bugün

nasa'nın sitesinden yaptığı ilandır. uzay istasyonları için astronot alınacaktır, kabul edilenler 2 sene houston'da eğitimden geçirilecektir. (sabahlara kadar dans dans off)

özetle gözüme çarpan istenen özellikler şunlar:

-boy 1.57-1.90 arasında olacak (fazla uzunlar uzasın bakiim)
-mühendislik vb. teknik bilimler veya matematik konulu üniversite diploması.
-mezun olduğun konuda en az 3 sene çalışmış olman, yüksek lisans veya doktora yaptıysan bu süre ayrıca değerlendiriliyor.
-amerikan vatandaşı olmak. (çifte vatandaşlık da kabul ediliyor.)
-gözlerin yakın veya uzak derecesiz olacak, yani iyi göreceksin. laser ameliyatı olduysan üstünden vakit geçmiş olacak. (gözlüklü astronot mu olur lan, herifler doğru diyor)
-eğer pilotluk tecrüben varsa (1.000 saat) kafadan tercih sebebi, bir adım öne çıkıyorsun.
-bayan astronotlar da teşvik ediliyor. (ee icabında uzay istasyonunda yer çekimsiz ortamda bazı deneyler yapılacak.)

hadi lan gençler, astronot olak, yeni şeyler keşfedek...

http://astronauts.nasa.gov/content/broch00.htm
1000 SAATI DOLDURUNCA BASVURACAGIM OLAYDIR.
Ayda 1 2 kere , bayanlara yaşattığım meslek. Üstelik tecrübe de aramıyorum.
Gençken alkolün etkisiyle 100000 saat pilotluk tecrübem vardı sayılır mı acaba. Neyse o başka mevzu artık.
Bir takım özelliklerdir.
tecrübeli eleman aramaları halinde başvurabileceğim ilandır.

(bkz: biz heybelide her gece mehtaba çıkardık)
ilave bilgi olarak astronot eğitim programlarına en yüksek başvuru 1978 tarihinde 8.000 kişi ile olmuş. 2011'deki alıma ise 6.300 kişi başvurmuş.

En çok astronotun alındığı yıllar 35 kişi ile 1978 ve 1996 olmuş, 2011'de ise 15 kişi alınmış. Bu arada astronot alımlarında reddedilenler pes etmesin deniyor. 12 yıldır sürekli başvuran ve red edilen birisi 1996 yılında programa kabul edilmiş.