1. 1.
  geforce alan bakırköy'ü geçti örneklemesine sebep veren deyim.

  (bkz: ati)
  (bkz: geforce)
  2 -2 ... tamam guzel oldu
 2. 2.
  eskiden, üsküdar atlıların yorulan atlarını değiştirdikleri bir yermiş. şimdi nasıl benzin bitince benzin istasyonuna girip benzin alıp yola devam ediyorsak, o zaman da üsküdar 'da atlar değiştirilip yola öyle devam edilirmiş. bu sözde de bu olaya telmih yapılarak, olmuş olan şeyin çoktan vuku bulmuş olduğunan dem vurulur. yani, atlı çoktan atını yenilemiştir ve hızlanarak yoluna devam etmektedir. onu yakalamak artık çok güçtür.
  2 ... yasak merve
 3. 3.
  çıkış öyküsü iskender pala'nın iki dirhem bir çekirdek kitabında açıklanan pek eski bir deyim...
  ... cryptic
 4. 4.
  üsküdardaki marmaray çalışmalarıyla güncelliğini yitiren söz.
  ... kaytan biyikli dilber
 5. 5.
  sen geç kalmışsın koçum manasına gelen alay ibaresi,atasözü.
  (bkz: ayar vermek)
  1 ... igor
 6. 6.
  büyük bir fizik profesörü çalışmalar yapmaktadır, profösörün yanında bir hizmetli çalışmaktadır, profösör karizma tavan yapmış çok bilgili ve meşhur biridir. tabiki peşinde onu izleyen takip eden ajanlar da vardır.

  birgün;
  bulduuum bulduuum "a" "t" alan üç kenarı geçer der ve koşarak oradan uzaklaşır profösör.

  görevli şaşkın şaşkın profösörün oradan uzaklaşmasını izler.

  o sırada;
  profösörün haykırışını ve o alandan uzaklaşmasını gören ajanlar hemen içeri dalar ve hizmetliyi sıkıştırır. çabuk söyle profösör neyi buldu?

  valla beyim atı alan üsküdarı geçer mi dedi ne dedi anlamadım.

  ajanlar;
  tamam buymuş demekki! yeni bir atasözü yazmış, çabuk ol thomas ondan evvel gidip atanın el kitabına yazalım bunu. * * * * *
  ... viba
 7. 7.
  kpss sorularının çalındığı haberinin üzerinden bir kaç ay geçmesine rağmen polisin osym ve yök binasını yeni aramaya başlamasının ardından söylenesi cümledir.
  1 ... gezenadam
 8. 8.
  yayalar ile karşılaştırıldığında olası durum.
  ... yirmiikion
 9. 9.
  kız kulesi hakkında anlatılan son hikaye Osmanlı imparatorluğu dönemine dayanır.hikayeye göre; istanbul'u feth etmek üzere şehre giren battal gazi bunun mümkün olmayacağını anlar. yine de deniz kenarında kamp kurar ve orada yedi yıl boyunca kalır. bu uzun bekleme süresi boyunca gazi'nin tekfur'un kızına olan aşkı sürer.

  tekfur battal gazi'nin duygularından haberdardır ve korumak amacıyla kızını ve hazinesini kuz kulesinde saklar. battal gazi şam seferinden sonra istanbul'a döner ve kuleye doğru kayıkla yola çıkar. kızı ve hazineyi kaçırır. kıyıya gelince atına atlar ve kızla beraber şehri terk eder. "atı alan Üsküdar'ı geçti" deyiminin kaynağı da bu hikayedir.
  1 ... angee
 10. 10.
  ir iş için geç kalındığını ifade etmek için kullanılan deyimdir..
  ... aydinoglu