onun imzası oldu. Bu anlamda bir tarz olarakta Türk sinema tarihinde özel bir yere ve öneme sahiptir.

  Türk sinemasının tanınan bir çok yönetmeninden; Zeki Ökten, Yılmaz Güney, Şerif Gören, Ali Özgentürk, Halit Refiğ gibi ünlü yönetmenlerin yetişmesinde katkısı oldu. Atıf Yılmaz'a, 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından Sanatta Onursal Doktora payesi verildi. Antalya Altın Portakal Film Festivali�nde en çok ödül alan yönetmen olarakta tarihe geçti. Atıf Yılmaz'ın son ödülü; Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında verilmekte olan geleneksel 'Aziz Nesin Emek Ödülü' oldu.
  ... haznedaroğlu
 10. 10.
  sinemacı kimliğinin yanı sıra sinemaya girdiği ilk yıllarda resim ve sinema çalışmalarını bir arada sürdürmüştür. Hukuk bölümünü kazanmış olmasına rağmen gizli gizli akademi'de resim derslerine katılmış, burada öğrenci olmadığı anlaşılınca okuldan uzaklaştırılmıştır. sonrasında nuri iyem'in atölyesinde resim dersler almış tavanarası ressamları topluluğuna katılmıştır.
  1 ... meyyal